Huspriserne køler af i flere kommuner

I 18 kommuner er huspriserne faldet i perioden fra 1. kvartal 2021 til 2. kvartal 2021. Foto: Boligsiden.
Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
Skrevet af Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
GEM ARTIKEL    Boligpriser   24. juli 2021   ·   2 MIN

Der var fuld fart på huspriserne i første kvartal 2021, men i andet kvartal er der flere steder lagt en dæmper på udviklingen. Eksempelvis i København, hvor huspriserne er stagneret i andet kvartal, viser nye tal fra Boligsiden.

Meget tyder på, at der er lagt en dæmper på den voldsomme hastighed, som boligmarkedet er kørt frem med det seneste års tid. Nye tal fra Boligsiden viser nemlig, at der fra første til andet kvartal er sket en opbremsning i huspriserne i flere kommuner.

I 18 kommuner er der således tale om, at huspriserne er faldet i perioden fra første til andet kvartal, imens priserne i yderligere otte kommuner er stagneret. Dertil kommer selvfølgelig de resterende 68 kommuner, hvor priserne er steget.

”Umiddelbart lyder det måske ikke af meget, når vi siger, at 18 kommuner har oplevet et prisfald. Men vi skal huske på, at priserne normalt stiger fra første til andet kvartal, og at vi kommer fra en periode, hvor størstedelen af landets kommuner har haft fremgang i huspriserne,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden og tilføjer:

”Sammenligner vi for eksempel med prisudviklingen fra fjerde kvartal 2020 til første kvartal 2021 var der på det tidspunkt kun ni kommuner, der oplevede et prisfald – og det endda på en årstid, hvor priserne ellers normalt falder. Omvendt ser vi nu flere kommuner i foråret opleve nedgang, hvor priserne ellers plejer at blomstre. Så noget har ændret sig frem til det netop afsluttede andet kvartal, hvor vi flere steder ser en opbremsning i prisudviklingen.”

Sammenligner vi den aktuelle prisudvikling fra første til andet kvartal med samme periode i 2019, hvor corona endnu ikke havde meldt sig, er billedet nogenlunde ens. Dengang var der 19 kommuner med prisfald.

Priserne står stille i København

Det er især interessant at se på udviklingen i en kommune som København, der har nogle af landets højeste huspriser. Her er priserne nemlig kun steget med 0,5 procent i 2. kvartal 2021 og dermed reelt stagneret.

”Vi taler altid om, at ændringerne på boligmarkedet typisk begynder i de store byer og spreder sig derfra til resten af landet. Derfor er det væsentligt at notere sig, at priserne i netop København er stagneret i 2. kvartal. Det kan være tegn på en ændring, som senere vil gælde for en langt større dele af landet,” siger Birgit Daetz.  

Herunder kan du se prisudviklingen i hver enkelt kommune på nedenstående kort, ligesom du kan se de præcise tal i tabellen længere nede på siden.

Prisændringer fra 1. kvartal til 2. kvartal 2021:

KommuneSalgspris 1. kvartal 2021Salgspris 2. kvartal 2021Ændring fra 1. Kvartal til 2 Kvartal 2021
Jammerbugt9.3628.268-11,7%
Frederikshavn11.78310.591-10,1%
Favrskov14.11012.926-8,4%
Billund9.9579.198-7,6%
Vesthimmerland7.6077.031-7,6%
Struer8.2347.673-6,8%
Hedensted10.6219.997-5,9%
Middelfart12.29711.770-4,3%
Kolding13.59813.031-4,2%
Sorø11.63311.229-3,5%
Varde8.7618.478-3,2%
Kerteminde12.32111.938-3,1%
Tønder5.5445.379-3,0%
Morsø6.4736.289-2,8%
Nyborg10.1189.931-1,8%
Kalundborg9.4229.283-1,5%
Odsherred10.64510.511-1,3%
Brønderslev8.0887.996-1,1%
Helsingør27.83027.711-0,4%
Slagelse11.63511.591-0,4%
Horsens13.35513.315-0,3%
Syddjurs13.23413.195-0,3%
Mariagerfjord8.5358.5380,0%
København47.52147.7760,5%
Ærø7.3157.3590,6%
Holstebro11.29311.3990,9%
Rødovre32.68633.0111,0%
Albertslund24.36224.6501,2%
Roskilde26.03026.3951,4%
Skive7.0407.1701,9%
Skanderborg18.91619.2751,9%
Herning11.51811.7492,0%
Aarhus26.51627.0692,1%
Odder15.42415.8282,6%
Ringkøbing-Skjern7.7417.9482,7%
Frederikssund18.46518.9632,7%
Guldborgsund7.1607.3582,8%
Holbæk14.28614.6882,8%
Hillerød24.25224.9833,0%
Herlev29.66330.5933,1%
Aalborg15.65916.1553,2%
Glostrup28.11829.0383,3%
Ballerup29.28330.2563,3%
Silkeborg16.05216.5863,3%
Lejre16.94317.5133,4%
Norddjurs7.5297.7913,5%
Ikast-Brande10.07510.4313,5%
Fredensborg28.24629.3023,7%
Vejen7.9478.2874,3%
Høje-Taastrup24.39825.5744,8%
Næstved11.84412.4194,9%
Rebild11.73412.3064,9%
Faaborg-Midtfyn8.5058.9315,0%
Assens8.1008.5065,0%
Stevns13.78814.5045,2%
Randers11.11411.7005,3%
Lemvig5.5585.8605,4%
Egedal23.61324.9215,5%
Solrød28.42029.9935,5%
Ringsted14.63915.4555,6%
Brøndby26.84028.5156,2%
Esbjerg12.84013.6556,4%
Odense17.22618.3386,5%
Faxe12.50913.3466,7%
Ishøj22.54024.0486,7%
Greve25.72127.4896,9%
Furesø33.33935.6476,9%
Viborg10.27710.9896,9%
Gribskov18.60019.8987,0%
Svendborg12.99313.9757,6%
Halsnæs15.17016.3257,6%
Hørsholm37.25540.1907,9%
Sønderborg8.7839.4828,0%
Gentofte55.61260.1028,1%
Hvidovre33.06535.8998,6%
Lyngby-Taarbæk42.72046.4688,8%
Fredericia12.98514.1448,9%
Nordfyns7.6918.3829,0%
Aabenraa7.4288.1249,4%
Gladsaxe34.11537.3219,4%
Vallensbæk28.02130.6669,4%
Bornholm9.57510.5049,7%
Haderslev7.8378.62810,1%
Vejle13.28414.63510,2%
Allerød27.06629.87810,4%
Køge20.38522.51510,4%
Langeland5.7196.32410,6%
Hjørring7.9778.88411,4%
Lolland4.8325.39311,6%
Tårnby32.87336.86512,1%
Rudersdal38.08443.05713,1%
Dragør35.47540.61314,5%
Thisted7.5058.67515,6%
Vordingborg8.78510.28217,0%
FrederiksbergIkke nok data
SamsøIkke nok data
LæsøIkke nok data
FanøIkke nok data

(Tabellen viser ændringen i salgspriserne for villaer og rækkehuse i hver enkelt kommune fra 1. kvartal 2021 til 2. kvartal 2021. Kilde: Boligsiden)