Fritidsbolig
Se prisudviklingen for denne bolig samt området, den ligger i. Dyk ned i historiske data og følg markedets udvikling, så du kan blive opdateret på tendenserne i området.
Se tidslinjen for boligens historie på markedet.
2025
sep.
Fjernet fra boligsiden
2.295.000 kr.
2025
sep.
Solgt, alm. frit salg
2.525.000 kr.
2025
jul.
Udbudt til salg på boligsiden
2.295.000 kr.
2025
sep.
Fjernet fra boligsiden
2.295.000 kr.
2025
sep.
Solgt, alm. frit salg
2.525.000 kr.
2025
jul.
Udbudt til salg på boligsiden
2.295.000 kr.
Grafen viser udviklingen i salgspris pr. m2 i området boligen ligger i
Bemærk at der kun optræder data for de måneder, hvor der har været minimum fem handler i hver af de tre forudgående måneder.
| Navn | Pris | Boligtype | Størrelse | Salgsdato | m² pris | Afstand |
|---|
Her finder du information om grunden, miljø-forhold og interessen for boligen – alt samlet for at give dig et komplet overblik.
Der er 100.747 indbyggere i Silkeborg Kommune. Kommuneskatten er på 25,5% og grundskyldspromillen på 11‰.
| Navn | Afstand | Trivsel | Karaktergns. |
|---|---|---|---|
| Bryrup Skole | 1,5 km | 3,6 af 6.0 | 7,2 af 12 |
| Frisholm Skole | 6,8 km | 3,6 af 6.0 | 7,3 af 12 |
| Gjessø Skole | 10,9 km | 3,9 af 6.0 | Ikke oplyst |
Det skrev mægleren, da boligen blev sat til salg:
Velkommen til dette charmerende og unikke sommerhus beliggende i ugenerte omgivelser udenfor Bryrup. Omkranset af Søhøjlandets kuperede natur og med masser af stier og skove i nærområdet med fuld offentlig adgang, får du her et sommerhus, hvor naturen er i centrum. Med andre or...
Beskrivelsen af teksten om boligen er beskyttet og må derfor ikke kopieres eller på anden vis genbruges.
Fritidsboligen ligger på Højdedraget i Silkeborg. Ser det spændende ud, kan du få mange nyttige informationer på den her side
Fritidsboligen er bygget i 1986 og ombygget i 2008. Inde i fritidsboligen er der 71 kvadratmeter, hvor store og små kan sysle med legetøj, familiehygge og meget mere.
Når børnenes lege bliver for vilde, kan de voksne sende dem ind i et af de 3 værelser, så der kan blive mere ro på fællesarealerne.
Seneste salgsdato for sommerhuset var den 2025-09-09. Salgsprisen for sommerhuset var dengang kr. 2.525.000.
Der har været 6 salg af Højdedraget siden 1992, hvor boligsalg blev digitaliseret på Den Offentlige Informationsserver