


Ejerlejlighed
Så længe har boligen været til salg
Se prisudviklingen for denne bolig samt området, den ligger i. Dyk ned i historiske data og følg markedets udvikling, så du kan blive opdateret på tendenserne i området.
Se tidslinjen for boligens historie på markedet.
Oktober
Udbudt til salg på boligsiden
10.700.000 kr.
2023
jan.
Fjernet fra boligsiden
6.995.000 kr.
2022
dec.
Fjernet fra boligsiden
6.995.000 kr.
Oktober
Udbudt til salg på boligsiden
10.700.000 kr.
2023
jan.
Fjernet fra boligsiden
6.995.000 kr.
2022
dec.
Fjernet fra boligsiden
6.995.000 kr.
Grafen viser udviklingen i salgspris pr. m2 i området boligen ligger i
Bemærk at der kun optræder data for de måneder, hvor der har været minimum fem handler i hver af de tre forudgående måneder.
| Navn | Pris | Boligtype | Størrelse | Salgsdato | m² pris | Afstand |
|---|
Her finder du information om grunden, miljø-forhold og interessen for boligen – alt samlet for at give dig et komplet overblik.
Se udviklingen i visninger, klik til mægler og gemt af brugere i al boligens tid på markedet
Der er 659.350 indbyggere i Københavns Kommune. Kommuneskatten er på 23,5% og grundskyldspromillen på 5,1‰.
| Navn | Afstand | Trivsel | Karaktergns. |
|---|---|---|---|
| Skolen på Strandboulevarden | 251 m | 3,6 af 6.0 | 7 af 12 |
| Langelinieskolen | 551 m | 3,7 af 6.0 | 7,9 af 12 |
| Heibergskolen | 569 m | 3,8 af 6.0 | 8,4 af 12 |
Bare 2 kilometer lang er den, Østbanegade, anlagt i midten af 1890’erne, for nu var Østerport Station jo lige blevet opført som endestation for Kystbanen, og så måtte der en gade til, så man kunne komme frem og tilbage til stationen. Ja, sådan kan en gade også begynde sit liv. Pivlækker lejlighed med vandkig Selv om hjørnelejligheden på 2. sal i Østbanegade 111 ligger ved jernbanen, er det ikke noget, man hører med 2-lags vinduer. Lejligheden er på 131 m2 med mulighed for at indrette op til 4 soveværelser, og hvis det halve er nok, er den heldigvis delevenlig. Eksempelvis til forældrekøb. Den er velholdt og lige til at flytte ind i. Det er en lejlighed med den smukkeste stuk og rosetter i loftet, for det var stadig håndværket, der dominerede byggeriet i 1904. Lyset har altid noget at skulle have sagt i en skeløjet hjørnelejlighed, og det har det også her. Og som prikken over i'et er der endda kig til vandet. En pivlækker, lys lejlighed med altan fra køkkenet. Selv tak. Selv lufthavnen er en svir Med den nye bydel Nordhavn og byens SOHO lige om hjørnet, med Strandboulevarden og Østerbrogade lige om det andet hjørne og Indre By om det tredje, ja, så ligger lejligheden næppe meget bedre. Alt er tæt på. Det gælder de bedste restauranter, caféerne og de lækre butikker, og det gælder kulturen med gallerierne, balletten i Det Kongelige Teater, skuespillet i Skuespilhuset og de grønne væresteder som Sankt Annæ Plads og Kongens Have. Ja, selv lufthavnen er en svir. Turen til check-in tager bare 15 minutter. Vupti, så er man næsten i Paris.