Der blev solgt boliger for næsten 300 milliarder i 2021

Villakvarter. Foto David Buchmann (Boligsiden.dk)
Der er handlet boliger for et samlet beløb på næsten 300 milliarder kroner i 2021. Det er den højeste købesum, der er registreret tilbage til 2011, hvor Boligsiden har ført statistik. Foto: Boligsiden.
Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
Skrevet af Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
GEM ARTIKEL    Bolighandel   9. januar 2022   ·   3 MIN

Samlet er der i 2021 handlet boliger for i alt 296 milliarder kroner, hvilket er den højeste købesum, Boligsiden har registreret i de seneste 10 år. Se, i hvilke kommuner det er gået vildest for sig.

Igen i 2021 er det svimlende summer, der er er omsat for på det danske boligmarked. En ny opgørelse fra Boligsiden viser nemlig, at der i alt er solgt boliger til en samlet værdi af 296 milliarder kroner i 2021.

Beløb i den størrelsesorden kan for de fleste være en abstrakt størrelse at have med at gøre. Men hvis vi leger lidt med matematikken og splitter beløbet op, svarer de 296 milliarder kroner til, at landets ejendomsmæglere hver eneste dag i 2021 har solgt boliger for 810 millioner kroner.

Sætter vi endnu mere fart på kuglerammen, svarer beløbet til knap 34 millioner kroner i timen og lidt mere end 560.000 kroner hvert eneste minut i 2021.

”Stigningen i købesummen en naturlig konsekvens af, at der har været flere handler, og at boligpriserne samtidig er steget. Men det sætter alligevel tingene lidt i perspektiv, når vi kan tale om, at der hvert eneste minut i 2021 er solgt boliger for over 500.000 kroner. Lige nu er der for eksempel lidt over 1.100 boliger til salg på Boligsiden, som du kan købe for det beløb,” siger Birgit Daetz.

Et andet perspektiv på udviklingen i købesummen er, at de 296 milliarder, som der er købt boliger for i 2021, er næsten det dobbelte af, hvad der samlet set blev købt boliger for i 2015. Dengang var den samlede købesum nemlig på 150 milliarder kroner.

Køberne har brugt flere penge på bolig i 94 kommuner

Dykker vi igen lidt mere ned i tallene og ser på, hvor i landet køberne har brugt flere penge på bolighandler i 2021, gælder det i ikke mindre end 94 af landets i alt 98 kommuner.

Kun i Skive, Brøndby, Allerød og Glostrup kommuner er købesummen for det samlede boligsalg i 2021 mindre end i 2020. Det hænger sammen med, at der alle fire steder også er handlet færre boliger i 2021 end året før.

Retter vi fokus mod den anden ende af skalaen, er købesummen i seks kommuner mere end én milliard kroner højere i 2021 end i 2020. Det gælder ikke overraskende i landets største byer som København, Aalborg, og Aarhus, men også i Gentofte, Silkeborg og Vejle.

”Som landets største byer rummer København og Aarhus også de største boligmarkeder og dermed rigtig mange bolighandler. Men det interessante er, at antallet af handler begge steder er faldet i 2021 i forhold til 2020 samtidig med, at køberne har brugt flere penge,” siger Birgit Daetz.

I for eksempel København er der tale om, at antallet af bolighandler faldt med fire procent fra 2020 til 2021, men i samme periode er købesummen steget med 11 procent.

”Det hænger igen sammen med de stigende priser, ligesom vi i 2021 også har set rekordhøje andele for boliger solgt til overpris. Det viser sig også i denne opgørelse,” fortsætter Birgit Daetz.

Det er også et billede, der ses i for eksempel Gribskov og Frederiksberg kommuner.

”Tager vi udgangspunkt i Gribskov er der her handlet 94 færre boliger i 2021 sammenlignet med 2020, hvorimod den samlede købesum er steget med cirka 631 millioner kroner. Det kan være udviklingen på sommerhusmarkedet, der spiller ind. På denne del af boligmarkedet har vi i 2021 generelt set færre handler sammenlignet med 2020, men samtidig blev cirka hvert femte sommerhus solgt på overbud i foråret 2021,” forklarer Birgit Daetz og tilføjer:

”Tilsvarende kan meget vel være forklaringen på Frederiksberg, hvor det i stedet var lejlighederne, der særligt i foråret 2021 blev solgt på overbud.”

Udvikling i købesum og antal handler:

KommuneKøbesum 2020 (kroner)Købesum 2021 (kroner)Ændring i købesum 2020 til 2021 (kroner)Ændring i antal handler 2020 til 2021
Hele landet253.465.634.209295.506.415.81942.040.781.6105.199
København37.923.204.85142.076.436.3994.153.231.548-412
Aalborg7.004.698.3489.066.860.4332.062.162.085615
Aarhus17.831.431.53419.665.300.3161.833.868.782-33
Gentofte10.882.377.71012.532.525.3231.650.147.61317
Silkeborg4.118.611.0555.352.676.4851.234.065.430304
Vejle4.112.473.3195.137.262.2671.024.788.948122
Odense6.082.170.5126.958.181.274876.010.762182
Høje-Taastrup2.442.091.1433.290.150.622848.059.479222
Esbjerg2.794.749.4763.609.706.137814.956.661188
Greve2.862.696.0463.669.465.427806.769.38192
Fredensborg2.531.436.2713.298.844.187767.407.91659
Furesø3.028.106.1533.788.533.723760.427.57058
Egedal2.429.154.4823.187.928.874758.774.392136
Hillerød2.596.262.5523.341.970.949745.708.397121
Frederiksberg7.330.899.8518.062.731.772731.831.921-112
Hedensted1.489.603.8262.123.243.984633.640.158189
Gribskov4.453.401.2315.084.052.629630.651.398-94
Viborg2.176.509.0532.779.407.730602.898.677246
Skanderborg3.090.298.5033.683.356.634593.058.13187
Holbæk2.860.733.3373.445.537.350584.804.01338
Slagelse2.194.153.5162.758.586.378564.432.862109
Herning2.143.872.5342.706.863.062562.990.528177
Kolding2.542.533.8593.104.206.300561.672.441137
Horsens3.153.252.2703.706.674.833553.422.563183
Lyngby-Taarbæk4.235.030.8274.774.494.965539.464.138-5
Næstved2.690.779.5923.219.491.889528.712.297125
Køge2.948.895.9173.447.551.344498.655.42723
Middelfart1.446.979.5691.944.530.578497.551.00988
Randers2.562.105.8683.056.937.132494.831.264149
Ringkøbing-Skjern2.376.918.8642.853.578.879476.660.01554
Kalundborg1.643.734.5642.111.150.306467.415.742105
Hvidovre2.072.797.5242.529.961.086457.163.56251
Aabenraa958.702.0501.404.002.214445.300.164255
Roskilde5.063.453.0415.504.743.730441.290.689-74
Faxe1.124.640.3451.559.733.515435.093.170111
Tårnby2.017.042.2382.432.563.405415.521.16733
Sønderborg1.472.157.3731.863.648.542391.491.169124
Odder1.113.290.5591.498.016.148384.725.58965
Frederikssund2.342.256.7632.718.144.944375.888.181-75
Gladsaxe3.346.796.7113.712.865.728366.069.01719
Hjørring1.730.892.7932.093.261.967362.369.174142
Hørsholm3.338.711.2973.694.463.652355.752.355-22
Lejre1.313.561.8971.666.263.846352.701.94995
Jammerbugt1.746.730.8332.086.918.331340.187.49890
Fredericia1.232.634.5891.565.068.632332.434.043112
Ikast-Brande921.178.0111.248.489.824327.311.813125
Frederikshavn1.939.212.0692.255.942.309316.730.240166
Vordingborg1.465.820.0731.780.764.394314.944.32124
Brønderslev632.034.528943.934.011311.899.483175
Assens836.055.0041.133.448.474297.393.470163
Guldborgsund1.799.050.1802.086.689.531287.639.35141
Bornholm1.521.814.4851.807.500.040285.685.555-52
Ringsted1.141.991.4131.427.003.217285.011.80467
Thisted1.050.451.4851.330.918.676280.467.191103
Stevns1.106.438.5021.375.009.712268.571.21056
Halsnæs1.871.783.5632.138.895.050267.111.487-87
Vesthimmerland843.172.5781.106.619.837263.447.259144
Faaborg-Midtfyn1.283.836.9781.540.164.019256.327.04164
Varde2.316.009.4542.572.323.832256.314.3787
Norddjurs912.519.2291.165.862.244253.343.015101
Kerteminde666.838.557912.256.250245.417.69376
Syddjurs2.655.729.3512.888.992.034233.262.683-93
Nordfyns803.748.6411.028.723.332224.974.69174
Lolland752.821.527970.461.171217.639.644177
Svendborg1.893.668.5692.105.532.686211.864.11730
Billund652.793.470863.529.250210.735.78093
Mariagerfjord1.009.222.3201.218.858.887209.636.5673
Vallensbæk885.238.1761.088.040.216202.802.04047
Tønder640.967.828834.808.700193.840.872104
Holstebro1.629.814.7771.820.266.142190.451.36584
Rudersdal6.476.320.4156.662.919.788186.599.373-75
Vejen737.851.298922.642.617184.791.319111
Sorø891.507.6041.074.741.435183.233.83131
Odsherred2.968.559.7443.135.148.145166.588.401-309
Albertslund641.021.928793.413.944152.392.01629
Rødovre2.144.863.1772.296.351.466151.488.289-79
Herlev982.231.0011.128.517.628146.286.62712
Haderslev1.242.661.1571.385.705.968143.044.81140
Solrød2.010.100.1472.146.142.718136.042.57114
Lemvig499.075.683630.452.048131.376.36541
Favrskov1.742.178.2021.862.162.693119.984.4919
Ballerup1.850.897.3661.969.504.607118.607.241-22
Nyborg766.973.862871.730.264104.756.40236
Struer396.097.381497.833.489101.736.10843
Rebild850.943.975949.707.77998.763.80428
Ishøj757.490.313849.767.38292.277.069-23
Fanø442.713.717519.849.56577.135.84816
Morsø264.377.118310.635.80746.258.6892
Helsingør4.873.976.8594.916.923.15042.946.291-267
Langeland540.629.000566.345.64525.716.64529
Læsø110.063.000132.239.00022.176.00021
Ærø196.802.500217.461.78520.659.2858
Samsø230.696.597249.710.17319.013.576-26
Dragør1.275.940.5501.285.042.6859.102.135-32
Skive729.465.153715.944.245-13.520.908-35
Brøndby944.604.845918.139.839-26.465.006-53
Allerød1.752.217.7681.696.926.486-55.291.282-66
Glostrup1.060.328.435987.527.709-72.800.726-72

(Tabellen viser den samlede købesum i 2020 og 2021 samt forskellen i antal bolighandler i den samme periode. Både for købesum og antal solgte dækker tallene over alle boligtyper: Villaer, rækkehuse, ejerlejligheder, sommerhuse, kolonihaver, andelsboliger, landejendomme, helårsgrunde, fritidsgrunde, villalejligheder og lystejendomme. Kilde: Boligsiden)

Resultatliste

Emner

 

Kan du lide det, du læser? Få de vigtigste nyheder med vores nyhedsbrev, der udkommer to gange om måneden. Tilmeld dig i dag.