Andelsboliger i høj kurs

Skt. Pauls Gade 41, 4 tv, 8000 Aarhus C
Skrevet af Karen Møller Christensen
GEM ARTIKEL    Information   26. juli 2016   ·   2 MIN

Studiestart er lige om hjørnet, og mange kommende studerende står uden tag over hovedet. Fortvivl ikke - vi har fundet fem spændende andelsboliger frem.

Uanset om du starter på et studie i Aalborg, Odense eller på Frederiksberg får du helt sikkert brug for noget at bo i. Det er svært at finde en andelsbolig, som er til at betale for, men de er der, og det er stadig muligt at få foden inden for på markedet. Det seneste år er antallet af andelsboliger, mæglerne har til salg herhjemme, styrtdykket. Reelt er det faldet med 35 % siden juli 2015, og det rammer de mange studerende, der skal ud og finde en ny bolig inden studiestart i år.

Men selvom det ser sort ud, er der stadig andele til salg herhjemme. Det er dog vigtigt at skele til den månedlige udgift og være opmærksom på både andelens pris og foreningens værdi, når du køber en andel:

”Når du skal investere i en andelsbolig, skal du både se på andelens pris og på det, der hedder den tekniske pris. Den tekniske pris er prisen for andelen sammenholdt med foreningens gæld. Der kan være lån i en andelsforening, og de lån skal man som andelshaver afdrage. Derfor er det en god idé at få hjælp til at gennemskue den tekniske værdi af en rådgiver”, siger kommunikationsdirektør for Boligsiden.dk, Birgit Daetz.

Fem små andelsboliger lige nu

Rækkehus i Aalborg Ø

Damstræde 35, 9220 Aalborg Øst

63 kvadratmeter stort rækkehus med stor terrasse. 2 værelser tæt på Universitetet.

Udbudspris: 458.746 kroner

Aarhus-andel med udsigt over byens tage

Skt. Pauls Gade 41, 4. tv, 8000 Aarhus C  (billedet øverst)

72 kvadratmeter og 3 værelser midt i Aarhus med udsigt over byens tage. Tæt på Bruuns Galleri og stationen.

Udbudspris: 625.000 kroner

Bo i hjertet af Odense

Adamsgade 3, 4. th, 5000 Odense C

Bo centralt i Odense. Lejligheden har 3 værelser og er 63 kvadratmeter. Lav boligafgift.

Udbudspris 385.000 kroner

Rummelig 1-værelseslejlighed i Kbh NV

Bogfinkevej 19, 2. th, 2400 København NV

Hyggelig 1-værelses lejlighed med spisekrog i køkkenet og rummeligt badeværelse. 45 kvadratmeter.

Udbudspris: 586.802 kroner

Lav boligydelse på Frederiksberg

Helgesvej 3A, 1., 2000 Frederiksberg

I det populære svømmehalskvarter ligger denne fine lejlighed på 50 kvadratmeter med 2 værelser.

Udbudspris: 1.488.940 kroner

Facebook-sider med boligtips for studerende

Boligbloggen

Studieliv

Andelsboliger i København