


Villa/Fritidsbolig
”Sandballegård” ligger usædvanligt naturskønt kun 100 meter fra kysten i det smukke landskab i Nordby Bakker på Nordsamsø. Fra ejendommen er der en yderst smuk udsigt til havet mod vest med bakker og varieret natur i forgrunden. Store dele af nordøen mod nord og vest er fredet natur, og udover fredningen er området klassificeret som Natura 2000 – særligt beskyttet natur. Den velbevarede og stråtækte ejendom er løbende renoveret og forbedret så den i dag fremstår i utrolig god stand med mange fine detaljer bevaret. De fire længer indrammer en helt klassisk gårdsplads med stenpikning og portrum mod øst. De to længer med beboelse ligger mod syd og vest, så man har glæde af den flotte udsigt. Beboelsen på hele 202 m2 er charmerende indrettet med gode opholdsrum og plads til mange overnattende med hele fem værelser. Den største af stuerne ”pejsestuen” ligger med udsigt mod havet; her er plads til både langbord samt de mere behagelige siddemøbler. I ”pejsestuen” har nuværende ejere fået udskiftet gamle staldvinduer med speciallavede sprossede vinduer der matcher de øvrige vinduer i ejendommen. I denne ende af huset ligger to af husets værelser. Det landlige køkken med spiseplads ligger midt i huset med gennemgående lys, flotte trægulve og malede lofter. Ved mellemgangen ligger husets to meget fine badeværelser med gulvvarme; det ene med badekar og det andet med bruseniche. I den sydlige fløj ligger der to værelser samt endnu en stue med fine trægulve og brændeovn. Sidste værelse ligger ved køkkenet; også med trægulv der er isoleret. Huset opvarmes af luft/luft varmepumper, el-paneler i værelser samt brændeovn og åben pejs. De 2 gamle staldlænger er udhusareal og anvendes nu til opbevaring. Grunden henligger med græs og lidt beplantning. Her skal især det store terrasseområde nævnes hvor man har glæde af udsigten mod havet og desuden en petanquebane blandt de mange fine frugttræer. Fra ejendommen er der 120 meter til stranden ved ”Vandstedet”. Der er ca. 2½ km. til Nordbys idyl med gadekær, klokketårn og spisesteder mv. Et par kilometer syd for Nordby ligger Maarup med indkøbsmuligheder og herudover cykelsti sydpå til resten af øen. Huset kan frit anvendes til både helårs- eller fritidsbolig
Så længe har boligen været til salg
Se prisudviklingen for denne bolig samt området, den ligger i. Dyk ned i historiske data og følg markedets udvikling, så du kan blive opdateret på tendenserne i området.
Se tidslinjen for boligens historie på markedet.
Marts
Prisfald
-600.000 kr. -5%
10.900.000 kr.
2024
okt.
Udbudt til salg på boligsiden
11.500.000 kr.
2019
jun.
Solgt, alm. frit salg
4.400.000 kr.
Marts
Prisfald
-600.000 kr. -5%
10.900.000 kr.
2024
okt.
Udbudt til salg på boligsiden
11.500.000 kr.
2019
jun.
Solgt, alm. frit salg
4.400.000 kr.
Grafen viser udviklingen i salgspris pr. m2 i området boligen ligger i
Bemærk at der kun optræder data for de måneder, hvor der har været minimum fem handler i hver af de tre forudgående måneder.
Her finder du information om grunden, miljø-forhold og interessen for boligen – alt samlet for at give dig et komplet overblik.
Se udviklingen i visninger, klik til mægler og gemt af brugere i al boligens tid på markedet
Der er 3.694 indbyggere i Samsø Kommune. Kommuneskatten er på 25,9% og grundskyldspromillen på 10,5‰.
| Navn | Afstand | Trivsel | Karaktergns. |
|---|---|---|---|
| Samsø Skole | 17,3 km | 3,5 af 6.0 | 6,6 af 12 |
| Navn | Pris | Boligtype | Størrelse | Salgsdato | m² pris | Afstand |
|---|