


Ejerlejlighed
Så længe har boligen været til salg
Se prisudviklingen for denne bolig samt området, den ligger i. Dyk ned i historiske data og følg markedets udvikling, så du kan blive opdateret på tendenserne i området.
Se tidslinjen for boligens historie på markedet.
2025
okt.
Prisfald
-1.500.000 kr. -5%
27.500.000 kr.
2025
jun.
Udbudt til salg på boligsiden
29.000.000 kr.
2023
aug.
Fjernet fra boligsiden
27.800.000 kr.
2025
okt.
Prisfald
-1.500.000 kr. -5%
27.500.000 kr.
2025
jun.
Udbudt til salg på boligsiden
29.000.000 kr.
2023
aug.
Fjernet fra boligsiden
27.800.000 kr.
Grafen viser udviklingen i salgspris pr. m2 i området boligen ligger i
Bemærk at der kun optræder data for de måneder, hvor der har været minimum fem handler i hver af de tre forudgående måneder.
| Navn | Pris | Boligtype | Størrelse | Salgsdato | m² pris | Afstand |
|---|
Her finder du information om grunden, miljø-forhold og interessen for boligen – alt samlet for at give dig et komplet overblik.
Se udviklingen i visninger, klik til mægler og gemt af brugere i al boligens tid på markedet
Der er 659.350 indbyggere i Københavns Kommune. Kommuneskatten er på 23,5% og grundskyldspromillen på 5,1‰.
| Navn | Afstand | Trivsel | Karaktergns. |
|---|---|---|---|
| Christianshavns Skole | 289 m | 3,6 af 6.0 | 7,5 af 12 |
| Sølvgades Skole | 1,3 km | 3,6 af 6.0 | 7,8 af 12 |
| Den Classenske Legatskole | 1,3 km | 3,6 af 6.0 | 8,1 af 12 |
Verdens bedste boligbyggeri, det lyder lidt som en klassisk ejendomsmæglerkliché. Men nej, den er altså god nok. Byggeriet på Krøyers Plads er Svanemærket og blev i 2015 udnævnt som verdens bedste boligbyggeri af MIPIM Awards, byggebranchens internationale svar på filmens Oscar. Og selvfølgelig er noget så lækkert bygget i den maritime Strandgade på en af de bedste beliggenheder i København. Strandgade er havn, Krøyers Plads, det er Kyssebroen til København derovre på Sjælland, det er Skuespilhuset og Operaen. Her er udsigt til det gamle træskib i havnen, til det smukke pakhus, til skibene i kanalen og til al balladen i Nyhavn. Jamen altså, kys løs, giv den gas, det bliver ikke bedre. Lejligheden i gavlen Strandgade 87A ligger som en penthouse på 4. og 5. sal. Med 254 af byens bedste m2 er den en af de største i kvarteret. Her er det lange kig til havnen, til kanalen, til Vor Frelser Kirke med Laurids de Thurahs mod-uret-drejet-spiralspir. Så det er en lejlighed med kig til Vor Herre og masser af lys. Kældergarage, selvfølgelig, med plads til 2 biler og elevator direkte til lejligheden. Køkken og badeværelser i en kvalitet til guldmedaljer. Fyrværkeri på himlen, tak Tivoli. Kajakklub i ejendommen. Alt falder værdigt og bedægtigt ind på den særlige grund, som Krøyers Plads med havneløb er i Københavns Havn. Det er en lejlighed medomsorg for æstetik og lækkerier De 2 biler i den private parkeringskælder får ikke travlt, for alt på Christianshavn er gåminutter væk, det samme er turen til Indre By i København. Men der er også tænkt på de travle cyklister, cykelbroer forbinder kanalsystemet, også til København. Christianshavn er hyggelige caféer, gode restauranter, lækre butikker og en fantastisk opera. Vandet er så rent i kanalerne, at mange begynder dagen med en dukkert. Øen er anlagt som befæstningsø af Christian den 4. i begyndelsen af 1600-tallet og fik så stærk en kultur, at den i slutningen af 1630erne blev en selvstændig købstad med privilegier, byvåben og segl.