Landejendom/Villa
Så længe har boligen været til salg
Se prisudviklingen for denne bolig samt området, den ligger i. Dyk ned i historiske data og følg markedets udvikling, så du kan blive opdateret på tendenserne i området.
Se tidslinjen for boligens historie på markedet.
Juli
Udbudt til salg på boligsiden
6.695.000 kr.
1996
Ombygning
1996
nov.
Solgt, familiehandel
850.000 kr.
Juli
Udbudt til salg på boligsiden
6.695.000 kr.
1996
Ombygning
1996
nov.
Solgt, familiehandel
850.000 kr.
| Navn | Pris | Boligtype | Størrelse | Salgsdato | m² pris | Afstand |
|---|
Her finder du information om grunden, miljø-forhold og interessen for boligen – alt samlet for at give dig et komplet overblik.
Se udviklingen i visninger, klik til mægler og gemt af brugere i al boligens tid på markedet
Der er 84.747 indbyggere i Næstved Kommune. Kommuneskatten er på 25% og grundskyldspromillen på 9,8‰.
| Navn | Afstand | Trivsel | Karaktergns. |
|---|---|---|---|
| Susåskolen, afd. Herlufmagle | 3,5 km | Ikke oplyst | Ikke oplyst |
| Susåskolen, afd. Glumsø | 5,4 km | Ikke oplyst | Ikke oplyst |
| Susåskolen | 7,3 km | Ikke oplyst | 7,4 af 12 |
Åbent hus med tilmeldingskrav 6/9 - klik på billede - Syd for Sorø og Ringsted, nord for Næstved og vest for Haslev - ligger dette flotte landsted i smukt kuperet terræn - mellem Herlufmagle og Skelby i Næstved kommune. En flot allé fører op til ejendommens fine gårdsplads, som har læ fra 3 sider. Her er fin adgang til såvel den flotte 2 plans bolig samt de fine udlænger. Boligen er løbende restaureret, renoveret og fremstår indflytningsklar. Her er både god atmosfære og god loftshøjde. Indeholder : Flot hall med trappe til 1. salen. Stor stue med fuld gennemlysning fra begge sider og udgang til terrassen med den flotte udsigt. Spisestue, køkken med særdeles god bordplads. Baggang med adgang til badeværelse med brus. 1. salen : repos med god skabsplads, 2 gode værelser, samt "kæmpe" badeværelse i gavlen. Der kan etableres et ekstra værelse hvis der isættes et tagvindue. Sidebygningen er indrettet med en fantastisk gildesal med anretterkøkken (som også bruges som grovkøkken/vaskeafdeling for boligen) lille fint toilet. Gildesalen er højloftet og har fint lysindfald. For enden af denne bygning finder vi den fine hestestald, som har særdeles gode og solide bokse, en god strigleplads og nem udgang til den store ridebane. I modsatte ende af bygningen er der forberedt et fint værksted med nyt gulv m.v. Her mangler en port, men selve porthullet er forberedt. Separat fyrrum med træpillefyr, der opvarmer både bolig og gildesal. Jorden er i dag bortforpagtet til lokal landmand. Ejendommen kan evt. købes med mindre jord, evt. lige under 2 hektar, så kan der tegnes ejerskifteforsikring. Kom og se, I kan kun blive begejstrede.