Ny undersøgelse: Vi vil have huse af nyere dato

Foto: Pixabay

Hver anden vil helst have et hus, der er bygget efter 1960, men også de helt gamle huse har en fanskare. Det viser ny undersøgelse fra Boligsiden.

Vi kender typehusene fra 70’erne, funkisvillaerne, murermestervillaerne, og de helt gamle by- og bondehuse. Der er flere årtier, der skiller sig ud med deres egen byggestil, og som boligkøber har man helt sikkert en favorit.

En undersøgelse blandt Boligsidens brugere viser, at det især er de nyere huse, der er i høj kurs. Næsten hver tredje foretrækker huse, der er bygget efter 1970’erne, og lægger vi dem sammen med dem, der foretrækker huse fra 60’erne og 70’erne, er det til sammen halvdelen af de boliginteresserede, der vil have et hus med et byggeår senere end 1960.

”Når det kommer til typehusene, er det nok ikke udelukkende husene i sig selv, der trækker, men det, der følger med. 60’er og 70’er-husene fås tit til fornuftige penge, og de ligger i gode kvarterer med skoleveje og stisystemer, som er ideelt for børnefamilier. Huse af nyere dato kræver mindre vedligehold, og der vil også være en større andel, der har varmekilder baseret på vedvarende energi, som mange er interesserede i,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør og boligøkonom hos Boligsiden.

De gamle huse har charmet sig ind på en tredjeplads

Det er dog ikke kun de nyere huse, som køberne har kastet deres kærlighed på. De helt gamle huse fra før 1920’erne har deres egen fanskare, og husene er så populære, at de går ind og sætter sig på en klar tredjeplads med knap 19 procent af stemmerne.

”For mange er det nok enten-eller. Enten kan man lide det nye med moderne byggestil, eller også har man tabt sit hjerte til de gamle huse med alle deres skævheder og charme. Mange af de helt gamle huse er blevet renoveret løbende, så her kan man kombinere moderne bekvemmeligheder med de gamle huses sjæl,” siger Birgit Daetz.

Man skal dog huske på, at der er grænser for, hvor meget man kan energioptimere et gammelt hus, så hvis man vil have et lavenergihus, skal lede blandt husene af nyere dato.

Stor forskel på prisen

Prisen på din drømmebolig er til en vis grad bestemt af byggeåret. Alle de nye boliger, der er bygget efter 1970, er også de dyreste. Men prisen falder ikke i samme takt som de år, boligen har på bagen. Husene fra 50’erne og 60’ere, er dyrere end dem fra 40’erne og 80’erne, men det helt store spring kommer, når vi ser på huse fra 20’erne og 30’erne. De nærmer sig prisen på boligerne, der er bygget i nyere tid.

”Husene fra 20’erne og 30’erne er kendt for at være bygget i gedigne materialer, og stilen appellerer stadig bredt. Med 100 år på bagen er der heller ikke nogen af dem, der ikke er blevet renoveret. Det kan være det, der fx trækker prisen på 80’erhusene ned, da mange af dem måske stadig står i original stand,” siger Birgit Daetz.

ByggeårSalgspris kr. pr. kvm
2020’erne25.900
10’erne25.400
00’erne19.700
1990’erne19.300
80’erne16.700
70’erne15.000
60’erne16.300
50’erne18.800
40’erne16.500
30’erne20.100
20’erne20.000
10’erne16.400
190012.300
180012.400
170011.700
Find ud af mere om