Udbudstal afslører laveste fald, siden corona ændrede boligmarkedet

Foto: Boligsiden
Skrevet af Simon Møbjerg Sørensen
Journalist
GEM ARTIKEL    Pressemeddelelser   6. oktober 2021   ·   2 MIN

Nye udbudstal fra begyndelsen af oktober viser, at udbuddet af villaer og rækkehuse er faldet 12,7 procent det seneste år. Det er det laveste årlige fald siden start maj 2020. Se udviklingen i alle kommuner.


Denne artikel er en del af vores coronatema
Gå til tema

Der er langt færre villaer og rækkehuse til salg nu i forhold til for et år siden, men nye udbudstal fra Boligsiden viser, at det drastiske fald i udbuddet, som er sket under corona, er stoppet.

I starten af oktober var der nemlig 12,7 procent færre huse til salg end i samme måned sidste år. Regner vi tilsvarende årsændring ud for hver enkelt måned, viser det sig, at den var over 25 procent i foråret, og at vi skal tilbage til starten af maj 2020 for at finde et tidspunkt, hvor det årlige fald i udbuddet var lavere. Dengang var det 11 procent.

”Ændringen har rod i to ting. For det første, at udbuddet nu bliver sammenlignet med de måneder sidste år, hvor antallet af huse til salg faldt markant. For det andet, at udbuddet i det meste af 2021 har ligget stabilt. Det store fald er altså stoppet. Det ser vi effekten af nu, hvor køberne kan tage sig bedre tid, og flere kan forhandle sig til et prisnedslag,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.

Stadig mere end 200 huse til salg i mange kommuner

Indtil videre er der altså tale om en stabilisering af udbuddet, der samlet svinger omkring 24.000-25.000 huse. Endnu har vi til gode at se de store stigninger i udbuddet.

Det ser vi også, hvis vi dykker længere ned i udbudstallene. For 84 kommuner har oplevet et fald i udbuddet fra oktober sidste år til oktober i år. Det procentvise fald er størst i nogle af de kommuner, hvor der normalt ikke er mange hushandler, men også i større huskommuner som Furesø, Ringsted og Aabenraa.

Men der er måske andre tider på vej, for udbuddet er ikke helt i bund. I starten af oktober var der således mere end 200 huse til salg i 51 af landets kommuner. Til sammenligning var det antal af kommuner kun en smule højere for et år siden.

”Foreløbig kommer der fortsat nye huse til salg i cirka samme omfang som sidste år, og den gode tilstrømning til markedet er den første forudsætning for, at udbuddet stiger. Den anden forudsætning er, at der er købere til husene. Det er der. Udfordringen det seneste års tid har nærmere været, at interessen har været for stor til, at sælgerne kunne følge med,” siger Birgit Daetz og fortsætter:

”Tager vi fat i eksemplerne Furesø, Ringsted og Aabenraa igen, ser vi, at der kommer mange nye huse til salg. Når udbuddet her er faldet drastisk, er det netop, fordi der er solgt meget. Det er et vidnesbyrd om, at gennemstrømningen er god, og at husmarkedet ikke er udpint, men fortsat har det godt.”

Se udviklingen i alle kommuner

Udbuddet på boligmarkedet primo oktober 2021:

BoligtypeAntal boliger til salgÆndring seneste månedÆndring seneste år
Villaer/rækkehuse25.243-0,6%-12,7%
Ejerlejligheder6.3250,0%-4,8%
Sommerhuse4.961-5,5%-21,4%

(Kilde: Boligsiden)

Udvikling i det årlige fald i udbuddet i starten af hver måned:

Måned og årÆrlig ændring
Maj 2020-11,0%
Juni 2020-13,4%
Juli 2020-15,3%
August 2020-16,5%
September 2020-16,9%
Oktober 2020-17,4%
November 2020-19,3%
December 2020-21,4%
Januar 2021-22,6%
Februar 2021-26,2%
Marts 2021-26,9%
April 2021-25,7%
Maj 2021-26,7%
Juni 2021-24,8%
Juli 2021-20,1%
August 2021-16,3%
September 2021-13,5%
Oktober 2021-12,7%

(For hver måned er den årlige ændring sammenlignet med den samme måned året før. Altså er maj 2020 sammenlignet med maj 2019, juni 2020 er sammenlignet med juni 2019 osv. Kilde: Boligsiden)

 

Kan du lide det, du læser? Få de vigtigste nyheder med vores nyhedsbrev, der udkommer to gange om måneden. Tilmeld dig i dag.