Her steg huspriserne mest i 2019

Salgspriserne steg i 64 af landets i alt 98 kommuner i 2019. Foto: Boligsiden.
Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
Skrevet af Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
GEM ARTIKEL    Boligpriser   15. januar 2020   ·   2 MIN

64 kommuner oplevede stigende huspriser i 2019. Det er lidt færre end i 2018, men til gengæld har flere kommuner opretholdt prisniveauet for 2018. Se om priserne er steget i din kommune her.

Som husejer er det altid rart at kunne følge prisudviklingen for villaer og rækkehuse i sit lokalområde. Går man i salgstanker, er prisudviklingen en god indikator for hvilken pris, man kan forvente for sit hus. Og planlægger man omvendt at blive boende, kan prisudviklingen give et fingerpeg om den eventuelt opsparede friværdi i boligen.

Boligsiden har derfor lavet en samlet oversigt over, hvor i landet huspriserne steg mest i løbet af 2019. For selvom huspriserne på landsplan steg 3,8 procent i 2019, er der stor forskel på udviklingen i hver enkelt kommune.

I toppen af listen finder vi Thisted Kommune, hvor huspriserne er steget med 25 procent i 2019. Og derefter finder vi Billund og Rebild kommuner, der også kan bryste sig af en fremgang på over 20 procent.

”Huspriserne er generelt steget igennem de sidste år, og tendensen i 2019 har været, at de seneste års vækst i de store byer nu gavner stort set hele landet. Derfor ser vi, at priserne stiger i kommuner som for eksempel Thisted, Billund og Rebild,” siger Birgit Daetz, der er boligøkonom og kommunikationsdirektør hos Boligsiden.

LÆS OGSÅ: Efter 10 år: Huspriserne er steget mere end 25 procent i hver tredje kommune

15 kommuner med faldende priser

Priserne stiger også fortsat i de større byer. Eksempelvis er der i Skanderborg tale om en årlig ændring i salgspriserne på 3,3 procent, imens priserne i Odense Kommune i gennemsnit er steget 1,7 procent i 2019.

Ser vi i stedet i den anden ende af skalaen er huspriserne faldet i 15 kommuner. Det er præcis lige så mange kommuner, som det var tilfældet i det samlede regnskab for 2018.

Prisfaldet gør sig gældende i både i nogle af de ”dyre” omegnskommuner til hovedstaden som eksempelvis Rødovre, Dragør og Albertslund samt i flere af kommunerne med noget lavere kvadratmeterpriser som eksempelvis Lolland, Langeland og Norddjurs.

”Generelt gælder det, at størstedelen af de kommuner, der ligger både i toppen og i bunden af denne opgørelse er områder, hvor kvadratmeterpriserne ikke er så høje. Der skal derfor heller ikke så store udsving i priserne til at opnå de store procentvise ændringer,” forklarer Birgit Daetz og tilføjer:

”Derfor er det faktisk også overraskende, at vi ser Gentofte Kommune i top 10. Her har man i forvejen nogle af landets højeste kvadratmeterpriser, men samtidig har man her lokalt oplevet den største ændring i priserne, når vi ser på de kontante beløb. Den gennemsnitlige kvadratmeterpris er nemlig steget med intet mindre end 4.000 kroner i 2019. Det svarer til, at standardhuset på 140 kvadratmeter er steget 560.000 kroner i værdi på bare et år.”

Mens priserne steg i 64 og faldt i 15 kommuner i 2019, er der yderligere 19 kommuner, hvor priserne enten er uændrede (+/- 1 procent), eller hvor der var for få handler at lave statistik på.

Se om huspriserne er steget eller faldet i din kommune: 

KommuneSalgspriser 4. kvartal 2018Salgspriser 4. kvartal 2019Ændring i kronerÆndring i procent
Thisted6.0897.6141.52525,0%
Billund8.07810.0221.94424,1%
Rebild8.86610.8471.98122,3%
Aabenraa6.7627.9851.22318,1%
Varde7.2328.4121.18016,3%
Lejre14.22116.5212.30016,2%
Brønderslev7.5928.7071.11514,7%
Svendborg11.47212.8461.37412,0%
Gentofte42.82946.8294.0009,3%
Vordingborg7.3958.0716769,1%
Kerteminde10.56311.5079448,9%
Fredensborg22.58524.5271.9428,6%
Brøndby23.22625.1831.9578,4%
Aalborg13.96615.0461.0807,7%
Ringsted13.86514.9341.0697,7%
Silkeborg14.05515.1101.0557,5%
Nyborg8.8969.5476517,3%
Esbjerg11.72012.4627426,3%
Hedensted9.2159.7885736,2%
Slagelse9.90310.5015986,0%
Holstebro9.68110.2605796,0%
Sorø11.15111.8016505,8%
Nordfyns7.7028.1374355,6%
Jammerbugt7.1197.5033845,4%
Middelfart11.19311.7956025,4%
Hvidovre26.12127.5001.3795,3%
Vejle11.70412.3196155,3%
Bornholm7.1147.4883745,3%
Solrød22.49623.6701.1745,2%
Allerød22.92924.1121.1835,2%
Gladsaxe30.50732.0791.5725,2%
Egedal20.81621.8731.0575,1%
Tårnby27.46428.8321.3685,0%
Kalundborg8.2128.5973854,7%
Halsnæs13.01513.6125974,6%
Hørsholm29.30630.6461.3404,6%
Faaborg-Midtfyn7.9688.3323644,6%
Kolding11.81812.3565384,6%
Faxe10.58311.0434604,3%
Aarhus22.27923.1328533,8%
Horsens11.84512.2674223,6%
Lemvig5.1575.3391823,5%
Skanderborg16.30116.8415403,3%
Furesø28.25729.1729153,2%
Lyngby-Taarbæk35.41236.4681.0563,0%
Ikast-Brande8.8519.1072562,9%
Herning10.68710.9973102,9%
Helsingør22.44123.0706292,8%
Morsø5.4655.6041392,5%
Roskilde21.71822.2655472,5%
Næstved10.80711.0732662,5%
Frederikshavn9.2399.4612222,4%
Rudersdal32.38933.1587692,4%
København37.77138.6678962,4%
Ishøj20.43920.9004612,3%
Odder12.71412.9902762,2%
Ballerup23.82224.3345122,1%
Sønderborg8.5308.7051752,1%
Odense16.01016.2802701,7%
Greve21.94022.3073671,7%
Køge17.95518.2172621,5%
Struer7.1587.249911,3%
Fredericia12.17312.3241511,2%
Vesthimmerland6.7686.841731,1%
Syddjurs10.88210.978960,9%
Hillerød20.81420.9761620,8%
Assens7.5677.608410,5%
Gribskov15.83915.916770,5%
Høje-Taastrup21.11621.213970,5%
Haderslev7.7927.809170,2%
Hjørring8.1308.129-10,0%
Holbæk12.15912.146-13-0,1%
Frederikssund17.29217.261-31-0,2%
Vejen7.2737.250-23-0,3%
Guldborgsund6.2676.221-46-0,7%
Rødovre28.66728.266-401-1,4%
Viborg10.75610.535-221-2,1%
Skive6.9446.773-171-2,5%
Randers10.82910.555-274-2,5%
Dragør31.50530.670-835-2,7%
Stevns12.40211.871-531-4,3%
Favrskov12.26911.642-627-5,1%
Mariagerfjord7.8957.462-433-5,5%
Albertslund21.54420.333-1.211-5,6%
Tønder5.7045.326-378-6,6%
Odsherred8.5317.813-718-8,4%
Ringkøbing-Skjern7.5206.849-671-8,9%
Norddjurs7.4456.663-782-10,5%
Langeland5.9245.235-689-11,6%
Lolland4.6523.469-1.183-25,4%
FrederiksbergIkke nok data
GlostrupIkke nok data
HerlevIkke nok data
VallensbækIkke nok data
SamsøIkke nok data
LæsøIkke nok data
ÆrøIkke nok data
FanøIkke nok data

(Tabellen er baseret på en sammenligning af salgspriserne på villaer og rækkehuse i henholdsvis fjerde kvartal 2018 og fjerde kvartal 2019. Kilde: Boligsiden.)

 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Mest læste

Afstemning

Boligsidens presseservice

Boligsiden A/S
Kronprinsensgade 6, 2.
1114 København K
Telefon: 70 27 49 99
Mail: presse@boligsiden.dk
CVR: 12375646