
Grundarealet er jf. tingbogen 1.066 m2, heraf 0 m2 vej. Ejendommen anvendes til beboelse og er beliggende i byzone ud til offentlig vej. Ældre ejendom beliggende i den sydlige bydel tæt på skole, sportsfaciliteter mv. Ejendommen er samtidig beliggende tæt på trafikeret indfaldsvej til Nykøbing. Ejendommen fremstår udvendigt nedslidt, og særligt udhusets ...
Læs mere
1i, Fårup By, Lødderup
Grundarealet er jf. tingbogen 1.066 m2, heraf 0 m2 vej.
Ejendommen anvendes til beboelse og er beliggende i byzone ud til offentlig vej.
Ældre ejendom beliggende i den sydlige bydel tæt på skole, sportsfaciliteter mv. Ejendommen er samtidig beliggende tæt på trafikeret indfaldsvej til Nykøbing. Ejendommen fremstår udvendigt nedslidt, og særligt udhusets murværk er i dårlig stand. Ejendommen vurderes ikke at være bygget på sokkel, hvilket er almindeligt for huse af denne alder.
Ejendommen er opført i år 1884 og indeholder to værelser, et køkken, et toilet og et badeværelse fordelt på 81 m2 jf. BBR. Ved besigtigelsen blev der konstateret afvigelser i forhold til BBR.
Det bebyggede areal udgør jf. BBR 81 m2. Ejendommen er fordelt på 1 etage jf. BBR, men det er konstateret 1½ etage ved besigtigelsen.
Stueplan: Entré/gang, badeværelse med brusekabine, værelse, køkken i åben forbindelse med stuen. 1. sal: Repos/opholdsstue samt 2 værelser (ikke registreret i BBR).
Loftshøjden i stueplan er lav og flere steder vurderet under 2 m. Tagetagen er indrettet (jf. energimærke 34 m2) men ikke registreret i BBR. Auktionskøber skal selv undersøge legaliseringsmuligheder, da rekvirenten ikke kan garantere dispensation.
Køkken- og badefaciliteter er i rimelig stand. Ejendommen er indflytningsklar og står tom.
Bygningen er opført i mursten med en tagbeklædning af fibercement herunder asbest, jf. BBR.
Endvidere udhus på 50 m2, hvor der ikke er oplyst opførelsesår på BBR.
Det fremgår af BBR, at der opvarmes med naturgas, hvor gaskedlen jf. BBR er placeret i gangen.
Det fremgår af ejendomsdatarapporten, at der foreligger en varmeplan for området, hvor man er i proces med konvertering til fjernvarme. Forventet afslutning af konverteringen er anført til år 2027.
Som afløbsforhold er der registreret afløb til offentligt kloaksystem, jf. ejendomsdatarapport. Det er tillige anført, at vandforsyningen for ejendommen er alment vandforsyningsanlæg.
Auktionskøbers habilitetserklæring – konkurslovens § 238, stk. 4
Auktionskøber erklærer ved sit auktionsbud på nærværende ejendom, at auktionskøber ikke er kurator, rekonstruktør, skifterettens medhjælper, medlem af kreditorudvalget, involveret i kurators sagkyndige bistand, forretningskyndig medhjælp, revisor, tillidsmand eller vurderingsmand, samarbejdspartner eller nærtstående til nogen af disse eller ansat på en af disses kontorer eller har nogen øvrige private eller forretningsmæssige relationer hertil.
Lokalplaner/Kommuneplaner.
Lokalplaner og kommuneplaner i henhold til ejendomsdatarapport kan læses på Morsø Kommunes hjemmeside.
Skatter og afgifter
Grundskyld opkræves af Skatteforvaltningen via skattekontoen og inddrives af Gældsstyrelsen, hvis grundskylden ikke er betalt rettidigt af Sælger.
Skatter og afgifter – efterregulering for 2024 og senere.
På tidspunktet for tvangsauktionens afholdelse foreligger der en endelig ejendomsvurdering for 2020 for Ejendommen (ejendomsværdi 700.000 kr., grundværdi 318.000 kr.) samt foreløbige ejendomsvurderinger for 2022 (ejendomsværdi 800.000 kr., grundværdi 316.000 kr.) og 2024 (ejendomsværdi 658.000 kr., grundværdi 310.000 kr.). Der foreligger ikke endelige ejendomsvurderinger for 2022 eller senere for Ejendommen. Grundskyld for 2024 og 2025 er beregnet foreløbigt på grundlag af Ejendommens foreløbige offentlige vurdering for 2022. Tilsvarende gælder for dækningsafgiften for 2024-2025. Den endelige vurdering for 2022 forventes at foreligge i 2026 eller senere, og den endelige vurdering for 2024 forventes at foreligge i 2026 eller senere, hvorefter grundskyld og dækningsafgift for årene 2024 og fremefter vil blive efterreguleret, når de endelige vurderinger foreligger. Konkursboet/Rekvirenten kender ikke størrelsen af et eventuelt efterbetalingskrav på tidspunktet for tvangsauktionens afholdelse.
Konkursboet/Rekvirenten fraskriver sig ethvert ansvar vedrørende sådanne efterbetalingskrav fra myndighederne vedrørende grundskyld og/eller dækningsafgift, herunder (efter)krav som følge af fejlregistreringer og nye/endelige ejendomsvurderinger, vedrørende perioden forud for tvangsauktionens afholdelse. Sådanne krav skal betales af Auktionskøber, uanset hvornår sådanne krav måtte opstå eller blive opkrævet af myndighederne. Auktionskøber henvises til egen rådgiver for estimering af konsekvenserne af de foreløbige vurderinger for 2022 og 2024 samt den foreløbige beskatning i 2024 og senere. Der henvises desuden til www.vurderingsportalen.dk for supplerende information.
***
BBR-ejermeddelelse.
Det præciseres, at ovennævnte oplysninger delvist er baseret på udskrift af BBR-registret, hvorfor der således ikke kan indestås for oplysningernes rigtighed. Registrering af BBR skal beskrive de faktiske forhold. Udskriften er således ikke bevis for, at gældende love og bestemmelser er overholdt.
Besigtigelse.
Desuden gøres der opmærksom på, at besigtigelsen af ejendommen foretaget af rekvirenten ikke har karakter af byggeteknisk gennemgang og er foretaget uden en byggesagkyndig.
***
Lov om fortrydelsesret ved køb af fast ejendom gælder ikke på tvangsauktion, og en køber på tvangsauktion er således bundet af sit bud. Der er ikke udarbejdet tilstandsrapport for ejendommen. Derfor må en køber acceptere at overtage ejendommen, som den er og forefindes, uden at kunne gøre krav på fejl og mangler over for fogeden, rekvirenten eller dennes repræsentant. Hvorvidt der kan gøres ansvar gældende overfor andre, beror sig på lovgivningens almindelige regler.
Det skal desuden bemærkes, at auktionskøber selv skal sørge for rettidig betaling af alle terminsydelser, ejendomsskatter m.v., der har rettidig betalingsdag efter auktionens afholdelse. Dette gælder, uanset om auktionskøber modtager opkrævningskort eller ej.