Her begynder det at lysne for sommerhuskøberne

Udbuddet af sommerhuse er steget i flere kommuner i løbet af den seneste måned. Foto: Boligsiden.
Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
Skrevet af Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
GEM ARTIKEL    Udbud   5. maj 2021   ·   2 MIN

Det samlede udbud af sommerhuse er steget i løbet af den seneste måned, og i nogle kommuner er der kommet en del flere valgmuligheder på ejendomsmæglernes hylder. Se her, hvor det gælder.

Sommeren står for døren, og igen i år er der udsigt til, at mange danskere kommer til at feriere under de hjemlige himmelstrøg.

For de købere, der er på udkig efter et sommerhus, hvor de kan tilbringe både denne sommerferie samt kommende weekender og ferier, kan der være gode nyheder på vej – alt efter hvor i landet, du som køber kigger.

I den seneste måned er det samlede udbud af sommerhuse nemlig steget en smule, og ser vi nærmere på de enkelte kommuner, er der flere steder, hvor udbuddet er steget mere end de gennemsnitlige 2,3 procent den seneste måned.

Det gælder for eksempel i Vordingborg Kommune, hvor der primo maj er 90 sommerhuse til salg. Det er en stigning på 34 procent i forhold til begyndelsen af april, hvor der var 67 sommerhuse til salg.

Samme tendens gør sig gældende på Bornholm og i Odsherred Kommune, hvor sommerhusudbuddet er steget med henholdsvis 33 og 18 procent den seneste måned.

”Efter en lang periode med et meget lavt udbud, begynder vi så småt at se flere sommerhussælgere røre på sig. Det er stadig meget små ændringer, vi taler om, og det kan se anderledes ud igen om en måned. Men lige nu og her peger udbudskurven i opadgående retning for sommerhusene, og det er positivt for de købere, der netop nu leder efter deres kommende sommerhus, og som dermed har fået mere at vælge imellem,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.

Udbuddet er ikke på højde med sidste år

Der er dog fortsat et godt stykke vej til de normale tilstande på sommerhusmarkedet. Ser vi på den årlige ændring i udbuddet er der nemlig ingen af de undersøgte kommuner, der har oplevet en stigning.

Tværtimod skal vi til Halsnæs for at finde kommunen med det laveste fald i udbuddet af sommerhuse. Her er der primo maj ”kun” 13 procent færre sommerhuse til salg end på samme tidspunkt sidste år.

”I mange af de øvrige sommerhuskommuner er faldet i udbuddet i størrelsesordenen 40-50 procent, så der er stadig rigtig god plads til kommende sælgere. Og de vil tilsyneladende blive taget rigtig godt imod. Der bliver nemlig også i dette forår solgt rigtig mange sommerhuse, hvilket vidner om, at efterspørgslen på fritidshusene fortsat er stor,” siger Birgit Daetz.

Har du en særlig sommerhuskommune i sigte, kan du herunder se, hvordan udbuddet har udviklet sig den seneste måned samt i det seneste år.

Udviklingen i udbuddet af sommerhuse i de enkelte kommuner:

KommuneUdbud primo maj 2020Udbud primo april 2021Udbud primo maj 2021Ændring seneste månedÆndring seneste år
Vordingborg144679034,3%-37,5%
Bornholm77395233,3%-32,5%
Odsherred40020624217,5%-39,5%
Stevns37242816,7%-24,3%
Silkeborg64455215,6%-18,8%
Aabenraa42222513,6%-40,5%
Thisted20012814210,9%-29,0%
Frederikssund1489410410,6%-29,7%
Halsnæs1209510510,5%-12,5%
Fanø10261679,8%-34,3%
Guldborgsund258991089,1%-58,1%
Varde3642162348,3%-35,7%
Helsingør9548528,3%-45,3%
Tønder1431071157,5%-19,6%
Slagelse11660646,7%-44,8%
Næstved5031336,5%-34,0%
Gribskov3542532675,5%-24,6%
Skive12869724,3%-43,8%
Billund3425264,0%-23,5%
Sønderborg14777803,9%-45,6%
Holstebro14075772,7%-45,0%
Kalundborg2561591632,5%-36,3%
Langeland11350512,0%-54,9%
Ringkøbing-Skjern5482702741,5%-50,0%
Lemvig1731101110,9%-35,8%
Syddjurs3771891900,5%-49,6%
Hedensted8652520,0%-39,5%
Kerteminde5026260,0%-48,0%
Vejle9750500,0%-48,5%
Hjørring450292290-0,7%-35,6%
Mariagerfjord170104103-1,0%-39,4%
Odder593534-2,9%-42,4%
Jammerbugt324164159-3,0%-50,9%
Vesthimmerland1769592-3,2%-47,7%
Kolding954846-4,2%-51,6%
Aalborg317181173-4,4%-45,4%
Frederikshavn257137130-5,1%-49,4%
Norddjurs210123116-5,7%-44,8%
Haderslev854945-8,2%-47,1%
Lolland1798476-9,5%-57,5%
Læsø513531-11,4%-39,2%
Holbæk833228-12,5%-66,3%
Aarhus423127-12,9%-35,7%
Nordfyns985345-15,1%-54,1%
Struer723832-15,8%-55,6%
Lejre564132-22,0%-42,9%
Middelfart654129-29,3%-55,4%
Hele landet8.0744.5734.6802,3%-42,0%

(Tabellen viser udbuddet af sommerhuse i hver enkelt kommune i de udvalgte måneder samt den procentvise ændring for den seneste måned og det seneste år. Der er kun medtaget kommuner, hvor der har været minimum 25 sommerhuse til salg primo maj 2021. Kilde: Boligsiden.)

Kategorier

Sommerhus
Udbud