Villa/Fritidsbolig
Åbent hus med tilmeldingskrav 23/7 - klik på billede - Højt beliggende på øen med udsigt mod syd og et flot kig til havet, ligger denne karakteristiske og charmerende ejendom som må anvendes både som Fritids- og Helårsbolig. Her er man lige midt på øen og har kun få kilometer til både Ærøskøbing og Marstal, til den smukke natur, de skønne badestrande, og bussen, som er gratis, holder lige rundt om hjørnet Huset er opført i 1904 i solide materialer og fremstår med mange af de gode kvaliteter, der kendetegner denne type ejendomme. Udvendigt vil nogle områder have glæde af en opfriskning, men her er et godt udgangspunkt for den næste ejer. Boligen indeholder en stueplan - hvor der er højt til loftet og hyggelig stemning: Stor møblerbar entre med terrazzogulv, meget stor lys stue/spisestue i hele husets bredde, med fantastisk lysindfald fra 3 verdenshjørner, og direkte udgang til solterrassen med kigget til havet. Rigtigt godt køkken med adgang til 8 m2 tør viktualiekælder, stort soveværelse, ekstra værelse/walk-in-closet, dejligt flisebadeværelse med bruseniche. Bagerst er der værksted, praktisk bryggers/grovkøkken/vaskerum med vaskemaskine og bagudgang til haven. På 1. sal er der repos, 2 gode ældre soveværelser, lille depotrum, og stort loftsrum med flere udnyttelsesmuligheder Bag huset er der dejlig, helt ugenert solrig gammel have, altid med en terrasse eller en plet i sol eller skygge. Derudover er der god garage og godt redskabsskur og effektiv robotplæneklipper. Der er nok at komme at kigge på, så tøv ikke med at bestille en fremvisning!
Så længe har boligen været til salg
Se prisudviklingen for denne bolig samt området, den ligger i. Dyk ned i historiske data og følg markedets udvikling, så du kan blive opdateret på tendenserne i området.
Se tidslinjen for boligens historie på markedet.
Juni
Udbudt til salg på boligsiden
675.000 kr.
2022
jul.
Solgt, alm. frit salg
690.000 kr.
1996
sep.
Solgt, familiehandel
300.000 kr.
Juni
Udbudt til salg på boligsiden
675.000 kr.
2022
jul.
Solgt, alm. frit salg
690.000 kr.
1996
sep.
Solgt, familiehandel
300.000 kr.
Grafen viser udviklingen i salgspris pr. m2 i området boligen ligger i
Bemærk at der kun optræder data for de måneder, hvor der har været minimum fem handler i hver af de tre forudgående måneder.
Her finder du information om grunden, miljø-forhold og interessen for boligen – alt samlet for at give dig et komplet overblik.
Se udviklingen i visninger, klik til mægler og gemt af brugere i al boligens tid på markedet
Der er 5.960 indbyggere i Ærø Kommune. Kommuneskatten er på 26,1% og grundskyldspromillen på 11,1‰.
| Navn | Afstand | Trivsel | Karaktergns. |
|---|---|---|---|
| Marstal Skole | 5,9 km | Ikke oplyst | Ikke oplyst |
| Navn | Pris | Boligtype | Størrelse | Salgsdato | m² pris | Afstand |
|---|