Udbuddet af huse stiger i 60 kommuner

Huskøberne har fået flere huse at vælge imellem i 60 kommuner i den seneste måned. Foto: Boligsiden.
Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
Skrevet af Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
GEM ARTIKEL    Udbud   3. juli 2021   ·   2 MIN

Huskøberne i 60 kommuner har i løbet af den sidste måned fået flere valgmuligheder i deres boligsøgen. Det fremgår af Boligsidens nye udbudstal. Se hvilke kommuner det gælder i oversigten herunder.

Udvalget har længe været begrænset, når de danske boligkøbere har bevæget sig ud for at finde deres fremtidige hjem. Men det store fald i udbuddet, som vi har set igennem 2020, er stoppet, og i stedet kommer der nu stille og roligt flere boliger på markedet.

Boligsidens friske udbudstal viser ved indgangen til juli, at der nu er over 40.000 boliger til salg i Danmark.

”Udbuddet er vokset stille og roligt steget igennem de seneste måneder. Det har hidtil primært været tilfældet for ejerlejligheder og sommerhuse, men i den seneste måned er husene også for alvor kommet med. Det betyder, at køberne får mere at vælge imellem, at konkurrencen bliver mindre, og færre vil se sig nødsaget til at byde over prisen for at sikre sig handlen. Derfor kan det voksende udbud også bidrage til at lægge en dæmper på priserne i de kommende måneder, ” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.

Stigende udbud i flertallet af landets kommuner

Boligsidens nye udbudstal viser, at udvalget af villaer og rækkehuse er vokset i 60 kommuner i den seneste måned. Stigningen er størst i Vallensbæk, Allerød og Glostrup kommuner, ligesom flere øvrige hovedstadskommuner placerer sig øverst i opgørelsen.

”De stigende priser har fået flere sælgere til at overveje et boligsalg. Det gælder især i hovedstadskommunerne, hvor prisstigningerne har været størst. Som med mange andre bevægelser på boligmarkedet begynder udviklingen typisk i storbyerne og spreder sig derfra som ringe i vandet. Derfor finder vi også mange provinskommuner på opgørelsen, for udviklingen går i samme retning – om end stigningen i udbuddet her ikke er lige så stor,” siger Birgit Daetz.

Udover de 60 kommuner, hvor udbuddet er steget, er der 10 kommuner, der har et uændret antal huse til salg, imens 28 kommuner har oplevet et fald i udbuddet.

Er du på jagt efter et nyt hus, kan du i opgørelsen herunder se, om der også er kommet flere huse til salg i den kommune, du søger i.

Udviklingen i udbuddet af huse den seneste måned:

KommuneAntal huse til salg primo juni 2021Antal huse til salg primo juli 2021Ændring (styk)Ændring i procent
Vallensbæk19291053%
Herlev35491440%
Allerød46571124%
Glostrup2834621%
Hvidovre841021821%
Egedal841021821%
Tårnby861031720%
Roskilde1441712719%
Hørsholm1101261615%
Lyngby-Taarbæk79891013%
Gribskov1521711913%
Hillerød1451631812%
Rudersdal1531711812%
Aarhus5866496311%
Odsherred1832021910%
Kerteminde1121231110%
Faxe150164149%
Sorø123134119%
Faaborg-Midtfyn406439338%
Køge169181127%
Hedensted328350227%
Favrskov228243157%
Solrød9510166%
Ringkøbing-Skjern362384226%
Frederikssund11912676%
Brøndby373925%
Struer238250125%
Gentofte17918895%
Herning369387185%
Ikast-Brande271284135%
Fredensborg13113765%
Horsens356372164%
Rebild18919784%
Kolding509530214%
Middelfart268279114%
Morsø18118874%
Fredericia20821684%
Varde349362134%
Randers672697254%
Vordingborg303314114%
Vesthimmerland356367113%
Mariagerfjord392404123%
Holstebro336346103%
Esbjerg484498143%
Næstved352362103%
Lemvig19419953%
Vejle584599153%
Langeland22322852%
Halsnæs929422%
Greve14114432%
Ærø495012%
Jammerbugt43744582%
Tønder25225642%
Holbæk34134651%
Svendborg34234751%
Thisted49950671%
Odense60761471%
Syddjurs29229421%
Haderslev35335521%
Frederikshavn56056331%
Brønderslev32332410%
Viborg63763810%
Frederiksberg131300%
Høje-Taastrup14414400%
Læsø343400%
Fanø313100%
Sønderborg37837800%
Silkeborg508507-10%
Aalborg828826-20%
Hjørring720717-30%
Bornholm178177-1-1%
Norddjurs339337-2-1%
Nyborg166165-1-1%
Nordfyns227225-2-1%
København209207-2-1%
Helsingør151149-2-1%
Guldborgsund472464-8-2%
Slagelse342336-6-2%
Skive288282-6-2%
Odder154150-4-3%
Lolland378368-10-3%
Assens466452-14-3%
Skanderborg259250-9-3%
Stevns117112-5-4%
Ballerup4644-2-4%
Vejen263251-12-5%
Dragør4240-2-5%
Kalundborg385366-19-5%
Aabenraa277263-14-5%
Samsø3129-2-6%
Billund147136-11-7%
Albertslund3936-3-8%
Lejre10899-9-8%
Ishøj3532-3-9%
Gladsaxe11198-13-12%
Ringsted9280-12-13%
Rødovre5545-10-18%
Furesø9275-17-18%
Hele landet24.25724.8005432%

(Tabellen viser ændringen i udbuddet af villaer og rækkehuse den seneste måned i hver enkelt kommune. Kilde: Boligsiden)

Kategorier

Boligkøb
Udbud