Huskøberne har storshoppet i 2021 i landets billige kommuner

Villavej. Foto David Buchmann (Boligsiden.dk)
Huskøberne har været særdeles aktive i de første otte måneder af 2021. Særligt i kommunerne med lavere kvadratmeterpriser. Foto: Boligsiden.
Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
Skrevet af Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
GEM ARTIKEL    Bolighandel   10. september 2021   ·   2 MIN

Til og med august måned i år er der i 55 kommuner solgt flere huse end årsgennemsnittet for de fem år inden corona. Det gælder især i områder, hvor kvadratmeterprisen på huse er lavere end landsgennemsnittet, viser nye tal fra Boligsiden.

I hele 55 af landets i alt 98 kommuner er der til og med august måned i år solgt flere huse, end der i gennemsnit blev solgt på et helt år i perioden 2015-2019. Altså i årene inden corona.

”Vi har længe vidst, at der bliver solgt rigtig mange huse i Danmark, men det er alligevel overraskende, at der i over halvdelen af landets kommuner allerede nu er solgt flere huse end gennemsnittet for et helt år inden corona,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.

Boligsidens beregning er lavet ved at se på det samlede antal solgte villaer og rækkehuse for hvert år i perioden 2015 til 2019. Herefter er der beregnet et årligt gennemsnit, som er sammenlignet med det samlede antal solgte huse til og med august måned 2021.

Flere solgte huse i kommuner med lavere priser

Det er især i kommunerne uden for København og omegn, at der bliver handlet rigtig mange huse. Det gælder både i Jylland, på Fyn og på Vest- og Sydsjælland, hvor dette års niveau for salget af huse i mange kommuner allerede ligger over årsgennemsnittet for de fem år inden corona.

”Det tyder på, at mange huskøbere har fået øjnene op for livet uden for hovedstaden,” siger Birgit Daetz og tilføjer:

”Når vi derudover sammenligner handelsaktiviteten med prisniveauet for huse i hver enkelt kommune, kan vi se, at de kommuner, hvor dette års salg har toppet gennemsnittet, i mange tilfælde også er kommuner, hvor kvadratmeterpriserne ligger lavere end landsgennemsnittet,” siger Birgit Daetz.

Dermed synes der at være en tendens til, at huskøberne især har udset sig kommuner med lavere huspriser, hvor de kan få lidt mere bolig for pengene.

Det gælder for eksempel Langeland Kommune, hvor der i de første otte måneder af 2021 er solgt 45 procent flere huse end det årlige gennemsnit for årene 2015-2019. Men samtidig ligger den gennemsnitlige salgspris for villaer og rækkehuse i Langeland Kommune på 5.955 kroner per kvadratmeter.

Til sammenligning ligger den gennemsnitlige salgspris for huse på landsplan på 17.014 kroner per kvadratmeter.

(Figuren viser sammenhængen mellem ændringen i antal solgte villaer og rækkehuse i kommunerne i forhold til den gennemsnitlige kvadratmeterpris. Hver prik repræsenterer en kommune, og jo længere kommunen ligger placeret til højre i figuren, jo flere solgte huse har der været i 2021 i forhold til gennemsnittet for tidligere år. Samtidig viser den lodrette y-akse de gennemsnitlige kvadratmeterpriser. Så jo højere oppe i figuren en kommune er placeret, jo højere er huspriserne. Kilde: Boligsiden)   

Udviklingen i antal solgte huse samt salgspriser i hver enkelt kommune:

KommuneAntal årligt solgte (gns. 2015-2019)Antal solgte 2021 (jan-aug.)Ændring i handelsaktivitet (gns. 2015-2019 vs 2021)Gns. kvadratmeterpris Aug. 2021 (kr. pr. kvm.)
Samsø487861,8%11.717
Langeland15822944,9%5.955
Fanø355044,5%14.788
Ærø9113244,4%8.412
Odder21529035,1%16.154
Kalundborg45058930,8%9.266
Assens36547730,8%8.253
Lolland42354428,7%4.853
Furesø39950426,2%37.357
Læsø283525,0%Ikke nok data
Ikast-Brande35143022,5%9.756
Kerteminde20625222,1%11.859
Faxe38546420,4%13.206
Hedensted45454219,4%10.079
Stevns26531418,3%14.134
Aabenraa46454317,0%7.967
Middelfart39145516,3%11.779
Syddjurs42649315,7%13.374
Odsherred30034314,4%10.900
Holbæk70980914,1%14.679
Sønderborg51358113,2%8.869
Silkeborg911102712,8%16.108
Næstved80290212,5%12.309
Vordingborg46352112,4%9.652
Struer16518512,3%7.218
Randers79188511,8%11.738
Guldborgsund63671011,6%7.412
Slagelse63270411,3%11.750
Lemvig1751929,8%7.353
Herning7017689,6%11.711
Lejre3093379,1%18.069
Norddjurs3083348,6%8.257
Vesthimmerland3503808,4%7.348
Haderslev4124468,3%8.237
Jammerbugt3994328,2%8.191
Horsens9119797,5%13.226
Tønder2702896,9%5.854
Vejle100110636,2%13.905
Faaborg-Midtfyn5415746,2%9.549
Gribskov4534816,1%19.542
Nordfyns2672825,6%7.960
Favrskov4865105,0%13.833
Høje-Taastrup4254464,8%26.344
Sorø3013154,7%11.629
Brønderslev3343473,8%7.549
Skanderborg7357633,8%18.500
Mariagerfjord3583703,5%9.097
Fredensborg4114233,0%30.583
Frederikshavn5435592,9%11.467
Nyborg2702772,7%10.070
Hillerød4895012,4%25.835
Kolding7998182,4%13.369
Viborg8358420,8%11.317
Thisted4154160,2%8.552
Holstebro5445450,2%11.576
Fredericia433431-0,4%13.597
Vejen381379-0,4%8.578
Ishøj145144-0,7%23.897
Aalborg16141594-1,2%15.801
Frederikssund497490-1,4%19.690
Halsnæs335326-2,6%16.814
Svendborg548533-2,8%14.672
Varde452438-3,1%9.047
Ringkøbing-Skjern492475-3,4%8.797
Køge590569-3,5%22.076
Egedal597570-4,5%25.019
Hørsholm315297-5,6%41.977
Billund245230-6,2%9.642
Greve636593-6,8%27.482
Ringsted339316-6,8%15.473
Esbjerg973906-6,9%14.060
Odense15521422-8,4%18.150
Bornholm624571-8,5%10.598
Morsø153140-8,5%6.372
Albertslund181163-9,7%23.791
Lyngby-Taarbæk418375-10,2%48.289
Allerød309277-10,4%31.512
Skive283250-11,7%7.320
Hjørring547481-12,0%8.694
Rebild308270-12,2%11.442
Gladsaxe448383-14,5%38.525
Vallensbæk168143-15,1%29.939
Ballerup311258-16,9%30.694
Brøndby200165-17,4%29.640
Helsingør589477-19,1%28.803
Roskilde840679-19,1%27.073
Herlev186148-20,3%32.180
Rudersdal618489-20,9%44.715
Tårnby375294-21,5%36.603
Gentofte599466-22,2%58.398
Frederiksberg6449-23,2%Ikke nok data
Aarhus23601785-24,4%28.158
Rødovre303229-24,4%35.907
Hvidovre401303-24,4%35.891
Solrød385290-24,8%28.311
Glostrup147105-28,8%27.585
Dragør201142-29,4%41.219
København1089767-29,6%48.472

(Kilde: Boligsiden)