Nye tal: Forårsboost i udbuddet af alle boligtyper

Boligsidens nye udbudstal for primo april viser en stigning i antallet af boliger til salg den seneste måned. Det gælder for både huse, lejligheder og sommerhuse. Fælles er dog også, at udbuddet fortsat er væsentlig lavere end på samme tidspunkt sidste år.

For første gang i de sidste 10 måneder er der sket en stigning i antallet af boliger til salg. Det gælder uanset, om vi kigger på villaer og rækkehuse, ejerlejligheder eller sommerhuse.

Det viser Boligsidens nye udbudstal for begyndelsen af april.

Konkret er udbuddet på landsplan steget med 13 procent for sommerhuse, 7 procent for ejerlejligheder og 3 procent for huse den seneste måned.

”Foråret har meldt sig, og derfor ser vi også helt traditionelt en stigning i antal boliger til salg. Det bemærkelsesværdige er, at det faktisk er en af de større stigninger i udbuddet for årstiden for både sommerhuse og ejerlejligheder, mens hussælgerne står for en mere moderat stigning,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør og boligøkonom hos Boligsiden.

Flere sælgere og fortsat mange købere

For dig, der er boligkøber, betyder udviklingen, at du har fået lidt flere valgmuligheder i den seneste måned.

For dig, der er sælger, betyder det, at flere melder sig klar til at byde sig ind ved køberne. Og købere er der umiddelbart fortsat mange af.

”En af de ting, som det også er værd at hæfte sig ved i de nye tal, er, at stigningen i udbuddet tilsyneladende ikke skyldes mangel på købere. For ligesom antallet af bolighandler har været højt i de seneste mange måneder, viser de foreløbige tal for de seneste uger også en høj handelsaktivitet. De flere boliger til salg hænger derfor primært sammen med en øget lyst til at sælge,” forklarer Birgit Daetz.

De mange handler igennem det seneste år har sat sit præg på udbuddet, og det viser sig især, når vi sammenligner det aktuelle antal boliger til salg med samme tidspunkt sidste år.

For trods den seneste måneds stigning er der fortsat væsentlig færre boliger til salg end ved indgangen til april sidste år, og forårssæsonen starter dermed på et lavt niveau.

God plads til flere sælgere

Dykker vi længere ned i tallene, er der ved indgangen til april 5.396 ejerlejligheder til salg. Det er 7 procent flere end for en måned siden, men samtidig 22 procent færre end på samme tidspunkt sidste år.

Det er særligt i Københavns Kommune, der er sket en ændring i antallet af lejligheder til salg i den seneste måned. Her er udbuddet steget med 18 procent i den seneste måned, hvorimod Aarhus Kommune tegner sig for en månedlig stigning på 5 procent.

På sommerhusmarkedet er der 5.535 sommerhuse til salg, hvilket er 13 procent flere end ved indgangen til marts, men samtidig 14 procent lavere end på samme tidspunkt sidste år.

”For både ejerlejligheder og sommerhuse ser vi de næsthøjeste månedlige stigninger for netop dette tidspunkt af året, men de flere boliger til salg falder også på et tørt sted. For begge boligtyper ser vi nemlig fortsat et meget lavt niveau af boliger til salg sammenlignet med tidligere år,” siger Birgit Daetz og tilføjer:

”Omvendt har antallet af huse til salg også været nedadgående længe, men niveauet er ikke presset helt så meget i bund, som vi så det under coronaperioden.”

Ved indgangen til april er der 29.827 villaer og rækkehuse til salg. Det er 3 procent flere end for en måned siden, men samtidig 13 procent lavere end på samme tidspunkt sidste år.

Udbud villaer/rækkehuse primo april 2026

OmrådeAntal boliger til salg primo apr. 2026Ændring seneste månedÆndring seneste år
Hele landet29.8272,8%-13,3%
Region Hovedstaden3.8104,6%-16,3%
Region Midtjylland8.6632,2%-14,1%
Region Nordjylland5.3801,7%-7,8%
Region Sjælland4.1493,6%-19,2%
Region Syddanmark7.8252,9%-11,0%

Kilde: Boligsiden

Udbud ejerlejligheder primo april 2026

OmrådeAntal boliger til salg primo apr. 2026Ændring seneste månedÆndring seneste år
Hele landet5.3967,3%-21,8%
Region Hovedstaden2.17813,5%-21,8%
Region Midtjylland1.1024,9%-32,6%
Region Nordjylland8491,2%-6,6%
Region Sjælland3543,2%-34,9%
Region Syddanmark9133,9%-11,3%

Kilde: Boligsiden

Udbud sommerhuse primo april 2026

OmrådeAntal boliger til salg primo apr. 2026Ændring seneste månedÆndring seneste år
Hele landet5.53513,0%-13,8%
Region Hovedstaden97118,1%-9,3%
Region Midtjylland1.20214,9%-18,7%
Region Nordjylland1.2717,9%-9,8%
Region Sjælland1.25317,8%-10,2%
Region Syddanmark8386,3%-21,5%

Kilde: Boligsiden