Boligsalget i første halvår 2020 sætter ny rekord trods corona

Det samlede boligsalg i første halvår 2020 sætter nye rekord med over 43.000 solgte boliger. Foto: Boligsiden
Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
Skrevet af Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
GEM ARTIKEL    Pressemeddelelser   21. juli 2020   ·   3 MIN

I første halvår 2020 er der solgt næsten 5.000 flere boliger sammenlignet med samme periode i 2019. Det dalende salg i begyndelsen af coronakrisen er dermed ikke blot indhentet. Der er samtidig sket en stigning, som især sommerhusene kan tage æren for. Det viser Boligsidens nye handelstal for juni måned.

I første halvår 2020 er der solgt 43.483 boliger i Danmark. Det er en stigning på 12 procent sammenlignet med første halvår i 2019, hvor der blev solgt 38.735 boliger i Danmark. Og det er samtidig det højeste antal solgte boliger for første halvår i 10 år.

Det viser Boligsidens nye handelstal for juni måned.

Selvom coronakrisen fik boligmarkedet til at bremse kortvarigt op, er der dermed stadigvæk tale om en markant fremgang i handelsaktiviteten i første halvår 2020 sammenlignet med samme periode sidste år.

”De nye halvårstal viser, at den opbremsning, der skete i boligsalget umiddelbart efter coronanedlukningen, ikke blot er indhentet, men der er samtidig sket en yderligere stigning i salget. Det er især i de sidste to måneder, at boligkøberne er vendt tilbage til markedet, og hvor vi har set usædvanlig høje salgstal,” siger Birgit Daetz, der boligøkonom og kommunikationsdirektør hos Boligsiden.

Salget af sommerhuse trækker op

Der er forskel på, hvordan de enkelte boligtyper har klaret sig igennem coronakrisen. Ikke overraskende er det især salget af sommerhuse, der bidrager til det rekordhøje halvårsresultat.

”Markedet for sommerhuse har slet ikke været negativt ramt af corona. Salgstallene for sommerhuse er kun steget måned for måned og lander også i juni på et rekordhøjt niveau. Det lader til, at coronakrisen omvendt kun har bidraget til at sætte endnu mere skub i denne del af markedet,” siger Birgit Daetz og tilføjer:

”Ser vi for eksempel isoleret på de coronaberørte måneder fra marts til og med juni er der her solgt næsten 3.000 flere sommerhuse i forhold til de samme måneder sidste år. Og denne markante stigning er selvfølgelig en stor del af forklaringen på, at vi nu ser rekorden i det samlede boligsalg for første halvår,” siger Birgit Daetz.

Husene bidrager også til festen

Sommerhusene kan dog ikke tage hele æren for det høje halvårsresultat. For der har også været rigtig godt gang i salget af villaer og rækkehuse, ligesom ejerlejlighederne er sat ind med en stærk slutspurt.

”Fælles for både huse og ejerlejligheder er, at begge boligtyper kom rigtig godt fra start med høje salgstal i januar og februar. Men da krisen ramte i marts, reagerede de to dele af markedet forskelligt. Salget af villaer og rækkehuse faldt en smule i marts og april men var tilbage på sidste års niveau – og endda lidt over allerede i maj,” siger Birgit Daetz og tilføjer:

”Markedet for ejerlejligheder har været hårdere ramt, og det har taget længere tid at få salget af ejerlejligheder tilbage på niveau. Men de seneste tal for juni viser, at der nu også er kommet usædvanlig godt gang i denne del af markedet.”

Uanset udviklingen under coronaperioden ligger det samlede handelstal for første halvår for alle tre boligtyper over resultatet for samme periode i 2019.

Antal solgte boliger i første halvår 2019 og 2020:

 Villaer og rækkehuse Ejerlejligheder Sommerhuse 
Måned201920202019202020192020
Januar3.4783.7651.2651.513536612
Februar3.5894.2131.3351.609574792
Marts4.2253.9891.5581.295765916
April4.4183.6141.5671.0909131.309
Maj4.8554.9831.5971.5641.1052.147
Juni4.4705.8301.5191.9529662.290
I alt for 1. halvår25.03526.3948.8419.0234.8598.066

 (Kilde: Boligsiden)

Se ændringen i handelsaktivitet for de tre boligtyper i alle kommuner:

(Du ser udviklingen for hver enkelt boligtype ved at scrolle til højre. Der er kun oplyst data for kommuner, hvor der har været minimum 50 handler i første halvår for hver enkelt boligtype. Kilde: Boligsiden.)

Ændringen i handelsaktivitet for villaer og rækkehuse i alle kommuner i første halvår:

KommuneAntal solgte 1. halvår 2019Antal solgte 1. halvår 2020ÆndringÆndring i procent
Samsø28451761%
Glostrup63842133%
Furesø1982596131%
Langeland861122630%
Allerød1371733626%
Sønderborg2463045824%
Brøndby911112022%
Syddjurs2202674721%
Albertslund831001720%
Ringsted1662003420%
Holstebro2913505920%
Skive1451742920%
Vallensbæk67801319%
Ringkøbing-Skjern2793325319%
Gribskov2162543818%
Lyngby-Taarbæk1772083118%
Silkeborg4975838617%
Norddjurs1391632417%
Frederiksberg2934517%
Randers4244977317%
Morsø991161717%
Fredensborg2092443517%
Frederikssund2542964217%
Frederikshavn2733164316%
Ærø4653715%
Hørsholm1531762315%
Tønder1471692215%
Stevns1441642014%
Mariagerfjord1972242714%
Lolland2522863413%
Struer971101313%
Vordingborg2442743012%
Favrskov2492793012%
Vejle5526146211%
Svendborg3033363311%
Høje-Taastrup2212452411%
Kalundborg2562812510%
Odense796871759%
Kerteminde107117109%
Lejre168183159%
Slagelse369399308%
Odsherred157169128%
Ishøj828867%
Faaborg-Midtfyn301323227%
Læsø141517%
Guldborgsund324346227%
Køge322343217%
Vesthimmerland195207126%
Haderslev248263156%
Aarhus12201290706%
Nordfyns14515386%
Næstved469492235%
Varde256267114%
Odder11712254%
Hjørring315328134%
Faxe22623594%
Fredericia24625483%
Herlev939633%
Bornholm348359113%
Helsingør348359113%
Jammerbugt23324073%
Viborg447460133%
Roskilde426438123%
Assens21722363%
Holbæk40841461%
Sorø18118321%
Brønderslev18618821%
Skanderborg41842131%
Rødovre14314411%
Middelfart22923010%
København49149320%
Horsens52052000%
Greve323321-2-1%
Gladsaxe231229-2-1%
Aalborg884873-11-1%
Egedal313309-4-1%
Solrød181178-3-2%
Lemvig111109-2-2%
Hillerød265259-6-2%
Ballerup193188-5-3%
Gentofte294286-8-3%
Herning396385-11-3%
Esbjerg524509-15-3%
Ikast-Brande199192-7-4%
Halsnæs192183-9-5%
Hedensted304288-16-5%
Vejen225211-14-6%
Rebild177164-13-7%
Thisted238220-18-8%
Aabenraa271250-21-8%
Billund120110-10-8%
Nyborg164150-14-9%
Dragør10192-9-9%
Rudersdal374340-34-9%
Kolding481437-44-9%
Tårnby186165-21-11%
Hvidovre215185-30-14%
Fanø3015-15-50%

(Tabellen viser antal solgte villaer og rækkehuse i henholdsvis januar-juni i 2019 og i samme periode i 2020. Kilde: Boligsiden.)