Fritidsbolig
Så længe har boligen været til salg
Se prisudviklingen for denne bolig samt området, den ligger i. Dyk ned i historiske data og følg markedets udvikling, så du kan blive opdateret på tendenserne i området.
Se tidslinjen for boligens historie på markedet.
September
Udbudt til salg på boligsiden
1.995.000 kr.
2025
mar.
Fjernet fra boligsiden
1.395.000 kr.
2025
mar.
Solgt, alm. frit salg
1.350.000 kr.
September
Udbudt til salg på boligsiden
1.995.000 kr.
2025
mar.
Fjernet fra boligsiden
1.395.000 kr.
2025
mar.
Solgt, alm. frit salg
1.350.000 kr.
Grafen viser udviklingen i salgspris pr. m2 i området boligen ligger i
Bemærk at der kun optræder data for de måneder, hvor der har været minimum fem handler i hver af de tre forudgående måneder.
| Navn | Pris | Boligtype | Størrelse | Salgsdato | m² pris | Afstand |
|---|
Her finder du information om grunden, miljø-forhold og interessen for boligen – alt samlet for at give dig et komplet overblik.
Se udviklingen i visninger, klik til mægler og gemt af brugere i al boligens tid på markedet
Der er 36.651 indbyggere i Tønder Kommune. Kommuneskatten er på 25,3% og grundskyldspromillen på 10,8‰.
| Navn | Afstand | Trivsel | Karaktergns. |
|---|---|---|---|
| Skærbæk Distriktsskole | 13,7 km | 3,6 af 6.0 | 6,4 af 12 |
| Tønder Distriktsskole - Digeskolen | 18,9 km | Ikke oplyst | Ikke oplyst |
| Bredebro Filialskole | 19,0 km | Ikke oplyst | Ikke oplyst |
Åbent hus med tilmeldingskrav 24/10 - klik på billede - Hyggeligt 1½ plans sommerhus med et boligareal på 80 m² beliggende i Kromose. Et af Rømøs mest attraktive sommerhusområder. Området er beliggende på den sydlige del af Rømø og huset ligger ca. 700 m fra Vadehavet. Vadehavet har lagt navn til Danmarks største nationalpark og er også optaget på Unescos Verdensnaturarvsliste. Vadehavet er kendt for vekselvirkningen af ebbe og flod. Tidevandet giver f. eks. millioner af fugle på træk mulighed for at "tanke op", inden rejsen går videre. Huset er beliggende på en 2.510 m² stor naturgrund i den nordlige del af Kromose sommerhusområde. En meget højtliggende grund, som iflg. dingeo.dk ligger 6,2 m over havet og med en grundvandsdybde på 0,9 til 3,6 m. En ypperlig og meget kuperet grund, der består af "ægte-Rømø-natur" i form af f.eks. lyng, græsarter og spredt træbevoksning; men også med en fin udsigt mod syd til den skønne Rømø-natur. Huset er ikke noget typehus; men tegnet af en lokal bygmester og opført i 1974. Huset består i stueplan af entré/garderobe med fliser på gulvet, badeværelse med brusehjørne, vaskemaskine og fliser på gulvet og på vægge i brusehjørnet, et soveværelse med en dobbeltseng(180 cm), 1 skab og linoleum på gulvet, stort fællesrum med en veldisponeret køkkenafdeling med bl.a. et keramisk komfur, emhætte, køle-fryseskab og opvaskemaskine i åben forbindelse til en hyggelig og lys spise-og opholdsstue med bl.a. brændeovn, luft til luftvarmepumpe med køl, udgang til sydvendt, delvis overdækket, flisebelagt terrasse samt trappeopgang til tagetagen. Linoleumsgulv i hele fællesrummet. Tagetagen består af en repos med trægulv, et soveværelse med en dobbeltseng (140 cm), trægulv og udgang til sydvendt altan og et soveværelse med en dobbeltseng (180 cm) og trægulv. Til huset hører også en carport med indbygget udhus på 19 m², legetårn, gynge og rutsjebane. Sælger har siden overtagelsen i 2025 foretaget følgende forbedringer: Renoveret badeværelse: Nye klinker, toilet, armatur, skabsarrangement, vandvarmer og vaskemaskine, 2 nye Velux-ovenlysvinduer: Badeværelse og soveværelse mod nord i tagetagen, ny luft til luft varmepumpe med køl, ny brændeovn, nyt vindue i soveværelse i stueplan, legetårn, gynge, rutsjebane, sat en væg op i tagetagen så der nu er to soveværelser i tagetagen, hele huset er malet ind- og udvendigt, garagen er blevet malet og træer og buske er blevet beskåret så ophold omkring huset er muliggjort. Huset opvarmes med el - herunder en luft til luft varmepumpe og suppleret af brændeovnen. Huset er tilmeldt udlejning gennem Feriepartner Rømø med ID nr. 2554. Feriepartner Rømø har først påbegyndt udlejningen i maj 2026 efter endt renovering. Et 2027-udlejningsbudget viser en lejeindtægt på kr. 121.521,- + forbrug.