Udbuddet af lejligheder vokser for boligkøberne i København

lejlighed

Foto: Boligsiden

Efter en lang periode med et nedadgående udbud af ejerlejligheder i hovedstaden, er antallet af lejligheder til salg i København steget i de første måneder af 2026, og udbuddet er nu på niveau med samme tidspunkt sidste år. Det viser Boligsidens nye udbudstal.

Sælgerne melder sig i stigende grad på det danske boligmarked. Det gælder uanset, om vi ser på sælgerne af huse, lejligheder eller sommerhuse. Det viser Boligsidens helt friske udbudstal for indgangen til maj.

Men på landets største marked for ejerlejligheder, nemlig i Københavns Kommune, vokser lejlighedskøbernes valgmuligheder med ekstra fart.

Boligsidens nye udbudstal viser, at der ved indgangen til maj er 1.395 ejerlejligheder til salg i Københavns Kommune. Det er 12,8 procent flere end for en måned siden og hele 41,5 procent flere end ved årsskiftet, hvor udbuddet af lejligheder nåede det hidtil laveste punkt med blot 986 lejligheder til salg.

”Lejlighedskøberne får flere valgmuligheder i København, alt imens der fortsat er godt gang i handlerne i hovedstaden. Det stigende udbud hænger derfor sammen med sælgerne, der i stigende grad får mod på at sælge lejligheden på et tidspunkt, hvor der er høj efterspørgsel og stigende priser,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør og boligøkonom hos Boligsiden.

De seneste måneders stigning i lejligheder til salg i København bringer det aktuelle antal op på niveau med samme tidspunkt sidste år. Konkret er der 0,7 procent flere lejligheder til salg end på samme tidspunkt sidste år.

Selvom der er flere sælgere, der melder sig på banen, er der fortsat et godt stykke op til det niveau, der var gældende i slutningen af 2023, inden den nedadgående tendens i det københavnske lejlighedsudbud begyndte. Dengang var der knap 2.300 lejligheder til salg i København.

Let stigende udbud af lejligheder i Aarhus

Kigger vi på udviklingen i Aarhus Kommune er der også sket en stigning i udbuddet af ejerlejligheder i de seneste to måneder. Men udviklingen er ikke lige så tydelig som i København.

Konkret er der nu 4,7 procent flere lejligheder til salg i Aarhus Kommune end for en måned siden. Det svarer til et aktuelt udbud på 353 ejerlejligheder til salg.

”Vi har set samme udvikling i Aarhus som i København, men med forsinket effekt. Efterspørgslen på lejligheder i Aarhus er i øjeblikket tårnhøj, og udbuddet er meget lavt. Det let stigende udbud er derfor meget kærkomment, og der er plads til mange flere sælgere i såvel Aarhus som København,” siger Birgit Daetz.

Forårsboost i udbuddet af sommerhuse

Ved indgangen til maj er der også sket en stor stigning i antallet af sommerhuse til salg, viser Boligsidens nye udbudstal.

Her er der tale om en stigning i udbuddet på 5,5 procent den seneste måned, hvilket svarer til, at der nu er 5.839 sommerhuse til salg på landsplan.

Det er især i Region Sjælland og i Region Hovedstaden, at sommerhuskøbernes valgmuligheder er vokset. Her er udbuddet steget med henholdsvis 8,0 og 7,2 procent den seneste måned.

”Det er de områder, hvor vi i den seneste tid også har set høj efterspørgsel og stigende priser, hvilket får flere til at overveje, om et salg er relevant. Og så er det selvfølgelig højsæson for salg af sommerhuse. Det skal dog samtidig siges, at det aktuelle udbud af sommerhuse fortsat ligger væsentligt under sidste års niveau. Det gælder både på landsplan og i de enkelte regioner i landet,” siger Birgit Daetz.

Udviklingen i udbuddet af villaer og rækkehuse er mere afdæmpet. Her er der sket en stigning i udbuddet på 0,9 procent i den seneste måned.

Dermed er der aktuelt 30.083 huse til salg, og ligesom for de øvrige boligtyper er det trods den seneste måneds stigning i udbuddet fortsat en del lavere end på samme tidspunkt sidste år. Helt nøjagtig 15,4 procent lavere.

Udvikling i udbud af villaer/rækkehuse primo maj

OmrådeAntal til salg primo maj 2026Ændring seneste månedÆndring seneste år
Hele landet30.0830,9%-15,4%
Region Hovedstaden3.9343,3%-18,0%
Region Midtjylland8.621-0,5%-17,6%
Region Nordjylland5.4661,6%-9,1%
Region Sjælland4.2141,6%-20,7%
Region Syddanmark7.8480,3%-12,6%

Kilde: Boligsiden

Udvikling i udbud af ejerlejligheder primo maj

OmrådeAntal til salg primo maj 2026Ændring seneste månedÆndring seneste år
Hele landet5.6254,2%-20,3%
Region Hovedstaden2.3919,8%-17,2%
Region Midtjylland1.1110,7%-32,4%
Region Nordjylland8510,2%-9,5%
Region Sjælland3622,0%-32,5%
Region Syddanmark910-0,3%-13,3%

Kilde: Boligsiden

Udvikling i udbud af sommerhuse primo maj

OmrådeAntal til salg primo maj 2026Ændring seneste månedÆndring seneste år
Hele landet5.8395,5%-19,2%
Region Hovedstaden1.0407,2%-17,2%
Region Midtjylland1.2534,2%-24,6%
Region Nordjylland1.3082,8%-15,9%
Region Sjælland1.3528,0%-14,8%
Region Syddanmark8865,6%-24,3%

Kilde: Boligsiden

Mød eksperterne bag

Birgit Daetz

Birgit Daetz

Kom. direktør

Kasper Sonberg

Kasper Sonberg

Data Manager