Flere forældrekøb: Salget stiger igen

Lejligheder i København. Foto: Boligsiden.dk
Lejligheder i København. Foto: Boligsiden
Skrevet af Simon Møbjerg Sørensen
Journalist
GEM ARTIKEL    Bolighandel   17. juli 2021   ·   2 MIN

Efter en stigning i antallet af forældrekøb fra 2019 til 2020 har første kvartal i 2021 budt på endnu en stigning i antallet af forældrekøb.

Salget af forældrekøb stiger igen. Det viser en ny opgørelse fra Boligsiden. For efter en stigning på 16 procent fra 2019 til 2020 er antallet af forældrekøb steget et hak mere i første kvartal af 2021 sammenlignet med samme periode af 2020. Stigningen er på 30 procent.

”Generelt var boligsalget i januar, februar og marts ekstremt højt, og salget af ejerlejligheder var hele 62 procent højere. Det er klart, at det boom også har betydning for antallet af forældrekøb. Vi skal også huske på, at når vi sammenligner første kvartal i år med samme periode sidste år, rammer vi også tiden op til coronanedlukningen og starten af den. Derfor er det ikke overraskende, at antallet af forældrekøb er højere i starten af i år end i starten af sidste år,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.

Der var 211 forældrekøb i første kvartal af 2020 og 275 i første kvartal af 2021.

Prisstigninger har betydning

Den generelle stigning i antallet af lejlighedssalg er kun én af forklaringerne på stigningen i antallet af forældrekøb. For stigningen i priserne har også betydning for de mange flere forældrekøb.

Priserne på forældrekøbte lejligheder er nemlig steget med syv procent, og det har betydning for førstegangskøbernes muligheder for at købe selv.

”Når priserne på lejligheder stiger, er der færre førstegangskøbere, der selv kan få ja til et boliglån i banken. Et af alternativerne er derfor, at de får deres forældre til at investere i en lejlighed og leje den ud til dem. Mange af de forældre har fået øjet deres friværdi på grund af de samme prisstigninger, og har de tilmed penge i banken, vil de måske investere dem for at undgå den negative indlånsrente,” siger Birgit Daetz.

Priserne på forældrekøb er steget mest i Odense Kommune, hvor kvadratmeterpriserne på forældrekøb er 23 procent end sidste år. I København og Aarhus er stigningen ”blot” på ni og syv procent.

Udviklingen i antallet af forældrekøb:

Kommune1. kvartal 20181. kvartal 20191. kvartal 20201. kvartal 2021
Frederiksberg1082212
København9088101130
Odense17161724
Aalborg1671130
Aarhus51466079
Samlet184165211275

(Tallene er baseret på boligejere, der har købt en ejerlejlighed ud over deres helårsbolig. Forældrekøbet er defineret som værende en ejerlejlighed på mindre end 75 kvadratmeter med en maksimal pris på tre millioner kroner. Ejeren må ikke eje flere lejligheder på én gang, således at købere med investering som formål undgås i statistikken. Kommunerne Frederiksberg, København, Aalborg, Aarhus og Odense indgår i opgørelsen, der desuden kun omfatter tinglyste handler. Kilde: Boligsiden.)

Udviklingen i kvadratmeterpriser på forældrekøb:

KommuneSalgspris pr KVMSalgspris pr KVMSalgspris pr KVMSalgspris pr KVMSamlet
Frederiksberg33.58137.41834.02940.18618%
København35.29536.08836.50639.9119%
Odense20.56720.01220.42825.21823%
Aalborg23.71720.01923.55424.1132%
Aarhus28.98030.81229.56331.5687%
Samlet31.08432.44132.30334.5207%

(Tallene er baseret på boligejere, der har købt en ejerlejlighed ud over deres helårsbolig. Forældrekøbet er defineret som værende en ejerlejlighed på mindre end 75 kvadratmeter med en maksimal pris på tre millioner kroner. Ejeren må ikke eje flere lejligheder på én gang, således at købere med investering som formål undgås i statistikken. Kommunerne Frederiksberg, København, Aalborg, Aarhus og Odense indgår i opgørelsen, der desuden kun omfatter tinglyste handler. Kilde: Boligsiden.)

Kategorier

Bolighandel