Fritidsbolig
Se prisudviklingen for denne bolig samt området, den ligger i. Dyk ned i historiske data og følg markedets udvikling, så du kan blive opdateret på tendenserne i området.
Se tidslinjen for boligens historie på markedet.
2025
apr.
Fjernet fra boligsiden
6.250.000 kr.
2025
apr.
Solgt, alm. frit salg
6.242.000 kr.
2024
okt.
Udbudt til salg på boligsiden
6.250.000 kr.
2025
apr.
Fjernet fra boligsiden
6.250.000 kr.
2025
apr.
Solgt, alm. frit salg
6.242.000 kr.
2024
okt.
Udbudt til salg på boligsiden
6.250.000 kr.
Grafen viser udviklingen i salgspris pr. m2 i området boligen ligger i
Bemærk at der kun optræder data for de måneder, hvor der har været minimum fem handler i hver af de tre forudgående måneder.
| Navn | Pris | Boligtype | Størrelse | Salgsdato | m² pris | Afstand |
|---|
Her finder du information om grunden, miljø-forhold og interessen for boligen – alt samlet for at give dig et komplet overblik.
Der er 100.747 indbyggere i Silkeborg Kommune. Kommuneskatten er på 25,5% og grundskyldspromillen på 11‰.
| Navn | Afstand | Trivsel | Karaktergns. |
|---|---|---|---|
| Sejs Skole | 1,2 km | 3,9 af 6.0 | 8,1 af 12 |
| Virklund Skole | 2,7 km | 3,8 af 6.0 | 7,6 af 12 |
| Langsøskolen | 4,5 km | 3,6 af 6.0 | 7,1 af 12 |
Det skrev mægleren, da boligen blev sat til salg:
Blot 4-5 km fra Silkeborg Midtby ligger denne unikke fritidsbolig med grund direkte til sø. Her er etableret et wellness-miljø, som skal opleves. Her er helt optimale muligheder for at lade op og forkæle dig selv efter en travl dag. Her kan bl.a fremh...
Beskrivelsen af teksten om boligen er beskyttet og må derfor ikke kopieres eller på anden vis genbruges.
Kører du til Strandvejen i Silkeborg, kommer du til det her sommerhus. Ser det spændende ud, kan du få mange nyttige oplysninger på den her side
Sommerhuset er bygget i 1937 . Inde i sommerhuset er der 72 kvadratmeter, hvor store og små kan sysle med madlavning, spil og meget mere.
Er der brug for, at børn og voksne er adskilt, er der 2 værelser at dele sig op it, så voksensnak ikke bliver forstyrret af børneleg og omvendt.
Fritidsboligen blev sidst solgt den 2025-04-12. Dengang blev huset solgt til kr. 6.242.000.
Der har været 3 salg af Strandvejen siden 1992, hvor boligsalg blev digitaliseret på Den Offentlige Informationsserver