To måneder før nytår: Kun syv kommuner har færre hushandler end sidste år

Der er solgt flere huse i 90 af landets kommuner i løbet af årets første 10 måneder sammenlignet med samme periode sidste år, viser Boligsidens nye handelstal for oktober måned. Foto: Boligsiden.
Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
Skrevet af Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
GEM ARTIKEL    Boligkøb   20. november 2020   ·   3 MIN

Til og med oktober måned er der i 90 kommuner i Danmark solgt flere huse end på samme tidspunkt sidste år, imens antallet er det samme i en enkelt kommune. Dermed er der kun syv kommuner, der endnu ikke er på niveau med sidste år. Se her, hvor det gælder.

Året nærmer sig stille og roligt sin afslutning. Inden vi får set os om, er det jul og derefter nytår, hvor vi kan gøre status på året, der gik. Her på Boligsiden tager vi forskud på glæderne. For der er mange ting, der er værd at bemærke på boligmarkedet anno 2020, og som vi ikke behøver at vente til nytår med at markere.

Boligsidens nye handelstal for oktober viser nemlig, at der i løbet af årets første 10 måneder har været et stigende salg af villaer og rækkehuse i hele 90 kommuner, imens der i en enkelt kommune er tale om præcis det samme antal solgte huse som på samme tidspunkt sidste år.

Dermed er der kun syv kommuner, der her to måneder før nytår har et færre antal hushandler end på samme tidspunkt sidste år.

Da Boligsiden lavede en lignende opgørelse på samme tidspunkt sidste år, var det ”kun” 58 kommuner, der havde haft fremgang i hussalget.

”2020 har på alle måder været et ekstraordinært år – både i sin helhed, men især også på boligmarkedet. Da verden lukkede ned i marts, og vi blev konfronteret med den nye coronavirus, var der ingen, der havde regnet med, at vi senere i pandemien ville registrere den ene rekord efter den anden på boligmarkedet, både i forhold til handelstal og boligpriser. Men danskerne har købt bolig i en grad, der er sjældent set,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden og tilføjer:

”Derfor ser vi også nu, at antallet af hushandler stiger i så mange kommuner. Efterspørgslen på huse har længe været meget stor, og det lader til at fortsætte lidt endnu. Derfor kan det meget vel være, at når vi til nytår kan gøre status på 2020, at vi så vil se, at alle 98 kommuner har haft et stigende salg af huse.”

Rekordsalg i sidste uge

De seneste ugetal viser for eksempel, at der alene i sidste uge blev solgt 1.450 villaer og rækkehuse.

Så selvom kalenderen viser efterår, er der altså intet, der tyder på, at mørket har sænket sig over danskernes lyst til at købe bolig. Tværtimod.

De kommuner, hvor salget af huse til og med oktober er steget mest er på Samsø, på Langeland og i Allerød kommune. Her er der tale om stigninger på mellem 37 og 53 procent, når salget i årets første 10 måneder sammenlignes med samme periode sidste år.

Omvendt er de syv kommuner, hvor salget daler, Hedensted, Hvidovre, Lemvig, Nyborg, Aabenraa, Rebild og Læsø.

I alle de syv kommuner gælder der dog, at man her oplevede en relativ stor stigning i hussalget fra 2018 til 2019 i den undersøgte periode. Derfor skal der også flere salg til for at nå op på sidste års niveau i disse kommuner, men flere steder er det faktisk ganske få handler der mangler.

Se udviklingen i hussalget i alle 98 kommuner her:

KommuneJan-okt. 2019Jan-okt. 2020Ændring
Samsø578753%
Langeland15522344%
Allerød23832637%
Furesø35246933%
Lejre27335028%
Syddjurs38649227%
Hørsholm27635127%
Ishøj12415727%
Skive24631126%
Herlev15119026%
Randers73691925%
Vordingborg41752025%
Vallensbæk12014924%
Fredensborg36344723%
Gribskov39748823%
Odsherred27433623%
Sønderborg45254921%
Ringsted29035221%
Favrskov44553821%
Tønder24629620%
Kalundborg44653520%
Mariagerfjord32939420%
Stevns25430420%
Frederiksberg566720%
Glostrup12915419%
Slagelse61372819%
Høje-Taastrup39546818%
Svendborg52061518%
Frederikshavn46855118%
Assens35842017%
Næstved76989516%
Brøndby16519216%
Faxe36141916%
Ringkøbing-Skjern46854216%
Fanø384416%
Greve55363916%
Lyngby-Taarbæk35040415%
Haderslev41247415%
Holstebro51659315%
Lolland42448615%
Nordfyns24027515%
Kerteminde19322115%
Odder19722514%
Sorø28933014%
Vejle984111914%
Horsens85596913%
Norddjurs25829113%
Bornholm59867413%
København88199112%
Varde44349712%
Morsø15617512%
Holbæk69677712%
Gladsaxe39644212%
Frederikssund45650811%
Rødovre23826511%
Ikast-Brande34438311%
Brønderslev31234711%
Helsingør59866511%
Guldborgsund59866511%
Herning66373511%
Fredericia41345711%
Aarhus2084229710%
Odense1404154610%
Billund21423510%
Solrød33336510%
Albertslund14616010%
Silkeborg9079939%
Viborg7378069%
Roskilde7588289%
Skanderborg6917539%
Middelfart4074439%
Jammerbugt3663978%
Køge5716198%
Struer1611748%
Tårnby3183438%
Faaborg-Midtfyn5375788%
Rudersdal5906327%
Vesthimmerland3303537%
Aalborg149615926%
Hillerød4374646%
Thisted3964155%
Hjørring5265515%
Ærø1111165%
Dragør1711774%
Gentofte5245423%
Egedal5455613%
Ballerup3073153%
Vejen3623712%
Kolding7928102%
Esbjerg9319512%
Halsnæs3543540%
Hedensted509505-1%
Hvidovre353346-2%
Lemvig198194-2%
Nyborg287279-3%
Aabenraa445432-3%
Rebild310287-7%
Læsø2922-24%

(Tabellen viser antal solgte villaer og rækkehuse i perioden januar til og med oktober i henholdsvis 2019 og 2020 i alle landets 98 kommuner. Kilde: Boligsiden)

Kategorier

Boligkøb
Statistik