Flere lejligheder til salg: Se udviklingen i landets største byer her

Foto: Boligsiden

Nye udbudstal fra Boligsiden for primo august viser, at der aktuelt er 6.883 ejerlejligheder til salg i Danmark. Dermed er udbuddet af ejerlejligheder steget med 1,2 procent den seneste måned. Se, hvor mange lejligheder der nu er til salg i de største bykommuner her.

I løbet af den seneste måned er der kommet lidt flere ejerlejligheder til salg rundt om i landet.

Det fremgår af Boligsidens nye udbudstal for primo august, som viser, at der aktuelt er 6.883 lejligheder at vælge imellem på det danske boligmarked. Det er 1,2 procent flere lejligheder til salg end for måned siden.

”Vi kan se, at det især er i større bykommuner som Aarhus og Odense, at der er kommet flere ejerlejligheder til salg den seneste måned, imens udbuddet er stagneret i Københavns Kommune i perioden,” siger Birgit Daetz, boligøkonom og kommunikationsdirektør hos Boligsiden, og fortsætter:

”Men selv om der er kommet lidt flere ejerlejligheder til salg på landsplan i løbet af den seneste måned, er der tale om et lavt udbud, som aktuelt er 6,6 procent lavere end på samme tidspunkt sidste år. En del af forklaringen er, at vi ser flere interesserede lejlighedskøbere, men ikke et tilsvarende antal sælgere. Det gør, at udbuddet forbliver i den lave ende, og at det derfor kan være vanskeligt at finde drømmeboligen.”

Så mange lejligheder er til salg i de største byer:

KommuneAntal til salg primo aug. 2023Antal til salg primo jul. 2023Antal til salg primo aug. 2023Månedlige ændringÅrlige ændring
Frederiksberg2972022125,0%-28,6%
København2.0751.5341.532-0,1%-26,2%
Aarhus8598698953,0%4,2%
Aalborg4525375461,7%20,8%
Odense2932582829,3%-3,8%
Hele landet7.3716.7996.8831,2%-6,6%

Tabellen viser antallet af ejerlejligheder til salg primo august 2023 i landets største kommuner samt Frederiksberg Kommune. Dertil fremgår den procentuelle ændring, når dette sammenlignes med udbuddet for hhv. primo juli 2023 (månedlige ændringer) primo august 2022 (årlige ændringer). Kilde: Boligsiden

Find mere om