


Fritidsbolig
Så længe har boligen været til salg
Se prisudviklingen for denne bolig samt området, den ligger i. Dyk ned i historiske data og følg markedets udvikling, så du kan blive opdateret på tendenserne i området.
Se tidslinjen for boligens historie på markedet.
Maj
Udbudt til salg på boligsiden
2.995.000 kr.
2017
sep.
Fjernet fra boligsiden
1.995.000 kr.
2017
apr.
Udbudt til salg på boligsiden
1.995.000 kr.
Maj
Udbudt til salg på boligsiden
2.995.000 kr.
2017
sep.
Fjernet fra boligsiden
1.995.000 kr.
2017
apr.
Udbudt til salg på boligsiden
1.995.000 kr.
Grafen viser udviklingen i salgspris pr. m2 i området boligen ligger i
Bemærk at der kun optræder data for de måneder, hvor der har været minimum fem handler i hver af de tre forudgående måneder.
| Navn | Pris | Boligtype | Størrelse | Salgsdato | m² pris | Afstand |
|---|
Her finder du information om grunden, miljø-forhold og interessen for boligen – alt samlet for at give dig et komplet overblik.
Se udviklingen i visninger, klik til mægler og gemt af brugere i al boligens tid på markedet
Der er 29.347 indbyggere i Lejre Kommune. Kommuneskatten er på 25,31% og grundskyldspromillen på 9,6‰.
| Navn | Afstand | Trivsel | Karaktergns. |
|---|---|---|---|
| Trællerupskolen | 1,6 km | Ikke oplyst | Ikke oplyst |
| Kirke Saaby Skole | 4,6 km | Ikke oplyst | Ikke oplyst |
| Allerslev Skole | 5,7 km | Ikke oplyst | Ikke oplyst |
Man skal helt ned i bunden af Roskilde Fjord, helt ned til kvarteret Lindenborg i Roskilde for at finde adressen Fjordvang 13. Her ligger et skønt sommerhus i 2. række til fjorden, og man skulle ikke tro, at det er bygget i 1974. Det fik sin renaissance, sin genfødsel små 30 år senere, siden er det vedligeholdt til det moderne hus på 108 m2, det er i dag. Pivhyggeligt er det, ikke meget vedligeholdelse her de næste mange år. Her er luft-til-luft varmepumpe og gulvvarme undtagen i stuen, som til gengæld har pilleovn. Altså god varmeøkonomi og udsigt til vandet i fjorden. Tørre fødder, tørt hår Vandet, skoven, naturen og det hyggelige kvarter er en rigtig god grund til at holde korte og lange ferier her. Ejerforeningen har både- og badebro ved fjorden. Man skriver sig op til en bådplads, og vupti, pludselig er der en ledig plads. Der er sol på terrasserne fra morgen til aften, her kan man nemt få sig en morfar med en krimi på maven. Fra garagen er der direkte afgang til huset, altså ingen våde fødder eller vådt hår. Grunden er på 840 m2. Roskilde, 15 minutter Indkøb er nemt i REMA 1000. Skjoldsungernes Land ligger tæt på, det er en af Danmarks fem nationalparker og dækker et område på 170 km2. I nationalparken finder man noget af Danmarks fineste natur med Roskilde Fjord i nord og Bidstrup Skovene i syd. Stiens hovedrute strækker sig mellem Roskilde og Hvalsø, en vandretur på 30 kilometer. Roskilde er en tur på 15 bilminutter, og København er bare en tur på 40 minutter. Den sydligste Fjordby er Roskilde Vandet i Kattegat glider mod syd ned i Isefjord. Fjordlandet er landet, hvis kyster går ud til fjordene, det tæller kysterne til Lammefjord, Holbæk Fjord og Roskilde Fjord. Byerne i Fjordlandet er Fjordbyerne, og den sydligste Fjordby er såmænd Roskilde.