


Villa
Så længe har boligen været til salg
Se prisudviklingen for denne bolig samt området, den ligger i. Dyk ned i historiske data og følg markedets udvikling, så du kan blive opdateret på tendenserne i området.
Se tidslinjen for boligens historie på markedet.
2025
aug.
Prisfald
-355.000 kr. -5%
6.395.000 kr.
2025
jun.
Prisfald
-245.000 kr. -3%
6.750.000 kr.
2025
apr.
Udbudt til salg på boligsiden
6.995.000 kr.
2025
aug.
Prisfald
-355.000 kr. -5%
6.395.000 kr.
2025
jun.
Prisfald
-245.000 kr. -3%
6.750.000 kr.
2025
apr.
Udbudt til salg på boligsiden
6.995.000 kr.
Grafen viser udviklingen i salgspris pr. m2 i området boligen ligger i
Bemærk at der kun optræder data for de måneder, hvor der har været minimum fem handler i hver af de tre forudgående måneder.
| Navn | Pris | Boligtype | Størrelse | Salgsdato | m² pris | Afstand |
|---|
Her finder du information om grunden, miljø-forhold og interessen for boligen – alt samlet for at give dig et komplet overblik.
Se udviklingen i visninger, klik til mægler og gemt af brugere i al boligens tid på markedet
Der er 14.569 indbyggere i Dragør Kommune. Kommuneskatten er på 24,8% og grundskyldspromillen på 8,1‰.
| Navn | Afstand | Trivsel | Karaktergns. |
|---|---|---|---|
| Nordstrandskolen | 457 m | 3,7 af 6.0 | 7,9 af 12 |
| Dragør Skole | 488 m | 3,7 af 6.0 | 8,1 af 12 |
| St. Magleby Skole | 1,6 km | 3,7 af 6.0 | 7,7 af 12 |
Velkommen til Tjørneengen 2 – en flot og meget velholdt familievilla med en attraktiv beliggenhed tæt på Dragør Havn og Nordstrandskolen. Denne rummelige bolig er ideel for familien, der ønsker et indflytningsklart hjem med gode rammer både inde og ude. Huset fremstår generelt i pæn stand, og 1. salen blev gennemgribende renoveret i 2005, hvor taget også blev udskiftet. Her finder du to gode soveværelser, et stort badeværelse samt en rummelig repos, der oplagt kan indrettes som hjemmekontor eller ekstra opholdsrum. I stueetagen byder boligen på et lyst og åbent køkken/alrum i direkte forbindelse med stuen – perfekt til samvær med familie og venner. Derudover er der endnu et soveværelse samt et badeværelse. Hvis behovet opstår, er der mulighed for at etablere et ekstra værelse. Ved entréen ligger et stort og praktisk bryggers med god opbevaringsplads - her har tidligere haft hjemmekontor. Haven er en skøn, privat oase med sydvendt terrasse og en velanlagt, lukket have – et ideelt sted at nyde sommerdagene i rolige omgivelser. Denne bolig er en sjælden mulighed for at bosætte sig i et eftertragtet område med kort afstand til skole, indkøb, natur og den charmerende bykerne i Dragør.