Husejere har tjent 100.000 kroner i år

Huspriserne fortsætter opad, og de steg med 1,6 procent i maj, viser nye tal fra Boligsidens Markedsindeks. De støt stigende salgspriser har betydet, at en husejer i gennemsnit har tjent 100.000 kroner siden årets begyndelse.

Uden så meget som at røre en finger er den gennemsnitlige husejer blevet 100.000 kroner rigere siden januar i år. De støt stigende salgspriser på villaer og rækkehuse har gjort en gennemsnitlig villa på 140 kvadratmeter 103.040 kroner mere værd helt præcist. I maj steg salgsprisen på en villa med 1,6 procent, og kvadratmeterprisen ligger nu på 12.278 kroner.

”Det er især i år, at huspriserne har trukket fra. Salgspriserne er steget omkring halvanden procent hver måned siden januar. I sidste måned rundede huspriserne milepælen på 12.000 kroner pr. kvadratmeter, men allerede i denne måned er salgsprisen knap 300 kroner højere pr. kvadratmeter”, siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør for Boligsiden.dk.

Salgsprisen for villaer er højest i Region Hovedstaden, hvor den i maj lå på 21.349 kroner pr. kvadratmeter. Salgsprisen er til gengæld steget mest i Region Sjælland, hvor den fra april til maj steg med 2,3 procent og nu ligger 10,2 procent over niveauet i maj 2014. En kvadratmeter i Region Sjælland koster nu 10.312 kroner.

Hurtigere salg og mindre nedslag

Salgstiden faldt med 3,5 procent i maj måned, og det tager nu i gennemsnit 209 dage at få solgt en villa. Nedslaget faldet med 6,3 procent, og huskøberen kan i gennemsnit forvente at få et afslag på 507 kroner pr. kvadratmeter, eller hvad der svarer til 71.000 kroner for en villa på 140 kvadratmeter.

”Nedslagene er faldt markant for alle boligtyper i maj til trods for de stigende priser. Der er med andre ord mindre at forhandle om for køberne, og i første kvartal i år blev 23 procent af villaerne solgt til prisen eller over. Som køber er der ingen garanti for rabat”, siger Birgit Daetz.