Ny milepæl: Huspriserne krydser for første gang 20.000 kr. pr. kvm.

Foto: Boligsiden

Nye juni-tal fra Boligsidens Markedsindeks viser, at den gennemsnitlige salgspris for villaer og rækkehuse for første gang krydser 20.000 kr. pr. kvm. på landsplan. Det svarer til, at et standardhus på 140 kvadratmeter nu koster cirka 2,8 millioner kroner.

Med ganske få udsving undervejs er huspriserne stort set steget siden begyndelsen af 2023, og nu viser nye juni-tal fra Boligsidens Markedsindeks, at den gennemsnitlige salgspris for villaer og rækkehuse ligger på 20.061 kr. pr. kvm. og dermed for første gang runder 20.000 kr. pr. kvm.

For et standardhus på 140 kvadratmeter betyder det en gennemsnitlig salgspris på cirka 2,8 millioner kroner. For et år siden kostede det samme hus omkring 2,6 millioner kroner.

”At huspriserne nu passerer 20.000 kr. pr. kvm. på landsplan er endnu et tegn på, hvor hurtigt boligmarkedet har udviklet sig de seneste år. Alene siden årsskiftet er priserne på villaer og rækkehuse steget knap seks procent, og det hører til sjældenhederne,” siger Kasper Fredløv Sonberg, der er teamleder for data og datakvalitet på Boligsiden.

Prisændring for villaer og rækkehuse i første halvår

PeriodePrisændring
1. halvår 20265,7%
1. halvår 20254,0%
1. halvår 20243,7%
1. halvår 20232,2%
1. halvår 20223,0%
1. halvår 20219,8%
1. halvår 20201,8%
1. halvår 20193,6%
1. halvår 20184,0%
1. halvår 20174,0%
1. halvår 20163,5%
1. halvår 20157,7%
1. halvår 20142,7%
1. halvår 20132,1%
1. halvår 2012-0,5%

Kilde: Boligsidens Markedsindeks

Prisudviklingen hænger sammen med en generelt stor efterspørgsel på huse. Beskæftigelsen er fortsat høj, og mange danskere har en solid privatøkonomi, som gør det muligt at realisere boligdrømmen. Samtidig er udbuddet fortsat i den lave ende.

”Selvom der løbende kommer flere huse til salg, er det ikke nok til både at matche den høje efterspørgsel og til at udligne det fald, som vi tidligere har set i udbuddet. Med færre valgmuligheder bliver konkurrencen om de tilgængelige huse skærpet, og det er med til at presse priserne op,” forklarer Kasper Fredløv Sonberg.

Stigende huspriser i det meste af landet

De nye juni-tal fra Boligsidens Markedsindeks viser, at de stigende huspriser gælder i størstedelen af landet.

Det seneste år er huspriserne steget i hele 79 kommuner. To kommuner har et uændret niveau (+/- 0,5 procent), imens priserne er faldet i 13 kommuner. I de resterende fire kommuner har der ikke været nok handler til at kunne beregne statistik.

Men der er forskel på, hvor meget fart der har været på huspriserne i de enkelte dele af landet.

”De største prisstigninger finder vi fortsat i og omkring hovedstadsområdet, hvor prisniveauet i forvejen er højt. Men vi ser også store prisstigninger i flere kommuner længere fra de største byer, og det hænger igen sammen med det faldende udbud, som vi har set i store dele af landet. Det viser, at efterspørgslen rækker langt ud over de største byer,” forklarer Kasper Fredløv Sonberg.

Selvom huspriserne stiger mange steder, er der dog stor forskel på prisniveauet.

Et standardhus på 140 kvadratmeter koster cirka 9,9 millioner kroner i Gentofte Kommune, som ifølge statistikken er landets dyreste kommune at købe hus i. Omvendt betaler køberne cirka 800.000 kroner for et hus på 140 kvadratmeter i Lolland Kommune, som er landets billigste kommune.

Lejlighedspriserne falder i Aarhus

De nye juni-tal fra Boligsidens Markedsindeks viser også generelt stigende salgspriser for ejerlejligheder på landsplan.

Den seneste måned er lejlighedspriserne steget med 0,6 procent på landsplan, og dermed er priserne 18,1 procent højere end på samme tidspunkt sidste år.

I Københavns Kommune, som udgør langt det største marked for ejerlejligheder, er priserne steget 0,8 procent den seneste måned, imens der omvendt er sket et fald i lejlighedspriserne i Aarhus Kommune.

Konkret er salgspriserne for ejerlejligheder faldet med 1,2 procent den seneste måned i Aarhus Kommune. Priserne ligger dog fortsat 18,0 procent højere end på samme tidspunkt sidste år.

”Når priserne falder en smule nu, skal det ses i lyset af de kraftige prisstigninger, vi har set i Aarhus. Samtidig peger de foreløbige handelstal på, at aktivitetsniveauet kan være på vej ned fra det ekstraordinært høje niveau, vi har set. Men det er for tidligt at konkludere, om der er tale om begyndelsen på en ny tendens, eller om udviklingen blot afspejler et midlertidigt udsving,” forklarer Kasper Fredløv Sonberg.

Prisudvikling for ejerlejligheder i de største byer

KommuneGns. salgspris juni 2026 (kr. pr. pvm.)Ændring seneste månedÆndring seneste år
København76.6710,8%23,1%
Aarhus46.871-1,2%18,0%
Odense25.189-1,5%7,4%
Aalborg22.3032,3%7,1%
Frederiksberg82.975-0,1%20,3%

Kilde: Boligsidens Markedsindeks

Udvikling i salgspriser juni 2026

BoligtypeGns. salgspris juni 2026 (kr. pr. pvm.)Ændring seneste månedÆndring seneste år
Villaer/rækkehuse20.0610,8%9,3%
Ejerlejligheder46.4450,6%18,1%
Sommerhuse26.2580,9%9,7%

Kilde: Boligsidens Markedsindeks

Mød eksperterne bag

Birgit Daetz

Birgit Daetz

Kom. direktør

Kasper Sonberg

Kasper Sonberg

Data Manager

Find ud af mere om