Husene bliver solgt hurtigere end for et år siden i 65 kommuner

Villa (Foto: Boligsiden.dk)
Villa, Foto: Boligsiden
Skrevet af Simon Møbjerg Sørensen
Journalist
GEM ARTIKEL    Bolighandel   17. marts 2021   ·   2 MIN

Salgstiden på huse er faldet med ni procent på landsplan det seneste år. Det går nu hurtigere at sælge et hus i 65 af landets kommuner, og nogle steder er faldet på mere end 40 procent.

Der bliver solgt mange boliger, priserne stiger, og udbuddet falder. Der er godt gang i den på boligmarkedet, og det kan ses på alle nøgletal. Ikke mindst på den tid det tager at sælge et hus.

Ifølge Boligsidens Markedsindeks er salgstiden på huse i Danmark faldet med ni procent fra februar sidste år til februar i år. Samlet set betyder det, at et hus bliver solgt to uger hurtigere end for et år siden.

”Det sidste halve år er salgstiden faldet til et historisk lavt niveau, og det tager nu under fem måneder i gennemsnit at sælge et hus i Danmark. Det følger af den voldsomme aktivitet, der har været på boligmarkedet i lang tid, og det fortæller meget godt historien om, at det går stærkt derude. Rigtig stærkt,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.

Opturen på boligmarkedet er bredt funderet

Det er mere end halvdelen af de danske kommuner, der bidrager til det gennemsnitlige fald i salgstiden. For i 65 kommuner tager det nu kortere tid at sælge et hus, end det gjorde for et år siden. Faldet er størst i Hørsholm, Bornholm, København, Skive, Furesø og Fredensborg kommuner, hvor salgstiden er faldet 40 procent eller mere.

”Der blev solgt flere boliger sidste år sammenlignet med 2019 i alle kommuner på nær én. Opturen på boligmarkedet er bredt funderet i hele landet, og når udbuddet så samtidig er faldet igennem længere tid, er det helt naturligt, at købsprocessen bliver kortere. Ganske enkelt fordi køberne godt ved, at de har mindre betænkningstid, hvis de vil undgå, at deres drømmehus bliver solgt for næsen af dem,” siger Birgit Daetz.

Mens det altså tager lige under fem måneder at sælge et hus på landsplan, er der en række kommuner, der trækker gennemsnittet væsentligt ned, mens andre trækker den anden vej.

I Egedal, Albertslund og Vallensbæk tager det mindre end to måneder, mens Struer Kommune nu er den eneste i landet, hvor et hussalg i gennemsnit tager mere end et år.

Så lang tid tager det at sælge et hus i landets kommuner:

Kommune202002202102Ændring (procent)Ændring (dage)
Hørsholm15784-47%74
Bornholm13371-46%62
København11462-45%52
Skive294163-45%132
Furesø12672-43%54
Fredensborg13279-40%53
Faxe160100-38%61
Gentofte14288-38%54
Ballerup9662-36%35
Rudersdal158103-35%55
Tårnby11273-35%39
Faaborg-Midtfyn227150-34%77
Rødovre10067-33%33
Glostrup9262-32%30
Herlev9867-32%31
Aarhus10775-30%32
Hvidovre8862-30%26
Egedal7452-29%22
Høje-Taastrup12086-29%34
Hillerød10576-27%28
Albertslund7353-27%20
Gladsaxe12088-27%32
Favrskov152112-27%40
Vordingborg200148-26%52
Helsingør134100-26%34
Sønderborg243180-26%62
Vallensbæk7959-25%20
Horsens152114-25%38
Holstebro193145-25%48
Lemvig274206-25%68
Middelfart198150-24%48
Odense135103-24%32
Fredericia159122-23%37
Køge131101-23%30
Roskilde11388-22%25
Ishøj11390-20%23
Assens226182-20%44
Odder169136-19%33
Stevns146121-17%25
Skanderborg136113-17%23
Kolding149124-17%25
Silkeborg163137-16%26
Nordfyns256215-16%41
Herning136115-15%21
Frederikssund131111-15%20
Solrød11497-15%17
Greve9683-14%14
Lejre152132-13%21
Holbæk134116-13%18
Lyngby-Taarbæk119103-13%16
Odsherred161141-12%20
Tønder389342-12%47
Gribskov149133-11%16
Hjørring189169-10%19
Hedensted144129-10%15
Allerød10090-10%10
Lolland312282-9%30
Ringkøbing-Skjern231210-9%21
Kerteminde169156-8%14
Vejle170162-5%9
Guldborgsund207201-3%6
Kalundborg198193-2%5
Morsø329322-2%7
Varde197195-1%3
Svendborg164162-1%2
Randers1641650%-1
Slagelse1501511%-1
Sorø1241251%-1
Aalborg1161181%-1
Haderslev2262333%-7
Brøndby90933%-3
Mariagerfjord2302394%-9
Dragør1101165%-6
Brønderslev1711826%-11
Ringsted1191288%-9
Vejen1681828%-13
Ikast-Brande1451579%-12
Nyborg14516312%-18
Norddjurs20723513%-27
Langeland26930513%-36
Viborg16018415%-23
Næstved12614415%-19
Struer35641115%-55
Thisted28534521%-61
Halsnæs8811024%-21
Syddjurs16720825%-41
Jammerbugt19324225%-49
Billund14719633%-49
Frederikshavn15821134%-53
Ærø12116335%-43
Esbjerg9513138%-36
Aabenraa17728461%-107
Rebild9616269%-66
Vesthimmerland14025481%-114

(Tabellen viser salgstiden for villaer og rækkehuse i landets kommuner. Fanø, Frederiksberg, Læsø og Samsø er ikke med på listen, da der ikke er solgt boliger nok til at lave statistik. Kilde: Boligsidens Markedsindeks)

Kategorier

Bolighandel