Antallet af huse til salg stiger i 46 kommuner men falder i 40 kommuner

Udbuddet af villaer og rækkehuse varierer i de enkelte kommuner. I 46 kommuner stiger udbuddet, imens det falder i 40 kommuner. Foto: Boligsiden
Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
Skrevet af Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
GEM ARTIKEL    Pressemeddelelser   2. oktober 2019   ·   3 MIN

I 46 af landets kommuner er der kommet flere huse til salg sammenlignet med samme tidspunkt sidste år. Den omvendte tendens er tilfældet i 40 kommuner, hvor huskøberne har fået mindre at vælge imellem. Det viser nye udbudstal fra Boligsiden.

Er man på jagt efter et nyt hus i Danmark, er der stor forskel på, hvor mange boliger man har at vælge imellem, alt efter hvor i landet man befinder sig.

Boligsidens nye udbudstal fra primo oktober viser en beskeden stigning på 0,8 procent i det samlede antal af villaer og rækkehuse til salg sammenlignet med begyndelsen af oktober sidste år. Men til gengæld er der stor forskel på, hvordan udbuddet af huse fordeler sig i de enkelte kommuner.

Antallet af villaer og rækkehuse til salg stiger således i 46 kommuner, imens det omvendt falder i 40 kommuner. Og det er ikke kun i kommunerne, at der forskel på udviklingen. Det samme gør sig gældende imellem de enkelte landsdele.

”I Vest- og Sydsjælland ser vi et stort fald i antallet af villaer og rækkehuse til salg. Det skyldes, at der er blevet solgt rigtig mange huse i disse områder i det seneste år, men der er ikke kommet et tilsvarende antal nye boliger på markedet,” forklarer Birgit Daetz, der er boligøkonom og kommunikationsdirektør hos Boligsiden.

Den samme tendens gør sig gældende i Vestjylland og i Østjylland.

Mere at vælge imellem i hovedstadsområdet

Omvendt viser de nye udbudstal, at der i Østsjælland og i selve hovedstadsområdet er sket en stigning i antallet af huse til salg. Forklaringen bag denne udvikling skal findes i nye tider for netop dette område.

”Kommunerne omkring København har længe været attraktive områder på boligmarkedet. Men der er i det seneste år ikke blevet solgt lige så mange huse her som tidligere. Omvendt er der stadig mange husejere, der er klar til at sælge, og derfor sætter de huset til salg. Det gør selvfølgelig, at det samlede udbud stiger,” siger Birgit Daetz.

Store stigninger og fald i de enkelte kommuner

Ser vi nærmere på de enkelte kommuner er det især i Aalborg Kommune, at boligkøberne har fået mere at vælge imellem. For her er der konkret kommet 117 flere huse på markedet siden samme tidspunkt sidste år.

Ser vi i stedet på den største procentvise stigning, er det i stedet Frederikssund og Gladsaxe kommuner, der bliver topscorere. Omvendt falder udbuddet procentvis mest i Sorø og Dragør kommuner.

”Omegnskommunerne til København er geografisk små og samtidig meget aktive markeder, så der skal mindre til at få udbuddet til at tippe end i en stor kommune som for eksempel Aalborg, og derfor ser vi omegnskommuner med både store stigninger og fald i antallet af huse til salg,” forklarer Birgit Daetz.

Øvrige nøgletal:

  • Udbuddet af ejerlejligheder er steget med 5,8 procent det seneste år. Størst er stigningen i Region Syddanmark, hvor der er kommet 14,9 procent flere ejerlejligheder til salg.
  • På grund af et øget salg af sommerhuse i den seneste tid er der færre sommerhuse at vælge imellem i alle landets fem regioner. På landsplan er udbuddet samlet faldet med 10,3 procent det seneste år. Det største fald i udbuddet er i Region Sjælland, hvor det falder med 17,4 procent.

I så mange kommuner stiger og falder udbuddet af villaer og rækkehuse:

Stiger/falderAntal kommuner
Udbuddet stiger46 kommuner
Udbuddet falder40 kommuner
Uændret udbud7 kommuner
For lidt data5 kommuner

(Kommuner med uændret udbud har en afvigelse på +/- én procent, og der er kun medregnet kommuner med minimum 50 villaer og rækkehuse i udbud. Kilde: Boligsiden.dk)

I disse kommuner stiger udbuddet af villaer og rækkehuse:

KommuneBoliger til salg pr. 1. okt. 2018Boliger til salg pr. 1. okt. 2019Ændring i procent
Frederikssund21928429,70%
Gladsaxe14819028,40%
Samsø668427,30%
Roskilde35445027,10%
Allerød10513225,70%
Ærø9311422,60%
Fredensborg18121719,90%
Hillerød19323119,70%
Herlev627317,70%
Brøndby637417,50%
Aalborg1016119317,40%
Tårnby14316716,80%
Hvidovre10211815,70%
Faxe29933813,00%
Hørsholm18220512,60%
Mariagerfjord41546712,50%
Ballerup11613012,10%
Stevns19221411,50%
Odder20122310,90%
Greve22224610,80%
Thisted56963010,70%
Lyngby-Taarbæk17018810,60%
Solrød16418110,40%
Langeland29132010,00%
Nordfyns2572819,30%
Viborg6687258,50%
Odense8108798,50%
Ringsted1831977,70%
Kolding6326787,30%
Lejre2052196,80%
Halsnæs1501606,70%
Haderslev4765056,10%
Assens5836186,00%
Randers7928395,90%
Herning5245515,20%
Jammerbugt5275545,10%
Favrskov3413585,00%
København4254454,70%
Sønderborg5525774,50%
Høje-Taastrup2242302,70%
Køge3173252,50%
Holstebro4895012,50%
Gentofte3313392,40%
Rebild2382432,10%
Furesø2082121,90%
Vejle9449541,10%

(Der er kun medregnet kommuner med minimum 50 villaer og rækkehuse i udbud. Kilde: Boligsiden.dk)

 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Mest læste

Afstemning

Boligsidens presseservice

Boligsiden A/S
Kronprinsensgade 6, 2.
1114 København K
Telefon: 70 27 49 99
Mail: presse@boligsiden.dk
CVR: 12375646