Villa
Så længe har boligen været til salg
Se prisudviklingen for denne bolig samt området, den ligger i. Dyk ned i historiske data og følg markedets udvikling, så du kan blive opdateret på tendenserne i området.
Se tidslinjen for boligens historie på markedet.
Oktober
Udbudt til salg på boligsiden
6.195.000 kr.
1969
Bygget
Oktober
Udbudt til salg på boligsiden
6.195.000 kr.
1969
Bygget
Grafen viser udviklingen i salgspris pr. m2 i området boligen ligger i
Bemærk at der kun optræder data for de måneder, hvor der har været minimum fem handler i hver af de tre forudgående måneder.
| Navn | Pris | Boligtype | Størrelse | Salgsdato | m² pris | Afstand |
|---|
Her finder du information om grunden, miljø-forhold og interessen for boligen – alt samlet for at give dig et komplet overblik.
Se udviklingen i visninger, klik til mægler og gemt af brugere i al boligens tid på markedet
Der er 27.677 indbyggere i Albertslund Kommune. Kommuneskatten er på 25,6% og grundskyldspromillen på 9,1‰.
| Navn | Afstand | Trivsel | Karaktergns. |
|---|---|---|---|
| Egelundskolen | 673 m | 3,6 af 6.0 | 7,1 af 12 |
| Herstedlund Skole | 1,0 km | 3,6 af 6.0 | 6,2 af 12 |
| Herstedvester Skole | 1,1 km | 3,6 af 6.0 | 6,7 af 12 |
Åbent hus med tilmeldingskrav 25/10 - klik på billede - Huset har kun haft en familie som ejer. Huset er tegnet af arkitekt Anker Hansen, som ønskede at skabe de bedst tænkelige og meget rummelige rammer for familiens liv. Der blev tænkt STORT så huset rummer ikke mindre end 6 soveværelser, 3 toiletter og 2 badeværelser på de i alt 222 kvm. Derudover er der en opholdsstue og et meget stort køkken/alrum, der vil blive husets ”hjerte”. Det vil være ideelt at montere et par store ovenlysvinduer for at maksimere det naturlige lys. Der er brændeovn både i køkken/alrum og stuen. Der er også et godt bryggers og et rummeligt hobbyrum/værksted ved siden af bryggerset. Huset fremtræder overalt i klassisk 60’er stil, bortset fra køkkenelementerne der er skiftet. Huset emmer af charme og autenticitet. Dette hus vil kunne danne rammen om det aktive familieliv for den store eller meget pladskrævende familie. Beliggenheden er ideel på en 1154 kvm. grund direkte til de grønne arealer omkring Store Vejleå. Anlægget omkring huset fra den flotte indkørsel til de smukke brostensbelagte partier vidner om at man har haft sans for æstetik da man byggede huset. Alt fremtræder utroligt vedligeholdt både ude og inde. En villa som overalt er noget helt udover det almindelige. Beliggenheden i Albertslund er ideel for børnefamilier, med et veludviklet stisystem, der gør det trygt for børnene at færdes i området. Byen er kendt for sine grønne områder, hvor over 60% af arealet er dækket af skov, hvilket giver rig mulighed for naturoplevelser lige uden for døren. Albertslund byder også på et rigt kulturliv og mange fritidsaktiviteter, hvilket gør det til en attraktiv base for familielivet. Med kort afstand til både skoler, indkøb og offentlig transport er Mørkager 47 en oplagt mulighed for jer, der ønsker at bo i en grøn og aktiv kommune tæt på København. Når du køber en bolig gennem EDC, har du mulighed for at få en gratis flytteforsikring. Ønsker du denne, skal du sende en mail med "Ja tak" til [email protected]