Villa

Strandvejen 279D2920 Charlottenlund

8.995.000 kr.

3%
449.750 kr.
Få hjælp til boligøkonomien

4 værelser
Grund: 168 m²
1877
1 toilet

SKOVSHOVED MED SOLRIG HAVE

Charmerende "skovserhus" beliggende på vestsiden af Strandvejen, tilbagetrukket på en stille stikvej på en 168 m² syd- og vestvendt solrig grund nær hotellet og i gåafstand til Skovshoved Havn og Øresund. Ejendommen er opført i 1877 med pudsede facader, hvidmalede sprossede vinduer og skiferbelagt elegant mansardtag, der giver ekstra loftshøjde og dermed ingen skråvægge på førstesalen - en sjældenhed for "skovserhuse" og en praktisk detalje, der giver en følelse af rummelighed. Ejendommen indeholder 77 m² højloftede etagemeter fordelt på 40 m² i stueplan samt 23 m² i tagetagen: vindfang, hyggelig kombineret spise- og opholdsstue i åben forbindelse til køkkenet. Fra stuen er der dobbeltdøre ud til den dejlige vestvendte flisebelagte terrasse. Endvidere brusebadeværelse med vaskefaciliteter. Tageetagen er indrettet med to gode værelser - begge med fuld lofthøjde og fordelingsgangen er udnyttet til skabsvæg. Endvidere et højloftet isoleret udhus på 10 m² med forskellige anvendelsesmuligheder. Grunden på 168 m² er anlagt med fin flisebelagt gårdhave mod syd og med skøn terrasse mod vest og har dermed sol hele dagen. En super charmerende ejendom, der skal opleves.

Dage til salg

Så længe har boligen været til salg

Claus Borg & Heilesen: 187 dage
Betalt indhold

Boligen på kort

Prisudvikling

Se prisudviklingen for denne bolig samt området, den ligger i. Dyk ned i historiske data og følg markedets udvikling, så du kan blive opdateret på tendenserne i området.

Boligens historie

Se tidslinjen for boligens historie på markedet.

2025

sep.

Prisfald

-255.000 kr. -3%

8.995.000 kr.

2025

aug.

Udbudt til salg på boligsiden

9.250.000 kr.

2016

jun.

Fjernet fra boligsiden

5.750.000 kr.

Prisudvikling i 2920 Charlottenlund

Grafen viser udviklingen i salgspris pr. m2 i området boligen ligger i

Salgspris: kroner pr. m22920 Charlottenlund
Der er ikke tilstrækkelig statistik
Ingen data at vise!

Sammenlign udvikling

2920 Charlottenlund
Se mere på Boligstatistik

Bemærk at der kun optræder data for de måneder, hvor der har været minimum fem handler i hver af de tre forudgående måneder.

Solgte boliger i området

Se tidligere salg i nærheden af boligen
Se flere solgte boliger i 2920, Gentofte kommune 

Boligen og grunden

Her finder du information om grunden, miljø-forhold og interessen for boligen – alt samlet for at give dig et komplet overblik.

Radonrisiko

Radonrisikoen vurderes til at være meget lav

Meget lav

Besøgsstatistik

Se udviklingen i visninger, klik til mægler og gemt af brugere i al boligens tid på markedet

Total i hele perioden
Visninger
Har gemt
Klik til mægler
Visninger
Måned
Denne bolig
--
Prisændring
Statistikken tæller, så længe boligen er til salg. Statistikken nulstilles, hvis boligen skifter mægler eller bliver solgt.

Internetforbindelser

Internethastighed og tilkoblings-muligheder
Se hvilke internetforbindelser, der er tilgængelige på adressen. Bemærk, at mobildækning ikke er oplyst.
Se alle udbydere hos tjekditnet.dk

BBR-oplysninger

Se flere oplysninger om boligen

Offentlig vurdering

Se seneste vurdering, eller seneste foreløbige vurdering

Området

Der er 75.033 indbyggere i Gentofte Kommune. Kommuneskatten er på 24,24% og grundskyldspromillen på 5,1‰.

Udforsk Charlottenlund

Skoler i Charlottenlund

Skovshoved Skole
Afstand
322 m
Trivsel
3,8 af 6,0
Karaktergns.
8,2 af 12
Ordrup Skole
Afstand
1,5 km
Trivsel
3,8 af 6,0
Karaktergns.
8,4 af 12
Skovgårdsskolen
Afstand
1,9 km
Trivsel
3,8 af 6,0
Karaktergns.
8,6 af 12

Lokalplan

Se hvilke regler, der gælder for området, brug af boligen og udseende her

Boligen er sat til salg hos Claus Borg & Heilesen

Skovvej 2, st.2930 Klampenborg

ejendomsmægler
Claus Borg & Heilesen logo
Claus Borg & Heilesen
Se hos mægler

Boligsiden® A/S

Viborggade 70, 2.2100 København ØCVR: 12375646

De bedste nyheder direkte i din indbakkeUndskyld! der er et problem.

Bliv opdateret om de seneste tendenser på boligmarkedet.Noget gik galt. Prøv igen senere.