


Villa
Så længe har boligen været til salg
Se prisudviklingen for denne bolig samt området, den ligger i. Dyk ned i historiske data og følg markedets udvikling, så du kan blive opdateret på tendenserne i området.
Se tidslinjen for boligens historie på markedet.
August
Prisfald
-400.000 kr. -6%
6.450.000 kr.
August
Udbudt til salg på boligsiden
6.850.000 kr.
Juli
Fjernet fra boligsiden
7.195.000 kr.
August
Prisfald
-400.000 kr. -6%
6.450.000 kr.
August
Udbudt til salg på boligsiden
6.850.000 kr.
Juli
Fjernet fra boligsiden
7.195.000 kr.
Grafen viser udviklingen i salgspris pr. m2 i området boligen ligger i
Bemærk at der kun optræder data for de måneder, hvor der har været minimum fem handler i hver af de tre forudgående måneder.
| Navn | Pris | Boligtype | Størrelse | Salgsdato | m² pris | Afstand |
|---|
Her finder du information om grunden, miljø-forhold og interessen for boligen – alt samlet for at give dig et komplet overblik.
Se udviklingen i visninger, klik til mægler og gemt af brugere i al boligens tid på markedet
Der er 41.920 indbyggere i Gribskov Kommune. Kommuneskatten er på 25,4% og grundskyldspromillen på 11,1‰.
| Navn | Afstand | Trivsel | Karaktergns. |
|---|---|---|---|
| Sankt Helene | 135 m | 3,6 af 6.0 | 6,9 af 12 |
| Sankt Helene Vejby | 135 m | Ikke oplyst | Ikke oplyst |
| Sankt Helene Skole, Tisvilde afdeling | 2,9 km | Ikke oplyst | Ikke oplyst |
Der er dem, der krammer træer, og så er der dem, der krammer alt muligt andet. Villaer, for eksempel. Tro det eller ej, men nogle villaer vil faktisk gerne krammes. Ikke fordi de lider af selfiesyge. Det står bare helt rigtigt på grunden som villaen på Tisvildevej 14. Træerne er perfekt placeret, Vinen har sammen med blåregnen fundet sin vej op ad husmuren, hækkesaksen kender sin besøgelsestid, og når frugttræerne blomstrer, mødes bierne til den årlige pollenfest, selvfølgelig klædt anstændigt i sort habit med gule striber. Krammevillaen er bygget 1941, men det er slet ikke til at se. Den er opdateret til den smukke, charmerende bolig, den er i dag. Her er fine håndværksdetaljer, det smukkeste trappeløb med ditto hall, der har plads til verdens største juletræ. Her er høje paneler, stuk og rosetter, lækkert køkken. 390 etagemeter at boltre sig på, hvor de 165 m2 ligger i den knastørre underetage, der ligger så højt, at den er over gadeniveau. Altså masser af plads til den store familie. Det hele står på en 2.091 m2 stor og kuperet dobbeltgrund, som bierne kan flyve rundt på. Haven skal også have en krammer. Den er smukt anlagt med urtehave, blåregnstunneller, fine stensætninger og civiliserede grusstier uden ukrudt. En gartners svendestykke med en herskabelig indkørsel, som man siger, når det skal være rigtig fint. Mange tak. Børnene kan gå det hele i Vejby, børnehave, skole, sport. Indkøb er lige om hjørnet, og Tisvilde med Troldeskoven, Karsbæk Huse, Tibirke Bakker og den bedste strand på Sjælland er bare en kort cykeltur. Det samme til det engelske Heatherhill, som er et åbent, fredet naturområde med smukke græs- og lyngbevoksede bakker. Vejby er med vandet i Kattegat, den maritime natur og det kuperede istidslandskab en af de mest attraktive beliggenheder på Sjælland med sine 49 meter over havet. Ja, det højeste punkt på den Nordsjællandske kyst.