Flere købere fik rabat på boligkøbet sidst på året

Foto: Boligsiden

Flere boliger blev solgt med nedslag i fjerde kvartal af 2015 end i tredje kvartal, viser opgørelse fra Boligsiden.dk. Boligmarkedet afsluttede nemlig 2015 helt stille og roligt.

Selvom 2015 i høj grad blev boligsælgernes år, vendte vinden i slutningen af året, hvor også køberne fik lidt medvind. I fjerde kvartal af 2015 endte en større andel af bolighandlerne nemlig med et nedslag end i kvartalet forinden, og i flere tilfælde var andelen af handler med nedslag også større end i fjerde kvartal af 2014.

Dem, der købte andelsboliger, sommerhuse eller villaer sidst på året i 2015 havde alle bedre chancer for at få et nedslag, end hvis de havde købt i fjerde kvartal af 2014. Andelen af andelsbolighandler med nedslag steg fra 39 procent i fjerde kvartal af 2014 til 41 procent i fjerde kvartal i 2015. Andelen af sommerhushandler med nedslag steg fra 82 procent i fjerde kvartal af 2014 til 85 procent i 2015, og andelen af villahandler med nedslag steg i samme periode fra 75 til 77 procent.

”Selvom andele af bolighandler med nedslag steg i fjerde kvartal, er niveauet stadig lavt. Der er ingen tvivl om, at det, set i et lidt længere perspektiv, er blevet sværere at forhandle sig til en rabat på boligkøbet”, siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør for Boligsiden.dk.

Mange fik rabat i hovedstadsområdet

I fjerde kvartal af 2015 var der især rabatter at hente til villakøberne i hovedstadsområdet. I Ishøj Kommune endte samtlige handler af villaer med nedslag, og i Frederiksberg Kommune endte 91 procent af villahandlerne med nedslag. Men også Ishøj havde en meget stor andel af villahandler med nedslag i slutningen af året.

”Prisniveauet har været meget højt i hovedstadsområdet. Det kan have pustet til optimismen og fået udbudspriserne lige lovlig højt op i forhold til købernes vilje til at betale. Sælger og køber har så fundet kompromiset i et nedslag”, siger Birgit Daetz, som forklaring på den store andel af nedslag i og omkring hovedstaden.

Selve København Kommune ligger til gengæld lavt i forhold til andelen af nedslag i villahandler i fjerde kvartal af 2015. Her blev kun 64 procent af villakøberne begunstiget med et nedslag i prisen i fjerde kvartal af 2015.

Her blev der oftere handlet til prisen

Ud over København Kommune hører Halsnæs, Stevns, Viborg og Roskilde til de kommuner, hvor det var sværest at vride et nedslag ud af sælgerne, når der skulle købes villaer. Alligevel blev der givet rabatter i over 60 procent af villahandlerne i fjerde kvartal af 2015.

”Generelt er det nemmere at få et nedslag, når man handler villa, end når man handler rækkehus. Rækkehusene er meget populære, og der er ikke så mange af dem, og så må man som køber oftere bide i det sure æble og betale udbudsprisen”, siger Birgit Daetz.

Top 5 kommuner med størst andel nedslag – villahandler i fjerde kvartal af 2015:

  1. Ishøj: 100 % (10 handler)
  2. Ærø: 95 % (20 handler)
  3. Frederiksberg: 91 % (11 handler)
  4. Nyborg: 89 % (53 handler)
  5. Lyngby-Taarbæk: 88 % (42 handler)

Top 5 kommuner med mindste andel nedslag – villahandler i fjerde kvartal af 2015:

  1. Læsø: 50 % (2 handler)
  2. Halsnæs: 62 % (60 handler
  3. København: 64 % (173 handler)
  4. Stevns: 66 % (41 handler)
  5. Viborg: 67 % (174 handler)
    Roskilde: 67 % (141 handler)
Find mere om