Hussalget i 2020 er højere end i 2019 i næsten alle kommuner

Villavej (Foto: Boligsiden.dk)
Villavej i Danmark. Foto: Boligsiden
Skrevet af Simon Møbjerg Sørensen
Journalist
GEM ARTIKEL    Bolighandel   8. januar 2021   ·   2 MIN

Salget af huse i 2020 er gået strygende i hele landet, idet 95 kommuner kan præsentere et højere hussalg end i 2019.

Nye tal fra Boligsiden viser, at salget af huse i 2020 er steget i 95 af landets 98 kommuner i forhold til 2019, og i hele 37 kommuner er stigningen på mere end 20 procent.

De allerstørste stigninger er fundet sted på Samsø og Langeland, hvor salget er henholdsvis 64 og 48 procent over sidste års niveau.

”Der er flotte handelstal over hele linjen, men det er især værd at kippe med flaget for de to økommuner Samsø og Langeland, der har trukket mange flere købere til i 2020 end normalt. Allerede inden corona var det blevet mere populært at købe hus uden for de store byer. Den tendens er accelereret i 2020,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.

De eneste tre kommuner, hvor salget af huse ikke steg i det forgangne år, var Vejen, Rebild og Læsø. Alle tre kommuner var dog meget få handler fra at nå det samme antal salg som i 2019.

LÆS OGSÅ: Boligsalget i 2020 overgår 2019-rekord med mere end 20 procent

Nu 11 kommuner med mere end 1.000 handler

Det er på ingen måde kun økommuner og byer langt fra de store byer, der oplever en stor fremgang i hussalget. Samsø og Langeland er således efterfulgt af Furesø, Allerød og Hørsholm på listen over kommuner med størst fremgang, og generelt er der stor fremgang i salget i kommunerne i nærheden af København.

Der er også stor fremgang at spore i de kommuner, hvor der sælges flest huse. I 2019 var der otte kommuner, der havde 1.000 hushandler eller mere. Det tal er steget til 11, da også Randers, Næstved og Roskilde nu er med på den liste, der i forvejen rummer København, Aarhus, Odense, Aalborg, Esbjerg, Vejle, Horsens og Silkeborg.

”Går vi fem år tilbage, var det kun i landets fire største byer, at det var muligt at sælge 1.000 huse på et år. Nu er den lille klub udvidet, og det er et resultat af den generelt store stigning i antallet af hushandler, men også at flere har fået øjnene op for, at de kan få bystemning og mere hus for pengene, når de vælger at slå sig ned i en af landets mellemstore byer,” siger Birgit Daetz.

Udviklingen i salget af villaer og rækkehuse 2019-2020:

Kommune20192020Udvikling
Samsø6410564%
Langeland18427348%
Furesø41058743%
Allerød29840135%
Hørsholm32643734%
Stevns29038834%
Skive29038633%
Odsherred31942032%
Lejre32442230%
Syddjurs47161230%
Vallensbæk13817930%
Vordingborg49563829%
Ishøj14318429%
Gribskov46859828%
Mariagerfjord38248727%
Fanø445627%
Randers875110927%
Brøndby18423327%
Glostrup14718324%
Sønderborg54167324%
Slagelse71889324%
Sorø31539024%
Herlev18522924%
Faxe42852924%
Lolland48159323%
Fredensborg43954123%
Frederikshavn54567123%
Høje-Taastrup46957723%
Odder23528923%
Haderslev47157823%
Favrskov53966123%
Tønder29235823%
Næstved912111422%
Ringkøbing-Skjern54466222%
Assens42551421%
Frederiksberg678121%
Nordfyns27833420%
Gladsaxe45154020%
Vejle1153137319%
Svendborg62574219%
Horsens1005119319%
Helsingør69182019%
Ringsted34841218%
Herning78292318%
Lyngby-Taarbæk42550118%
Rødovre28633718%
Guldborgsund69281217%
Solrød38845517%
Kerteminde22826717%
Greve65176217%
København1040121717%
Varde51259917%
Holbæk82195516%
Struer18421416%
Holstebro61671616%
Odense1627188616%
Albertslund17019716%
Roskilde881101916%
Bornholm70581015%
Norddjurs31235815%
Ikast-Brande40946915%
Kalundborg54061915%
Frederikssund54262014%
Køge65174414%
Rudersdal67877314%
Middelfart47754214%
Silkeborg1075122114%
Morsø18020413%
Fredericia47253413%
Aarhus2449276913%
Hillerød50857413%
Jammerbugt43248813%
Gentofte60768313%
Viborg87998712%
Aalborg1733193412%
Faaborg-Midtfyn63470712%
Skanderborg81190411%
Billund25728511%
Aabenraa5045479%
Brønderslev3693998%
Ballerup3563838%
Kolding9109798%
Hjørring6076538%
Dragør2052207%
Egedal6306767%
Tårnby3764027%
Halsnæs4084346%
Esbjerg109911676%
Thisted4674956%
Hedensted5956306%
Vesthimmerland4014205%
Ærø1351414%
Lemvig2272374%
Nyborg3303424%
Hvidovre4074131%
Vejen4454430%
Rebild374362-3%
Læsø3431-9%

(Kilde: Boligsiden)

Kategorier

Bolighandel

 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Afstemning

Boligsidens presseservice

Boligsiden A/S
Kronprinsensgade 6, 2.
1114 København K
Telefon: 70 27 49 99
Mail: presse@boligsiden.dk
CVR: 12375646