


Landejendom
Så længe har boligen været til salg
Se prisudviklingen for denne bolig samt området, den ligger i. Dyk ned i historiske data og følg markedets udvikling, så du kan blive opdateret på tendenserne i området.
Se tidslinjen for boligens historie på markedet.
2010
Ombygning
2005
maj
Solgt, alm. frit salg
120.526 kr.
1994
feb.
Solgt, familiehandel
515.000 kr.
2010
Ombygning
2005
maj
Solgt, alm. frit salg
120.526 kr.
1994
feb.
Solgt, familiehandel
515.000 kr.
| Navn | Pris | Boligtype | Størrelse | Salgsdato | m² pris | Afstand |
|---|
Her finder du information om grunden, miljø-forhold og interessen for boligen – alt samlet for at give dig et komplet overblik.
Se udviklingen i visninger, klik til mægler og gemt af brugere i al boligens tid på markedet
Der er 49.798 indbyggere i Varde Kommune. Kommuneskatten er på 25,1% og grundskyldspromillen på 17,7‰.
| Navn | Afstand | Trivsel | Karaktergns. |
|---|---|---|---|
| Blåbjergskolen - Nr. Nebel | 4,6 km | 3,6 af 6.0 | 7 af 12 |
| Blåbjergskolen - Outrup | 4,9 km | 3,7 af 6.0 | Ikke oplyst |
| Blåbjergskolen - Lunde-Kvong | 7,0 km | 3,7 af 6.0 | Ikke oplyst |
På Klintingvej 175 ved Stausø får du en alsidig landejendom med god plads både ude og inde – og en beliggenhed, hvor natur, skole og hverdag er dejligt tæt på. Ejendommen rummer samlet ca. 22 ha inkl. nabogrunden på Klintingvej 171. Her er både agerjord, brakarealer, natur og læhegn, som tilsammen giver en ejendom med mange anvendelsesmuligheder. Blåbjerg Friskole med pasningstilbud ligger lige på den anden side af vejen, og fra Henne Stationsby er der togforbindelse mod bl.a. Varde og Nørre Nebel. Stuehuset byder på hele 240 m² bolig i ét plan og har en god og rummelig indretning. Her får du køkken med spiseplads i åben forbindelse med stuen, en stor opholdsstue, fire gode værelser, to badeværelser samt et stort bryggers. Fra stuen er der direkte udgang til den hævede træterrasse og haven. Boligen opvarmes med luft-til-vand varmepumpe fra 2021, og ejendommen er tilsluttet offentlig kloak – to praktiske plusser i hverdagen Udenfor venter et stort og anvendeligt bygningssæt med værksted, garage, gildesal, lade, maskinhus og hestestald med tre bokse. Her er med andre ord rigtig gode rammer, hvad enten drømmen er heste og mindre dyrehold, værksted, hobbyaktiviteter eller bare masser af plads til opbevaring. Og så er der beliggenheden. Her bor du landligt med luft omkring dig, samtidig med at nogle af Vestkystens helt store kvaliteter ligger tæt på. Henne Strand, Vesterhavet, Filsø og Blåbjerg Plantage er alt sammen inden for rækkevidde. En ejendom til dig, der drømmer om plads, jord og frihed – uden at give afkald på en god beliggenhed og en nem hverdag.