Fritidsbolig
Se prisudviklingen for denne bolig samt området, den ligger i. Dyk ned i historiske data og følg markedets udvikling, så du kan blive opdateret på tendenserne i området.
Se tidslinjen for boligens historie på markedet.
2021
aug.
Fjernet fra boligsiden
6.495.000 kr.
2021
aug.
Solgt, alm. frit salg
5.945.000 kr.
2021
aug.
Udbudt til salg på boligsiden
6.495.000 kr.
2021
aug.
Fjernet fra boligsiden
6.495.000 kr.
2021
aug.
Solgt, alm. frit salg
5.945.000 kr.
2021
aug.
Udbudt til salg på boligsiden
6.495.000 kr.
Grafen viser udviklingen i salgspris pr. m2 i området boligen ligger i
Bemærk at der kun optræder data for de måneder, hvor der har været minimum fem handler i hver af de tre forudgående måneder.
| Navn | Pris | Boligtype | Størrelse | Salgsdato | m² pris | Afstand |
|---|
Her finder du information om grunden, miljø-forhold og interessen for boligen – alt samlet for at give dig et komplet overblik.
Der er 32.605 indbyggere i Odsherred Kommune. Kommuneskatten er på 26,3% og grundskyldspromillen på 12,3‰.
| Navn | Afstand | Trivsel | Karaktergns. |
|---|---|---|---|
| Nykøbing Skole | 5,5 km | Ikke oplyst | Ikke oplyst |
| Skolerne i Egebjerg, Nykøbing og Odden | 5,5 km | 3,6 af 6.0 | 6,7 af 12 |
| Højby Skole | 10,0 km | 3,5 af 6.0 | 6,5 af 12 |
Det skrev mægleren, da boligen blev sat til salg:
Når en vej hedder Degnevænget, er det nok fordi den ligger tæt på en kirke, for en kirkeløs by har ikke en degn. Degnevænget i Rørvig ligger lige om hjørnet til den højgule Rørvig Kirke, og kvarteret omkring er kvarteret med nogle af de første sommerhuse i Rørvig. Degnen boede på Degnevænget. Vængerne er vejene...
Beskrivelsen af teksten om boligen er beskyttet og må derfor ikke kopieres eller på anden vis genbruges.
Kører du til Degnevænget i Odsherred, kommer du til denne fritidsoblig. Er sommerhuset interessant for dig, kan du læse meget mere herunder.
Sommerhuset er opført i 1951 og bygget om i 2000. Inde i sommerhuset er der 116 kvadratmeter, hvor store og små kan sysle med madlavning, spil og meget mere.
Når børnenes lege bliver for højlydte, kan de voksne sende dem ind i et af de 5 værelser, så der kan blive mere ro i sommerhuset.
Sommerhuset blev sidst solgt den 2021-08-12. Salgsprisen for sommerhuset var dengang kr. 5.945.000.
Der har været 3 salg af Degnevænget siden 1992, hvor boligsalg blev digitaliseret på Den Offentlige Informationsserver