


Fritidsgrund
Så længe har boligen været til salg
Se prisudviklingen for denne bolig samt området, den ligger i. Dyk ned i historiske data og følg markedets udvikling, så du kan blive opdateret på tendenserne i området.
Se tidslinjen for boligens historie på markedet.
Juli
Udbudt til salg på boligsiden
2.495.000 kr.
2024
nov.
Solgt, alm. frit salg
1.845.000 kr.
Juli
Udbudt til salg på boligsiden
2.495.000 kr.
2024
nov.
Solgt, alm. frit salg
1.845.000 kr.
| Navn | Pris | Boligtype | Størrelse | Salgsdato | m² pris | Afstand |
|---|
Her finder du information om grunden, miljø-forhold og interessen for boligen – alt samlet for at give dig et komplet overblik.
Se udviklingen i visninger, klik til mægler og gemt af brugere i al boligens tid på markedet
Der er 32.605 indbyggere i Odsherred Kommune. Kommuneskatten er på 26,3% og grundskyldspromillen på 12,3‰.
| Navn | Afstand | Trivsel | Karaktergns. |
|---|---|---|---|
| Nykøbing Skole | 3,4 km | Ikke oplyst | Ikke oplyst |
| Skolerne i Egebjerg, Nykøbing og Odden | 3,4 km | Ikke oplyst | Ikke oplyst |
| Højby Skole | 7,8 km | Ikke oplyst | Ikke oplyst |
Hvor tomme tønder buldrer mest og siger lidt, fylder tomme grunde mest og fortæller meget. Selvfølgelig gør de det. Så der skal kun lidt menneskelig fantasi til at forestille sig, hvor det nye sommerhus skal stå, hvor stort det skal være, træ eller mursten, med eller uden anneks, have, terrasser, indkørsel, bålplads, hængekøje. Ja, alt det, der gør det sjovt, spændende og udfordrende at bygge nyt. Med bare 500 meter gennem Rørvig Sandflugtsplantage til en af de bedste badestrande på Sjælland ligger en tom sommerhusgrund på Koglehusvej 6 med smukke, gamle træer. Med alle sine 1.971 m2 er den sommerhusløs, og det skal der gøres noget ved. Her skal der bygges nyt, her skal fantasien på arbejde i den odsherredske natur, hvor istiden har formet landskabet, hvor bølgeslag og sand på vandring har formet kysten med bløde landskaber og dramatiske, stejle klinter. Man skal faktisk til Vesterhavet for at finde en kyst, der er lige så rå og fascinerende som kysten fra Rørvig til spidsen af Sjællands Odde. Det tager en time at køre fra København til Koglehusvej. Den hyggeligste tur er med færgen fra Hundested. ’Tut tut’, har den tuttet over Isefjord og lagt sig til kaj i Rørvig Havn siden 1928.