Fritidsbolig
Se prisudviklingen for denne bolig samt området, den ligger i. Dyk ned i historiske data og følg markedets udvikling, så du kan blive opdateret på tendenserne i området.
Se tidslinjen for boligens historie på markedet.
2025
apr.
Solgt, alm. frit salg
1.465.000 kr.
2024
mar.
Fjernet fra boligsiden
1.395.000 kr.
2024
mar.
Solgt, alm. frit salg
1.370.000 kr.
2025
apr.
Solgt, alm. frit salg
1.465.000 kr.
2024
mar.
Fjernet fra boligsiden
1.395.000 kr.
2024
mar.
Solgt, alm. frit salg
1.370.000 kr.
Grafen viser udviklingen i salgspris pr. m2 i området boligen ligger i
Bemærk at der kun optræder data for de måneder, hvor der har været minimum fem handler i hver af de tre forudgående måneder.
| Navn | Pris | Boligtype | Størrelse | Salgsdato | m² pris | Afstand |
|---|
Her finder du information om grunden, miljø-forhold og interessen for boligen – alt samlet for at give dig et komplet overblik.
Der er 100.747 indbyggere i Silkeborg Kommune. Kommuneskatten er på 25,5% og grundskyldspromillen på 11‰.
| Navn | Afstand | Trivsel | Karaktergns. |
|---|---|---|---|
| Gjern Skole | 1,2 km | 3,9 af 6.0 | Ikke oplyst |
| Voel Skole | 3,7 km | 3,8 af 6.0 | Ikke oplyst |
| Sorring Skole | 5,0 km | 3,8 af 6.0 | Ikke oplyst |
Det skrev mægleren, da boligen blev sat til salg:
Velkommen til Amerikabakken 525, et fantastisk sommerhus beliggende i det smukke Søhøjlandet, hvor komfort og kvalitet går hånd i hånd med en skøn udsigt og ferieparkens faciliteter. Dette charmerende 1-plans sommerhus, bygget i 2009 og på 88 m², tilbyder en perfekt blanding af afslapn...
Beskrivelsen af teksten om boligen er beskyttet og må derfor ikke kopieres eller på anden vis genbruges.
Kører du til Amerikabakken i Silkeborg, kommer du til det her sommerhus. Ser det spændende ud, kan du få mange nyttige informationer på den her side
Sommerhuset er bygget i 2009 . Inde i sommerhuset er der 88 kvadratmeter, hvor store og små kan sysle med madlavning, spil og meget mere.
Når børnenes lege bliver for vilde, kan de voksne sende dem ind i et af de 4 værelser, så der kan blive mere ro på fællesarealerne.
Seneste salgsdato for sommerhuset var den 2025-04-30. Dengang blev huset solgt til kr. 1.465.000.
Amerikabakken er solgt 3 siden 1992.