Fritidsbolig
Se prisudviklingen for denne bolig samt området, den ligger i. Dyk ned i historiske data og følg markedets udvikling, så du kan blive opdateret på tendenserne i området.
Se tidslinjen for boligens historie på markedet.
2023
sep.
Solgt, alm. frit salg
1.665.000 kr.
1998
apr.
Solgt, alm. frit salg
650.000 kr.
1967
Bygget
2023
sep.
Solgt, alm. frit salg
1.665.000 kr.
1998
apr.
Solgt, alm. frit salg
650.000 kr.
1967
Bygget
Grafen viser udviklingen i salgspris pr. m2 i området boligen ligger i
Bemærk at der kun optræder data for de måneder, hvor der har været minimum fem handler i hver af de tre forudgående måneder.
| Navn | Pris | Boligtype | Størrelse | Salgsdato | m² pris | Afstand |
|---|
Her finder du information om grunden, miljø-forhold og interessen for boligen – alt samlet for at give dig et komplet overblik.
Der er 52.291 indbyggere i Faaborg-Midtfyn Kommune. Kommuneskatten er på 26,1% og grundskyldspromillen på 8,5‰.
| Navn | Afstand | Trivsel | Karaktergns. |
|---|---|---|---|
| Brahesminde Skole | 1,3 km | Ikke oplyst | Ikke oplyst |
| Brahesminde Skole | 1,3 km | 3,7 af 6.0 | 6,5 af 12 |
| Øhavsskolen | 3,2 km | 3,6 af 6.0 | 6,6 af 12 |
Det skrev mægleren, da boligen blev sat til salg:
Med en skøn beliggenhed i Svanninge Bakker får du her et unikt beliggende fritidshus i helt fantastiske naturomgivelser. Sommerhuset indeholder entré, badeværelse, køkken i åben forbindelse til stue. 1. sal med stue, 2 værelser og 1 toilet. Grunden er anlagt som naturagtig grund, der både er smuk og skøn at opholde ...
Beskrivelsen af teksten om boligen er beskyttet og må derfor ikke kopieres eller på anden vis genbruges.
Sommerhuset ligger på Højbovænge i Faaborg-Midtfyn. Er fritidsboligen interessant for dig, kan du læse meget mere herunder.
Fritidsboligen er opført i 1967 . Inde i fritidsboligen er der 100 kvadratmeter, hvor store og små kan sysle med madlavning, spil og meget mere.
Er der brug for, at børn og voksne er adskilt, er der 4 værelser at dele sig op it, så voksensnak ikke bliver forstyrret af børneleg og omvendt.
Sommerhuset blev sidst solgt den 2023-09-11. Dengang var salgsprisen kr. 1.665.000.
Der har været 2 salg af Højbovænge siden 1992, hvor boligsalg blev digitaliseret på Den Offentlige Informationsserver