Lejlighedspriserne stiger: Sådan er udviklingen i landets storbyer

Foto: Unsplash

Nye tal fra Boligsidens Markedsindeks viser, at lejlighedspriserne steg for tredje måned i træk i maj. Udviklingen er især tydelig i hovedstaden, hvor samtlige af de københavnske bydele har oplevet prisstigninger på ejerlejligheder den seneste måned. Se den lokale udvikling her.

Årets tre forårsmåneder har haft en positiv påvirkning på lejlighedspriserne.

Det står nu klart, efter de seneste maj-tal fra Boligsidens Markedsindeks netop er kommet i hus.

De viser nemlig, at der fra februar og frem til maj har været en stigning i lejlighedspriserne på 3,9 procent. Heraf udgør den seneste måneds prisstigning fra april til maj 1,9 procent.

Således lander den gennemsnitlige salgspris for ejerlejligheder i hele landet på 33.029 kroner per kvadratmeter i maj.

”Vi ser normalt en stigning i boligpriserne i løbet af foråret, og derfor er der som sådan ikke noget overraskende i de aktuelle prisstigninger. De kommer dog oven på en tid, som bød på flere, kraftige prisfald, og derfor var det ikke nødvendigvis givet, at vi igen ville se den sædvanlige prisudvikling for sæsonen,” siger Birgit Daetz, boligøkonom og kommunikationsdirektør hos Boligsiden, og fortsætter:

”Med den seneste måneds prisstigning skal vi nu tilbage til oktober måned sidste år, før vi sidst så en kvadratmeterpris på over 33.000 kroner for ejerlejligheder. Dermed er vinterens prisfald mere end indhentet for boligtypen.”

Mærkbare prisstigninger i København

Ser vi på den månedlige udvikling i lejlighedspriserne i landets storbykommuner, er priserne især steget i københavnsområdet.

Således er priserne steget med henholdsvis 2,5 procent i Københavns Kommune og 2,4 procent i Frederiksberg Kommune fra april til maj måned. Anderledes ser det ud for Aalborg Kommune, som har oplevet en prisnedgang på 1,8 procent i perioden.

”Priserne på det københavnske lejlighedsmarked har fået et mærkbart løft i løbet af den seneste måned. Det kan blandt andet forklares ved, at vi ser en stigende køberlyst, mens lejlighedssælgerne er mere tilbageholdne. Tilsammen gør det, at udbuddet af lejligheder i særligt København er lavt, og det bidrager til at skubbe priserne op,” siger Birgit Daetz og tilføjer:

”Omvendt kan prisfaldet i Aalborg måske også forklares ved et stigende udbud, som Boligsidens nye udbudstal netop har vist.”

Udvikling i lejlighedspriserne i de største byer:

KommuneSalgspris maj 2023 (kr. pr. kvm.)Månedlige ændringÅrlige ændring Ændring fra feb. 2023 – maj-23
Frederiksberg52.7362,4%-11,2%4,1%
København48.6892,5%-10,3%4,4%
Aarhus37.0650,3%-4,8%0,2%
Aalborg20.825-1,8%-7,2%-6,2%
Odense22.5992,1%-8,6%10,7%
Hele landet 22.7201,9%7,9%3,9%

Kilde: Boligsidens Markedsindeks

LÆS OGSÅ: Foråret bød på færre lejligheder til salg i København

Sådan er udviklingen i de københavnske bydele

Zoomer vi endnu længere ind på bydelene i København gælder det for samtlige af dem, at lejlighedspriserne er steget i løbet af den seneste måned.

Højdespringeren er København SV, som fra april til maj måned har oplevet en stigning på hele 6,8 procent, hvilket bringer de gennemsnitlige salgspriser for bydelen op på 51.663.

”Der er tale om et pænt prishop i løbet af den seneste måned i Københavns sydvestlige bydel, som formentlig kan forklares ved, at der bliver bygget mange nye etageejendomme i netop denne bydel. Derfor er mange af ejerlejlighederne her af nyere stand, hvis ikke helt nyopførte, som gør, at kvadratmeterprisen får et skub opad,” siger Birgit Daetz.

Udvikling i lejlighedspriserne i de københavnske bydele:

Post. nr.BydelSalgspris maj 2023 (kr. pr. kvm.)Månedlige ændringÅrlig ændringÆndring fra feb. 2023 - maj 2023
1000København K61.9543,4%-11,0%6,0%
1400Christianshavn62.3313,6%-11,7%8,3%
1500København V56.9061,8%-8,1%0,5%
1800Frederiksberg C58.7442,5%-11,9%1,7%
2000Frederiksberg49.7142,5%-10,3%5,6%
2100København Ø55.0210,7%-6,9%5,5%
2200København N50.3211,4%-11,2%4,0%
2300København S43.6521,0%-11,9%2,3%
2400København NV38.9702,0%-12,3%4,6%
2450København SV51.6636,8%-6,7%7,9%
2500Valby39.9184,1%-11,3%3,3%
2720Vanløse36.3481,0%-14,2%-1,2%

Tabellen viser, hvad den gennemsnitlige salgspris for ejerlejligheder var i bydelene i København i maj 2023 (kr. pr. kvm.) samt den procentuelle ændring, når denne sammenlignes med henholdsvis april 2023 (månedlige ændring), maj 2022 (årlige ændring) og februar 2023 (ændring gennem foråret). Bydelene 2150 Nordhavn og 2700 Brønshøj fremgår ikke af tabellen, da der ikke har været tilstrækkeligt med lejlighedshandler i de målte perioder. Kilde: Boligsidens Markedsindeks