Lokalbolig

Ejendomsmæglerkæden Lokalbolig har 56 butikker i Danmark. De fleste Lokalbolig-butikker ligger fysisk placeret på Sjælland og i nærheden af København. Men du finder også Lokalbolig-butikker i landets øvrige store byer samt i enkelte andre byer på Fyn og i Jylland.

Når du træder ind ad døren hos din lokale Lokalbolig-butik, vil du blive mødt af en af de i alt 246 medarbejdere, som er ansat i ejendomsmæglerkæden. Og som boligsælger vil det være netop disse medarbejdere, som du får en dialog med.

Derudover er nogle af Lokalboligs ejendomsmæglere uddannede købermæglere, hvilket vil sige, at de er certificeret til at vejlede boligkøbere og gennemgå købsaftale og de tilhørende dokumenter.

Lokalbolig har sit hovedsæde i Hillerød. Her sidder blandt andet den administrerende direktør for Lokalbolig, som er ejendomsmægler og valuar, Christian M. Andersen.

Derudover spiller hovedsædet for Lokalbolig en vigtig rolle i forhold til at være bindeled mellem de enkelte ejendomsmæglere, der befinder sig lokalt ude i byerne, og Lokalboligs ejer.

Lokalbolig er ejet af Handelsbanken og de enkelte ejendomsmæglere i Lokalbolig. Og derfor er der udover de daglige opgaver med vurdering af boliger, boligsalg og lignende også en række centrale opgaver, som løses i Hillerød.

Fra Lokalbanken i Hillerød til Lokalbolig

Det er ikke uden grund, at Lokalboligs hovedsæde ligger i Hillerød. Det var nemlig her, at virksomheden blev skabt. Det skete i 2001, da de daværende Lokalbanken i Nordsjælland gik sammen med en ejendomsmægler fra Hillerød og fik lagt de første byggesten til firmaet Lokalbolig.

Siden er forretningen udvidet og tæller som før nævnt i dag 56 fysiske ejendomsmæglerbutikker.

I hver enkelt butik arbejder de enkelte ejendomsmæglere fra Lokalbolig primært med at sælge huse, ejerlejligheder og sommerhuse for privatpersoner. Men Lokalbolig har også ejendomsmæglere, som har specialiseret sig i projektsalg.

Overvejer du at sælge din bolig, og vil du gerne finde frem til den Lokalbolig, som ligger tættest på dig, kan du gøre netop det i listen herunder.

For privatpersoner vil det være mødet med den enkelte lokale ejendomsmægler fra Lokalbolig, der får betydning i din købs- eller salgsproces. Men er du interesseret i de øvrige forhold om Lokalbolig-kæden, får du her et par supplerende oplysninger:

  • Lokalbolig er knyttet til DSEmæglere, som er sammenslutningen Danske Selvstændige Ejendomsmæglere.
  • Lokalboligs administrerende direktør, Christian M. Andersen sidder i Boligsidens bestyrelse som repræsentant for DSE.

LokalBolig København K/ City ApS

Store Kongensgade 10, 1264 København K
36 45 15 55 - city@lokalbolig.dk

LokalBolig Frederiksberg og Vesterbro ApS

Falkoner Allé 66, 2000 Frederiksberg
33 86 15 55 - frederiksberg@lokalbolig.dk

LokalBolig Østerbro ApS

Østerbrogade 167, 2100 København Ø
43 58 23 33 - oesterbro@lokalbolig.dk

LokalBolig Nørrebro/ Nordvest ApS

Fælledvej 14, 2200 København N
35 39 15 55 - noerrebro@lokalbolig.dk

LokalBolig Amager ApS

Holmbladsgade 76, 2300 København S
36 30 15 55 - amager@lokalbolig.dk

LokalBolig Sydhavn ApS

Ernie Wilkins Vej 1, 2450 København SV
36 46 15 55 - sydhavn@lokalbolig.dk

LokalBolig Valby ApS

Valby Langgade 142, 2500 Valby
36 46 15 55 - valby@lokalbolig.dk

LokalBolig Glostrup ApS

Hovedvejen 78, 2600 Glostrup
43 90 26 00 - glostrup@lokalbolig.dk

LokalBolig Rødovre ApS

Jyllingevej 171, 2610 Rødovre
36 44 15 55 - roedovre@lokalbolig.dk

LokalBolig Taastrup ApS

Taastrup Hovedgade 107, 2630 Taastrup
43 99 99 96 - taastrup@lokalbolig.dk

LokalBolig Hvidovre ApS

Hvidovrevej 103, 2650 Hvidovre
36 48 15 55 - hvidovre@lokalbolig.dk

LokalBolig Brønshøj/Vanløse ApS

Frederikssundsvej 185, 2700 Brønshøj
38 80 98 10 - broenshoej@lokalbolig.dk

LokalBolig Herlev Bülow & Gram I/S

Herlev Hovedgade 240, 2730 Herlev
44 88 03 03 - 2750@lokalbolig.dk

LokalBolig Kastrup/Tårnby/Dragør ApS

Kongelundsvej 264, 2770 Kastrup
36 30 15 52 - kastrup@lokalbolig.dk

LokalBolig Lyngby/Virum ApS

Engelsborgvej 48, 2800 Kongens Lyngby
43 58 23 33 - lyngby@lokalbolig.dk

LokalBolig Gentofte ApS

Gentoftegade 34, 2820 Gentofte
39 62 66 00 - gentofte@lokalbolig.dk

LokalBolig Holte ApS

Øverødvej 9B, 2840 Holte
69 13 28 40 - holte@lokalbolig.dk

LokalBolig Søborg og Bagsværd ApS

Søborg Hovedgade 14, 2870 Dyssegård
39 30 93 10 - gladsaxe@lokalbolig.dk

LokalBolig Hellerup

Strandvejen 130C, 2900 Hellerup
39 62 66 00 - hellerup@lokalbolig.dk

LokalBolig Charlottenlund/Klampenborg ApS

Jensløvsvej 1, 2920 Charlottenlund
39 62 66 00 - charlottenlund@lokalbolig.dk

LokalBolig Hørsholm ApS

Rungstedvej 20, 2970 Hørsholm
45 76 50 30 - 2970@lokalbolig.dk

LokalBolig Helsingør/ Espergærde ApS

Kongensgade 14, 3000 Helsingør
49 28 00 00 - helsingoer@lokalbolig.dk

LokalBolig Gribskov ApS

Vestergade 15, 3200 Helsinge
48 76 08 80 - gribskov@lokalbolig.dk

LokalBolig Vejby /Tisvildeleje ApS

Holløselund Strandvej 44, 3210 Vejby
48 76 08 80 - gribskov@lokalbolig.dk

LokalBolig Gilleleje ApS

Smidstrup Strandvej 53, 3250 Gilleleje
48 76 08 80 - gribskov@lokalbolig.dk

LokalBolig Halsnæs ApS

Hillerødvej 2A, 3300 Frederiksværk
47 76 00 50 - halsnaes@lokalbolig.dk

LokalBolig Hillerød ApS

Helsingørsgade 52B, 3400 Hillerød
48 29 90 00 - hilleroed@lokalbolig.dk

LokalBolig Allerød ApS

Torvestrædet 9, 3450 Allerød
48 10 60 60 - alleroed@lokalbolig.dk

LokalBolig Birkerød ApS

Hovedgaden 14C, 3460 Birkerød
45 82 28 00 - birkeroed@lokalbolig.dk

LokalBolig Furesø Mads Østergaard

Læssevej 5, 3500 Værløse
44 48 44 22 - furesoe@lokalbolig.dk

LokalBolig Frederikssund ApS

Østergade 9A, 3600 Frederikssund
47 39 39 39 - 3600@lokalbolig.dk

LokalBolig Egedal ApS

Egedal Centret 48, 3660 Stenløse
47 19 28 00 - egedal@lokalbolig.dk

LokalBolig Roskilde ApS

Københavnsvej 4, 4000 Roskilde
46 32 32 42 - roskilde@lokalbolig.dk

LokalBolig Køge ApS

Torvebyen 9, 4600 Køge
56 63 03 39 - koege@lokalbolig.dk

LokalBolig Næstved ApS

Ringstedgade 30, 4700 Næstved
55 77 75 00 - naestved@lokalbolig.dk

LokalBolig City-Hunderup ApS

Læssøegade 15, 5000 Odense C
31 57 55 00 - odense@lokalbolig.dk

LokalBolig Tarup-Næsby ApS

Rugårdsvej 158, 5210 Odense NV
31 57 55 00 - tarup_naesby@lokalbolig.dk

LokalBolig Dalum-Hjallese ApS

Faaborgvej 20, 5250 Odense SV
31 57 55 00 - dalum_hjallese@lokalbolig.dk

LokalBolig Svendborg ApS

Møllergade 57A, 5700 Svendborg
31 59 57 00 - svendborg@lokalbolig.dk

LokalBolig Rudkøbing ApS

Bystrædet 1, 5900 Rudkøbing
31 59 57 00 - rudkoebing@lokalbolig.dk

LokalBolig Kolding ApS

Vejlevej 130, 6000 Kolding
76 30 19 88 - kolding@lokalbolig.dk

LokalBolig Ringkøbing A/S

Nygade 28C, 6950 Ringkøbing
97 32 32 33 - ringkoebing@lokalbolig.dk

LokalBolig Fredericia ApS

6. Julivej 30, 7000 Fredericia
88 82 70 53 - fredericia@lokalbolig.dk

LokalBolig Vejle P/S

Dandyvej 3B, 7100 Vejle
72 20 70 79 - vejle@lokalbolig.dk

LokalBolig Brande ApS

Storegade 38, 7330 Brande
97 18 01 00 - brande@lokalbolig.dk

LokalBolig Herning ApS

Rolighedsvej 30, 7400 Herning
40 70 74 00 - herning@lokalbolig.dk

LokalBolig Aarhus C. ApS

Åboulevarden 11, 8000 Aarhus C
88 44 22 11 - aarhuscity@lokalbolig.dk

LokalBolig Aarhus Vest ApS

Silkeborgvej 245, 8230 Åbyhøj
88 44 22 11 - aarhusvest@lokalbolig.dk

LokalBolig Højbjerg ApS

Rundhøjtorvet 3, 8270 Højbjerg
88 62 64 24 - hoejbjerg@lokalbolig.dk

LokalBolig Viborg ApS

Farvervej 2F, 8800 Viborg
86 40 88 00 - viborg@lokalbolig.dk

LokalBolig Randers ApS

Hospitalsgade 10, 8900 Randers C
78 70 70 76 - randers@lokalbolig.dk

LokalBolig Aalborg ApS

Kong Christians Alle 37, 9000 Aalborg
70 60 20 19 - aalborg@lokalbolig.dk

LokalBolig Indre Østerbro ApS

Randersgade 49, 2100 København Ø
43 58 23 33 - indreoesterbro@lokalbolig.dk

LokalBolig Silkeborg

Søtorvet 1, 8600 Silkeborg
88 44 22 11 - silkeborg@lokalbolig.dk

LokalBolig Projekt ApS

Amerika Plads 30A, 2100 København Ø
- projektsalg@lokalbolig.dk

LokalBolig *Sekretariat/enettet

Slotsgade 36C, 3400 Hillerød
48 28 34 00 - hovedkontor@lokalbolig.dk