Hussalget daler på landsplan: Her går det den modsatte vej

Foto: Boligsiden.

Fra maj til juni måned er det generelle hussalg dalet med 13 procent på landsplan. Men i 21 kommuner er der omvendt solgt flere huse i samme periode. Se hvor det er tilfældet her.

Nye handelstal fra Boligsiden har netop vist, at det samlede boligsalg i juni måned var det laveste målt per måned i år. Det sker på et tidspunkt, som ellers normalt plejer at være højsæson for boligsalget.

I størstedelen af landets 98 kommuner udvikler det lokale boligmarked sig i samme retning, og langt de fleste kommuner har således også oplevet færre hushandler i juni måned sammenlignet med maj.

Men samtidig er der 21 kommuner, hvor udviklingen er gået den stik modsatte retning. Her har man nemlig oplevet en stigning i hussalget i samme periode. Det gælder i kommuner som Struer, Aabenraa og Thisted, hvor salget er steget mellem 50 og 34 procent.

”Når vi ser ændringer på boligmarkedet, begynder udviklingen typisk i de største byer, hvorefter effekten spreder sig som ringe i vandet til de øvrige dele af landet med lidt forsinket effekt. Samtidig er kommuner som Struer, Aabenraa og Thisted områder med lidt lavere huspriser end gennemsnittet, hvilket også bidrager til at salget fortsat stiger i disse områder,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.

Boligsalget finder tilbage til mere normale tilstande

Boligsalget har udviklet sig fra at være på et relativt højt niveau i begyndelsen af året, hvorefter salget er bremset op igennem foråret efter en særdeles aktiv tid under corona.

Samtidig har de stigende renter og stigende inflation været medvirkende til, at det særligt i den seneste tid er blevet dyrere for boligkøberne at finansiere deres boligkøb samt øvrige udgifter.

Derfor ser vi også et andet billede, når vi sammenligner det samlede hussalg i første halvår 2022 med samme periode sidste år, hvor boligsalget drønede afsted. I den sammenligning er der nemlig kun én kommune, der har haft stigende salg, nemlig Tønder Kommune.

I landets øvrige kommuner er der tale om en nedgang eller et uændret niveau i hussalget, når vi sammenligner hussalget i første halvår 2022 med samme periode sidste år. Og i hele 66 kommuner er der tale om et fald i salget på 25 procent eller mere.

Når det er sagt, er det samtidig vigtig at huske på, at 2021 var et ekstraordinært år på boligmarkedet, og at vi netop derfor ser en stor nedgang i hussalget langt de fleste steder.

Laver vi den tilsvarende sammenligning og ser på hussalget i første halvår 2022 sammenlignet med salget i første halvår 2019, som er den seneste ”normale” periode, inden corona satte blus på boligsalget, er det nuværende salg i første halvår 2022 højere i 60 kommuner.

Udviklingen i hussalget i landets kommuner:

KommuneAntal solgte maj 2022Antal solgte juni 2022Ændring maj-juni 2022Ændring 1. halvår 2021-1. halvår 2022Ændring 1. halvår 2019 – 1. halvår 2022
Struer182750%-11%31%
Aabenraa517547%-22%25%
Thisted354734%-19%10%
Brøndby121633%-39%-11%
Herning678831%-24%23%
Ringsted324128%-31%8%
Faaborg-Midtfyn566720%-22%16%
Jammerbugt384416%-31%-1%
Vejle10211816%-29%12%
Greve354014%-45%-17%
Glostrup8913%-27%-5%
Hedensted535911%-23%9%
Svendborg55609%-21%11%
Stevns26288%-41%2%
Albertslund15167%-27%10%
Sorø30327%-22%8%
Faxe48516%-29%11%
Ikast-Brande48504%-20%39%
Rebild34353%-18%-2%
Brønderslev41410%-23%22%
Odsherred35350%-26%18%
Middelfart45450%-26%15%
Furesø25250%-56%-2%
Lolland5857-2%-22%30%
Næstved8078-3%-34%-2%
Nordfyns3130-3%-21%19%
Kalundborg5149-4%-35%16%
Haderslev4442-5%-30%4%
Gribskov4341-5%-30%21%
Ballerup2120-5%-40%-34%
Hjørring6158-5%-13%1%
Norddjurs3836-5%-9%69%
Rødovre1918-5%-44%-26%
Vordingborg4744-6%-29%18%
Sønderborg7873-6%0%72%
Skive2826-7%-22%7%
Kolding8175-7%-30%-3%
Lemvig2624-8%-16%9%
Viborg7569-8%-27%7%
Gentofte2523-8%-49%-34%
Vallensbæk1211-8%-42%-1%
Herlev1211-8%-33%-19%
Guldborgsund8073-9%-25%29%
Ishøj98-11%-38%-9%
Ringkøbing-Skjern7163-11%-2%27%
Langeland3531-11%-9%80%
Vejen4237-12%-31%-8%
Holstebro6658-12%-22%19%
Bornholm5447-13%-24%-4%
Assens4539-13%-26%27%
Varde5144-14%-19%11%
Silkeborg9984-15%-34%10%
Rudersdal3933-15%-47%-43%
Aarhus181153-15%-21%-9%
Morsø1916-16%-15%-6%
København6353-16%-44%-25%
Solrød3025-17%-33%-14%
Hillerød4033-18%-39%-6%
Favrskov4839-19%-23%25%
Mariagerfjord4637-20%-25%11%
Odense147118-20%-25%6%
Holbæk7459-20%-34%4%
Tønder3830-21%9%64%
Syddjurs5442-22%-27%31%
Vesthimmerlands4535-22%-27%10%
Frederikssund4736-23%-38%1%
Slagelse7053-24%-25%11%
Frederikshavn7758-25%-17%31%
Kerteminde2418-25%-42%8%
Esbjerg9974-25%-26%2%
Fredericia4936-27%-23%8%
Fredensborg4130-27%-41%-2%
Roskilde7051-27%-33%-12%
Randers9871-28%-29%19%
Halsnæs2820-29%-15%13%
Allerød2820-29%-43%-7%
Helsingør5136-29%-30%-21%
Skanderborg7351-30%-35%-1%
Hvidovre2215-32%-39%-33%
Odder2819-32%-40%21%
Egedal5335-34%-39%-13%
Billund4127-34%-16%29%
Lejre3623-36%-35%5%
Høje-Taastrup5132-37%-27%18%
Aalborg15295-38%-33%-3%
Lyngby-Taarbæk2415-38%-55%-19%
Køge6641-38%-29%5%
Horsens9860-39%-39%-4%
Nyborg4124-41%-20%8%
Hørsholm2715-44%-45%-11%
Gladsaxe3720-46%-36%-16%
Tårnby3619-47%-28%-9%
Ærø156-60%-38%41%
Dragør166-63%-29%-22%
Hele landet46294018-13%-29%5%

(Tabellen viser udviklingen i antal solgte villaer og rækkehuse i landets kommuner fra maj 2022 til juni 2022 samt den procentvise ændring per halvår. Der er kun medregnet kommuner, hvor der har været minimum fem handler i både maj og juni måned 2022, og derfor er der ikke data for Frederiksberg, Læsø, Samsø og Fanø kommuner. Kilde: Boligsiden)