Tjek din kommune: Så mange boliger er der solgt i 2021

By (Foto: Dennis Morton)
Foto: Boligsiden.
Skrevet af Simon Møbjerg Sørensen
Journalist
GEM ARTIKEL    Bolighandel   7. januar 2022   ·   2 MIN

Boligsalget er steget mest i Aabenraa, Brønderslev og Assens kommuner, mens der er solgt færre boliger i København og Aarhus. Find ud af, hvordan boligsalget har udviklet sig fra 2020 til 2021, hvor du bor.

Salget af boliger er steget fra 2020 til 2021 i 75 af landets 98 kommuner. Det står klart, efter Boligsiden her til morgen har udgivet handelstallene for december og dermed for hele 2021.

Størst er stigningen i Aabenraa og Brønderslev, hvor der er handlet henholdsvis 35 og 34 procent flere boliger i 2021 end i 2020. Dernæst følger Assens Kommune med et salg, der er 25 procent højere.

”Der har været gang i handlerne i hele landet, og når salget stiger mest i Aabenraa, Brønderslev og Assens, fortæller det os, at flere dele af landet er blevet mere attraktiv. Det sker i en tid, hvor corona og hjemmearbejde har åbenbaret, at du godt kan bo længere væk fra dit arbejde i et område, hvor du kan få mere bolig for dine penge,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.

De næste på listen over de største stigninger i salget bekræfter Birgit Daetz’ pointe. Det er nemlig Billund, Høje-Taastrup, Ikast-Brande, Vejen, Kerteminde og Hedensted. Først på 10. og 13. pladsen kommer de mellemstore byer Viborg og Silkeborg.

Færre bolighandler i de største byer

Tager vi landets største byer København og Aarhus er det logisk nok her, der er er solgt flest boliger i 2021. Ser vi på ændringen i salget, er det interessant at bemærke, at det er faldet med henholdsvis fire og en procent i København og Aarhus.

”Mens salget af lejligheder holder niveauet fra 2020 i både København og Aarhus, er det hussalget, der trækker det samlede salg i landets to største byer ned. Det skyldes det meget lave udbud af huse og de høje priser. Og lad os så samtidig huske på, at salget i København og Aarhus tog et stort spring fra 2019 og 2020, og at det derfor også er logisk, at det ikke kunne lykkes at sælge helt så mange boliger,” siger Birgit Daetz.

Modsat i de to største byer er boligsalget steget i Odense og Aalborg, der er landets tredje- og fjerdestørste by. Her er stigningen på henholdsvis syv og 17 procent.

Sådan har boligsalget udviklet sig i din kommune:

KommuneSum 2020Sum 2021Ændring
Aabenraa72598035,2%
Brønderslev51368834,1%
Assens64680925,2%
Billund41450722,5%
Høje-Taastrup1044126621,3%
Ikast-Brande62074520,2%
Vejen56167219,8%
Kerteminde38946519,5%
Hedensted970115919,5%
Viborg1296154219,0%
Vesthimmerland80995317,8%
Læsø11813917,8%
Silkeborg1783208717,0%
Egedal80494016,9%
Fredericia66777916,8%
Aalborg3665428016,8%
Lolland1067124416,6%
Tønder66176515,7%
Lejre60570015,7%
Faxe70781815,7%
Vallensbæk30835515,3%
Herning1229140614,4%
Hillerød87199213,9%
Frederikshavn1200136613,8%
Albertslund24026912,1%
Nordfyns61669012,0%
Esbjerg1585177311,9%
Struer36440711,8%
Sønderborg1065118911,6%
Norddjurs86896911,6%
Thisted913101611,3%
Ringsted60066711,2%
Middelfart79488211,1%
Odder59165611,0%
Greve84593710,9%
Horsens1691187410,8%
Hjørring1313145510,8%
Kolding141715549,7%
Stevns5906469,5%
Randers170518548,7%
Hvidovre6126638,3%
Lemvig5125538,0%
Holstebro106611507,9%
Furesø7548127,7%
Nyborg4695057,7%
Kalundborg140815137,5%
Skanderborg118212697,4%
Jammerbugt124113317,3%
Næstved172818537,2%
Fredensborg8268857,1%
Slagelse156616757,0%
Odense265028326,9%
Fanø2342506,8%
Faaborg-Midtfyn101310776,3%
Langeland4915205,9%
Sorø5295605,9%
Rebild4795075,8%
Vejle211022325,8%
Tårnby5776105,7%
Herlev2692814,5%
Ærø1831914,4%
Haderslev9199594,4%
Svendborg9619913,1%
Ringkøbing-Skjern184418982,9%
Guldborgsund168817292,4%
Solrød5835972,4%
Holbæk159316312,4%
Køge105610792,2%
Gladsaxe9539722,0%
Vordingborg125012741,9%
Gentofte152415411,1%
Favrskov8388471,1%
Morsø2672690,7%
Varde149415010,5%
Mariagerfjord9189210,3%
Lyngby-Taarbæk884879-0,6%
Aarhus54495416-0,6%
Ballerup597575-3,7%
Hørsholm584562-3,8%
Bornholm12781226-4,1%
København92518839-4,5%
Roskilde15711497-4,7%
Skive665630-5,3%
Gribskov17471653-5,4%
Syddjurs16231530-5,7%
Frederikssund12341159-6,1%
Rudersdal11361061-6,6%
Ishøj341318-6,7%
Frederiksberg15131401-7,4%
Halsnæs1047960-8,3%
Dragør287255-11,1%
Rødovre698619-11,3%
Odsherred21601851-14,3%
Allerød456390-14,5%
Samsø179153-14,5%
Helsingør15461279-17,3%
Brøndby301248-17,6%
Glostrup380308-18,9%

(I tabellen indgår salget af boligtyperne villaer, rækkehuse, ejerlejligheder, fritidsboliger, helårsgrunde, fritidsgrunde, villalejligheder, andelsboliger, kolonihaver, landejendomme og lystejendomme. Kilde: Boligsiden)

Resultatliste

Kategorier

Bolighandel

 

Kan du lide det, du læser? Få de vigtigste nyheder med vores nyhedsbrev, der udkommer to gange om måneden. Tilmeld dig i dag.