Boligsalget dykkede i oktober men har kurs mod ny årsrekord

Villakvarter. Foto David Buchmann (Boligsiden.dk)
Der blev solgt knap 7.800 boliger i oktober, hvilket er det laveste månedsresultat i år. Alligevel er der ikke langt til en ny årsrekord, viser nye handelstal fra Boligsiden. Foto Boligsiden.
Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
Skrevet af Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
GEM ARTIKEL    Pressemeddelelser   18. november 2021   ·   2 MIN

Boligsalget i oktober endte på det laveste månedsresultat i år. Men det massive salg af boliger i særligt første halvår af 2021 betyder, at der ikke er langt til en ny årsrekord.

De danske ejendomsmæglere solgte i oktober måned 7.791 boliger. Det er det laveste månedsresultat i år, viser Boligsidens nye handelstal.

Men trods nedgangen i boligsalget tyder meget på, at 2021 ender med at blive året med flest boligsalg siden 2011, hvor Boligsiden begyndte at føre statistik.

”Det er lidt paradoksalt, at vi i oktober måned står med det laveste resultat for boligsalget på hele året og samtidig kan se ind i en årsrekord. Men det er det massive boligsalg, som særligt fandt sted i første halvår af 2021, der bidrager til, at vi efter alt at dømme vil se et samlet boligsalg i 2021, der er højere end rekorden for sidste år,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.

Til og med oktober måned er der i år solgt 98.058 boliger i Danmark. I hele 2020 blev der solgt 107.482. Så hvis udviklingen, som vi har set den igennem de seneste måneder, fortsætter, vil 2021 ende med at blive rekordår.

”Handelsaktiviteten har siden sommer ligget på et stabilt niveau, som vi kender fra tiden før corona, og nu bevæger vi os ind i den traditionelle vintersæson, hvor aktiviteten formentlig vil falde lidt mere. Alligevel tyder det på, at 2021 vil overgå 2020-resultatet, som jo vel at mærke var et helt ekstraordinært år på boligmarkedet,” fortæller Birgit Daetz.

Fra det ekstraordinære til det normale niveau

Uanset hvilken af de tre største boligtyper vi fokuserer på, viser tallene tydeligt, at det var i årets første fem-seks måneder, hvor det gik virkelig stærkt med salget. Men efter sommerferien er der lagt en dæmper på handelsaktiviteten, som har bragt bolighandlen tilbage på et mere naturligt niveau.

For eksempel blev der i oktober solgt 1.628 lejligheder. Det er seks procent færre end der blev solgt i oktober 2019, inden corona satte ekstra gang i aktiviteten på boligmarkedet.

Og ser vi på den største del af markedet, nemlig villaer og rækkehuse, ligger salget af disse i oktober måned i år omvendt fire procent højere end i oktober måned 2019.

”Det er værd at bemærke, at boligsalget er faldet i forhold til første halvdel af 2021 – men ikke til et væsentlig lavere niveau end vi så i årene inden corona. Overordnet set har vi bevæget os fra det ekstraordinære til det normale niveau,” siger Birgit Daetz.

Sådan har boligsalget udviklet sig i de seneste tre år:

Måned201920202021
Januar5.9286.5819.516
Februar6.1397.42811.159
Marts7.3016.96513.468
April7.6946.82410.966
Maj8.3949.74510.589
Juni7.70811.30810.142
Juli7.6899.7327.814
August7.7959.2867.899
September8.18410.2468.714
Oktober7.97610.2647.791
November7.40010.278
December5.6898.825
I alt87.897107.48298.058

(Alle boligtyper dækker over villaer, rækkehuse, ejerlejligheder, sommerhuse, kolonihave, andelsbolig, landejendom, helårsgrund, fritidsgrund, villalejlighed og lystejendom. Kilde: Boligsiden)

Udviklingen i salget af villaer og rækkehuse de seneste tre år:

Måned201920202021
Januar3.4793.7785.152
Februar3.5924.2155.968
Marts4.2253.9977.466
April4.4203.6246.158
Maj4.8555.0236.041
Juni4.4745.8706.067
Juli4.4365.3294.677
August4.3635.1754.665
September4.6575.6855.267
Oktober4.5805.7194.747
November4.1885.666-
December3.2854.956-
I alt50.55459.03756.208

(Kilde: Boligsiden)

Udviklingen i salget af ejerlejligheder de seneste tre år:

Måned201920202021
Januar1.2651.5102.116
Februar1.3351.6132.473
Marts1.5611.3002.586
April1.5681.0892.014
Maj1.5981.5812.015
Juni1.5191.9571.724
Juli1.4911.9031.414
August1.5801.7211.567
September1.6082.0951.648
Oktober1.7312.1631.628
November1.6642.152-
December1.2421.905-
I alt18.16220.98919.185

(Kilde: Boligsiden)

Udviklingen i salget af sommerhuse de seneste tre år:

Måned201920202021
Januar5376121.178
Februar5747931.532
Marts7649151.934
April9131.3101.600
Maj1.1062.1511.427
Juni9662.3031.289
Juli1.0471.520941
August1.1011.388983
September1.0651.334935
Oktober8541.284761
November7991.241-
December4961.008-
I alt10.22215.85912.580

(Kilde: Boligsiden)

 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Afstemning

Boligsidens presseservice

Boligsiden A/S
Kronprinsensgade 6, 2.
1114 København K
Telefon: 70 27 49 99
Mail: presse@boligsiden.dk
CVR: 12375646

Kan du lide det, du læser? Få de vigtigste nyheder med vores nyhedsbrev, der udkommer to gange om måneden. Tilmeld dig i dag.