


Villa
Så længe har boligen været til salg
Se prisudviklingen for denne bolig samt området, den ligger i. Dyk ned i historiske data og følg markedets udvikling, så du kan blive opdateret på tendenserne i området.
Se tidslinjen for boligens historie på markedet.
August
Udbudt til salg på boligsiden
11.495.000 kr.
1985
Bygget
August
Udbudt til salg på boligsiden
11.495.000 kr.
1985
Bygget
Grafen viser udviklingen i salgspris pr. m2 i området boligen ligger i
Bemærk at der kun optræder data for de måneder, hvor der har været minimum fem handler i hver af de tre forudgående måneder.
| Navn | Pris | Boligtype | Størrelse | Salgsdato | m² pris | Afstand |
|---|
Her finder du information om grunden, miljø-forhold og interessen for boligen – alt samlet for at give dig et komplet overblik.
Se udviklingen i visninger, klik til mægler og gemt af brugere i al boligens tid på markedet
Der er 24.811 indbyggere i Hørsholm Kommune. Kommuneskatten er på 23,7% og grundskyldspromillen på 8,5‰.
| Navn | Afstand | Trivsel | Karaktergns. |
|---|---|---|---|
| Rungsted Skole | 936 m | 3,8 af 6.0 | 8,5 af 12 |
| Hørsholm Skole | 2,5 km | 3,8 af 6.0 | 8,5 af 12 |
| Vallerødskolen | 2,5 km | 3,8 af 6.0 | 8,3 af 12 |
Ingeborg Dinesen, ja, det var Karen Blixens mor. Selvfølgelig er det derfor, at hun har fået vejen ved siden af Karen Blixen Museet opkaldt efter sig. Vænger er udstykninger af gårde, og dem har der tidligere været en del af her. I dag har Ingeborg Vænge en af de bedste beliggenheder i Rungsted: nabo til skoven, havnen, stranden og flere golfbaner. Fra ejendommen er der stisystemer til gode skoler, private og offentlige, gymnasium og sportsfaciliteter som skøjte- og svømmehal og tennis. Byen har sin egen kystbanestation med kort rejsetid til København og Lufthavnen. Rungsted Havn er den største og mest aktive havn i Nordsjælland med lækre butikker, caféer, restauranter og spisesteder i alle klasser. Og så er det altid inspirerende at gå tur Karen Blixens have på Rungstedlund. Huset på Ingeborg Vænge 8 et klassisk 1980er hus bygget i en tid med klinger på gulvet, trælister på loftet og et muret køkken, der stadig står, fordi det ikke kan slides op. Planløsningen er ideel for familien børn, der vil elske at blive teenagere her. 163 m2 med børn i den ene ende, og forældre i den anden. Grunden er på 1.200 m2. Kan man ikke købe Paradisets Have, må man anlægge den selv. Og det er, hvad nuværende ejere har gjort. Anlagt den selv. Spændende er den at gå rundt i med bålplads, terrasser med sol og skygge, gamle træer og stedsegrønne træer. Vejen er lille og ligger i 3. række til Rungsted Strandvej. Altså ingen strandvejsstøj, bare fred og ro, kun havnens måger kan finde på at kigge med. Rungsted er som et kram. Ikke et luftigt høflighedsknus. Hørsholm ligger lige om hjørnet med det måske bedste supermarked i Danmark. Rungsted og Hørsholm er tæt forbundne, de er naboer med blot én kilometer fra centrum til centrum. Familier med børn har det godt i Rungsted. Fra Rungsted Station er der bare 40 minutter til det nærmeste fly.