Boligmangel i alle regioner: Kun en meget lille del af husene er til salg

Villa (Foto: Boligsiden.dk)
Villa. Foto: Boligsiden
Skrevet af Simon Møbjerg Sørensen
Journalist
GEM ARTIKEL    Pressemeddelelser   2. marts 2021   ·   2 MIN

Der er historisk få boliger til salg i alle landets fem regioner, og nye tal fra Boligsiden viser, at udbuddet faldt igen i februar. Dermed er godt 24.000 af landets cirka 1,2 millioner huse til salg.

Nye udbudstal fra Boligsiden viser, at antallet af boliger til salg er faldet igen i februar. I forhold til starten af marts sidste år er udbuddet af huse nu 26 procent lavere, og der er et historisk lille udvalg på boligmarkedet i alle landets regioner.

”Markedet skriger på at få flere huse til salg lige nu, men paradoksalt nok bliver der sat flere til salg end normalt. Der bliver bare samtidig solgt huse i et hidtil uset tempo, og derfor bliver udbuddet ved med at falde. Det betyder, at konkurrencen hele tiden bliver øget, og at køberne derfor skal være klar til at rykke usædvanligt hurtigt, når de finder et hus, de gerne vil købe. Det gælder i alle regioner, men især i Region Hovedstaden og Region Sjælland,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.

Den region der har den største andel til salg er Nordjylland, hvor tre procent af de cirka 150.000 huse er på markedet. Til sammenligning står der til salg-skilte i forhaverne til én procent af godt 235.000 huse i Region Hovedstaden. Det er dermed den region, der har den mindste andel.

I starten af marts sidste år var det de samme to regioner, der udgjorde de to yderpunkter. Dengang var to procent af alle huse i Hovedstaden til salg. I Nordjylland lå tallet på 3,5 procent.

Nye fald i udbud af lejligheder og sommerhuse

Det er ikke kun udbuddet af huse, der fortsætter med at falde. De nye udbudstal viser også, at der nu er færre end 5.000 ejerlejligheder på markedet for første gang siden starten af 2010, hvor Boligsiden begyndte at føre statistik.

”Salget har været ekstraordinært højt det seneste halve års tid. Det gælder for hele landet, men i forskellig skala. Region Hovedstaden står for mere end halvdelen af lejlighedsmarkedet i Danmark, og det er derfor også især på grund af stor aktivitet i hovedstadsområdet, at udbuddet af lejligheder falder. Alene i februar er udbuddet i hovedstaden faldet med mere end fire procent og er nu reduceret med en tredjedel i forhold til sidste år,” siger Birgit Daetz.

Ligeledes er der tyndet godt ud i til salg-skiltene på sommerhusmarkedet. Udbuddet er faldet med ni procent den seneste måned og var mere end dobbelt så højt for et år siden.

”Sommerhusmarkedet har været ekstremt populært i et helt år, og det kan nu for alvor mærkes på udbuddet. Der bliver solgt færre sommerhuse nu end i sommer, men til gengæld er der blevet handlet langt flere denne vinter, end der normalt bliver i de kolde måneder,” siger Birgit Daetz.

Udbuddet på boligmarkedet primo marts 2021:

BoligtypeAntal boliger til salgÆndring seneste måned (%)Ændring seneste år (%)
Villaer og rækkehuse24.039-3,2%-26,3%
Ejerlejligheder4.971-3,4%-27,9%
Sommerhuse3.984-9,1%-51,6%

(Kilde: Boligsiden)

Udbud af huse i forhold til samlet bestand primo marts 2021:

RegionBestandUdbudAndel af bestand i udbud
Region Hovedstaden235.2442.4601,0%
Region Midtjylland299.7376.4602,2%
Region Nordjylland148.3164,5583,1%
Region Sjælland213.0933.8381,8%
Region Syddanmark301.3416.7232,2%
Hele landet1.197.73124.0392,0%

(Kilde: Boligsiden)