Andelen af huse solgt på overbud har nået laveste niveau i år

Andelen af huse, der er solgt til mere end udbudsprisen, nåede i november det laveste niveau i år. Foto: Boligsiden.
Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
Skrevet af Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
GEM ARTIKEL    Prisudvikling   30. december 2021   ·   3 MIN

2021 har budt på mange budrunder hos de danske ejendomsmæglere. Men i november nåede andelen af både huse og sommerhuse solgt på overbud det laveste niveau på hele året. Det viser nye tal fra Boligsiden.


Denne artikel er en del af vores coronatema
Gå til tema

Efterspørgslen på boliger i Danmark har i 2021 været så stor, at mange flere købere end normalt har været villige til at betale mere end udbudsprisen for at sikre sig handlen. Det har resulteret i mange budrunder og tårnhøje andele af boliger solgt på overbud.

Men nu hvor året lakker mod enden, viser det sig, at budkrigen mange steder ebber ud.

Nye tal fra Boligsiden viser således, at det i november var 7,5 procent af de solgte villaer og rækkehuse, der blev solgt til mere end udbudsprisen. Og for sommerhuse var andelen af overbud i november på 7,9 procent. For begge boligtyper er det laveste niveau i hele 2021.

”Efterspørgslen på huse og sommerhuse og tempoet de blev handlet i var så massiv i foråret, at det i marts og april var hvert femte sommerhus, der blev solgt til en pris, der var højere end udbudsprisen, og for husene nåede andelen 16 procent. Det var rekord for tiden tilbage til 2011, hvor Boligsiden har ført statistik. Men siden sommerferien er tempoet klinget af, og det viser sig nu også i andelen af købere, der er villige til at give et overbud,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden og tilføjer:

”Men selvom vi nu ser færre boliger solgt på overbud, er andelen i november dog stadig i den høje ende. Det gælder både for husene og sommerhusene.”

Fortsat flere overbud end normalt

Ser vi i første omgang på villaer og rækkehuse faldt andelen her fra 11 procent i oktober til 7,5 procent i november. Det er som før nævnt laveste niveau i år og nogenlunde på niveau med mange af månederne i 2020.

Men ser vi på tiden inden corona satte blus under boligmarkedet, var andelen af villaer og rækkehuse solgt på overbud i november 2019 eksempelvis 4,8 procent og højeste niveau i hele 2019 var i august, hvor det dengang var 6,2 procent af husene, der blev solgt på overbud.

For sommerhusene er tendensen nogenlunde den samme. Her er andelen af sommerhuse solgt på overbud faldet fra 11,3 procent i oktober til 7,9 procent i november 2021. Sammenligner vi igen med november 2019, som var inden corona, lå andelen dengang på 3,2 procent, og den højeste andel, der blev registreret i hele 2019, var i juli, hvor 6,3 procent af sommerhusene dengang blev solgt til mere end udbudsprisen.     

Ejerlejlighederne skiller sig lidt ud

Tager vi til sidst et kort blik på ejerlejlighederne, adskiller de sig en smule fra husene og sommerhusene. Her har andelen af lejligheder solgt på overbud nemlig svinget lidt i de seneste måneder.

”I begyndelsen af året var det cirka hver femte lejlighed, der blev solgt til mere end udbudsprisen, men nu er andelen cirka halveret til 10,6 procent i november. Det er til gengæld også en stigning i forhold til oktober, hvor andelen var faldet til 8,5 procent,” siger Birgit Daetz og tilføjer:

”Det ændrer dog ikke ved, at den overordnede tendens for lejlighederne også er, at der er faldet mere ro på markedet efter sommerferien, og at vi ikke ser nær så mange lejligheder solgt på overbud som i begyndelsen af året.”

Udviklingen i handler til over udbudsprisen:

MånedVillaer og rækkehuseSommerhuseEjerlejligheder
Nov. 20217,5%7,9%10,6%
Okt. 202111,0%11,3%8,5%
Sep. 202111,7%11,1%11,1%
Aug. 202112,1%13,2%8,5%
Jul. 202111,9%14,3%11,1%
Jun. 202113,8%16,6%12,1%
maj-2114,2%18,5%15,0%
Apr. 202116,3%21,3%17,4%
Mar. 202113,8%21,2%20,0%
Feb. 202111,7%16,8%21,3%
Jan. 20219,7%11,9%15,2%
Dec. 20208,3%7,9%13,9%
Nov. 20208,9%11,1%12,1%

(Tabellen viser andelen af de solgte boliger i hver enkelt måned, som er solgt til mere end udbudsprisen. Opgørelsen indeholder ikke projektsalg og skuffesalg. Kilde: Boligsiden)

 

Kan du lide det, du læser? Få de vigtigste nyheder med vores nyhedsbrev, der udkommer to gange om måneden. Tilmeld dig i dag.