Er udbuddet af ejerlejligheder også faldet i din by?

Lejligheder i København. Foto: Boligsiden.dk
Lejligheder i København. Foto: Boligsiden
Skrevet af Simon Møbjerg Sørensen
Journalist
GEM ARTIKEL    Udbud   3. juni 2021   ·   2 MIN

Udbuddet af ejerlejligheder er fortsat væsentligt lavere end for et år siden, men det er steget i de seneste tre måneder, så udvalget samlet set vokser lidt igen. Se, hvordan udbuddet ser ud i din by.

De seneste tre måneder er udbuddet af ejerlejligheder steget, viser nye udbudstal fra Boligsiden. Dermed er markedet i gang med at genskabe den balance, der har været skæv det seneste års tid, hvor udbuddet trods de seneste måneders stigning er faldet med 26 procent.

Når vi dykker ned på de største lejlighedsmarkeder i Danmark, er det særligt i Odense og Randers, at balancen nu igen er genoprettet, mens udbuddet i dag fortsat er meget lavere end for et år siden i København, Aarhus og Aalborg.

”I de fleste byer er udbuddet en del lavere end for et år siden, og det gælder også landets største markeder i København, Aarhus og Aalborg. Her er faldet i udbuddet dog stoppet de seneste måneder, så der igen er kommet lidt flere lejligheder at vælge imellem,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.

Hun påpeger, at det typisk er i de måneder, vi er inde i nu, at udbuddet stiger, så det topper i løbet af sommeren, inden det falder igen i efteråret. Men coronasituationen og udviklingen på lejlighedsmarkedet gør det svært at forudse, hvad der kommer til at ske med udbuddet den kommende tid.

”Vi så i april måned, at der var færre handler på lejlighedsmarkedet end i marts og de foreløbige tal for maj viser, at den tendens er fortsat. Fortsætter det hen over sommeren, og kommer sælgerne til markedet i samme omfang som nu, vil udbuddet stige yderligere. Sker det, vil det skabe en bedre balance mellem udbud og efterspørgsel, så køberne igen får flere valgmuligheder,” siger Birgit Daetz.

Men hvordan ser udbuddet ud i din by lige nu, og hvordan har det udviklet sig i forhold til den seneste måned og det seneste år? Find din by på listen.

Her er udbuddet af ejerlejligheder faldet mest:

KommuneMaj 2020April 2021Maj 2021Ændring seneste månedÆndring seneste år
Ballerup798834-61%-57%
Rødovre733735-5%-52%
Køge103495410%-48%
Vejle17610793-13%-47%
Furesø573631-14%-46%
København2.2221.3661.349-1%-39%
Silkeborg10261622%-39%
Helsingør1328885-3%-36%
Fredensborg55323613%-35%
Rudersdal10666718%-33%
Slagelse493933-15%-33%
Hørsholm634544-2%-30%
Høje-Taastrup11478814%-29%
Næstved56304033%-29%
Gladsaxe115738516%-26%
Aarhus6304634793%-24%
Frederiksberg2551952013%-21%
Roskilde1431131163%-19%
Hillerød474539-13%-17%
Aalborg4643744027%-13%
Skanderborg4640412%-11%
Lyngby-Taarbæk9178825%-10%
Fredericia57485310%-7%
Esbjerg117116109-6%-7%
Gentofte2171952066%-5%
Ringkøbing-Skjern28273011%7%
Horsens74648025%8%
Kolding1091141194%9%
Randers1721951950%13%
Herning40424712%18%
Odense1501721783%19%
Frederikshavn7287870%21%
Hjørring488281-1%69%

(Kun kommuner med minimum 30 ejerlejligheder til salg i maj 2021 er med i opgørelsen. Kilde: Boligsiden)

Kategorier

Udbud