
De stigende boligpriser har fået flere til at sælge boligen for at få en fortjeneste. Det viser ny undersøgelse fra Boligsiden, der sætter fokus på, hvorfor vi sætter vores bolig til salg.
Ville du sælge din bolig, hvis du vidste, du kunne få en gevinst ved salget? Hvis du svarer ja, hører du til den stigende andel af boligejere, der vælger at få et ”til salg”-skilt i ruden i håbet om at få en pæn fortjeneste ved at sælge. Det viser en ny undersøgelse blandt Boligsidens brugere.
”Når boligpriserne stiger, får man som boligejer godt nok en større friværdi, men det er også fugle på taget – ikke penge i hånden. Det er først, når man sælger, at man for alvor kan realisere den værdistigning, der måtte være, og det vælger flere nu at gøre,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør og boligøkonom hos Boligsiden.
Derfor sælger vi
I undersøgelsen, hvor over 1.000 personer har svaret, svarer 8,5 procent, at boligprisernes udvikling har gjort, at der vil være en fortjeneste ved salg, og at det er grunden til, at de sælger. For et år siden svarede kun 6 procent, at udsigten til en gevinst var årsagen til, at de ville sælge deres bolig.
De altovervejende grunde til at vi sælger, er dog, at boligen ikke længere passer i størrelse, eller at vi ønsker at flytte til en anden beliggenhed. To ud af tre vælger en af de to grunde som årsag til deres boligsalg.
Så meget er priserne steget det seneste år
Der er en god chance for at priserne er steget, og at du kan tjene på at sælge boligen. Uanset om vi ser på prisen på huse, lejligheder eller sommerhuse er priserne steget på landsplan det seneste år.
Huspriserne er steget med 7,8 procent, lejlighedspriserne er steget med 18,8 procent og sommerhuspriserne er steget 7,3 procent fra marts sidste år til marts i år. Det viser tal fra Boligsidens Markedsindeks.
Ser vi på huspriserne alene, er de steget i 86 af landets 98 kommuner det seneste år. Men der er enkelte lommer på danmarkskortet, hvor priserne er stagneret eller faldet. Men selv hvis man bor i et område, hvor priserne har pil op, skal man tænke sig om, inden man sælger.
”Bor man i et område, hvor priserne er steget, og vælger man at sælge for at få en gevinst, skal man selvfølgelig også tænke på næste skridt: Hvis man skal ud og købe nyt, vil det være steget tilsvarende meget. Så hvis man vil ende med penge i hånden, skal man enten flytte til et billigere område, flytte i noget mindre eller flytte i lejebolig,” siger Birgit Daetz.
Hvorfor sætter flere deres bolig til salg nu?
Svaret ligger primært i de stigende boligpriser i 2026. Se andre svar i artiklen.
Mød eksperterne bag

Birgit Daetz
Kom. direktør

Kasper Sonberg
Data Manager
